Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Ünlülerin Diyet Tercihleri

3 Dakika

Kilo vermek için farklı diyetler denemek çoğumuzun zaman zaman başvurduğu bir yöntem. Yapılan çalışmalar sonunda da her gün farklı bir diyet ortaya çıkıyor. Peki gözümüzün önünde kilo veren ünlüler hangi diyetleri tercih ediyor? Bu konuda en çok göze çarpan örnek şüphesiz Adele. Artık Adele diyeti olarak da bilinen sirtfood diyetini tercih ederek 22 kilo veren Adele ve diğer ünlülerin tercih ettikleri diyetler.

Tartışmaların Odağında: Sirtfood Diyeti

Sirtfood diyetinin şu an bu kadar popüler olmasının sebebi Adele’in bu diyeti uygulayarak tam 22 kilo vermesi. Adele diyeti olarak da bilinen bu diyet ise oldukça katı kurallara sahip. 3 hafta süren iki aşamalı bir diyet. Günlük öğün sayısının 1 ve 3 arasında değiştiği, ilk hafta günlük kalori sınırının 1000 olduğu bu diyet ilk 7 günde 7 kilo vermeyi iddia ediyor.  Fakat bu diyet birçok uzman tarafından sağlıklı bulunmuyor. Günlük ihtiyaç duyulan besinleri ve kaloriyi almayı engelleyen sirtfood diyeti birçok kişinin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyebiliyor. Sirtfood diyeti ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gülben Ergen’e 1 Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet

Gülben Ergen her zaman sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı besinler tüketmeye çalışan ünlülerin başında yer alıyor. Fakat ara ara hepimiz istemediğimiz kiloları alabiliyoruz. Böyle dönemler için Gülben Ergen’in oldukça iddialı bir diyeti var. Bu diyetin 1 ayda tam 8 kilo verdirdiği söyleniyor.

Gülben Ergen, ilk olarak her sabah 8’de uyanıp 1 litre su içiyor. 8.30’da ise 8 kilometrelik uzun bir yürüyüşe çıkıyor. Yürüyüşün ardından ise 20 dakika denizde yüzüyor. Kahvaltı ise 10.30’da başlıyor, sadece yumurta, lor peyniri ve maydanoz yiyor. Öğlen yemeğinden önce ise ara öğün olarak sadece sade Türk kahvesi içiyor. Öğle yemeği içinse hindi göğsünü farklı salatalar ile birlikte tüketiyor. Akşam yemeğine kadar olan zaman için böğürtlenli yoğurt ve yanında ısırgan otu çayı tercih ediyor. Son olarak akşam yemeği için balık ve yanında yine farklı salatalar tercih ediyor.

Sibel Can Diyeti

Sibel Can sık sık verdiği kilolar ile gündeme geliyor. Sibel Can diyeti sabah 07.00’de kahvaltı ile başlıyor. Kahvaltıda 4 tane zeytin, 30 gram peynir, marul, domates, salatalık, 1 tatlı kaşığı reçel ve 1 dilim kepek ekmeğinden oluşuyor. Yanında da 1 bardak şekersiz ve limonlu çay içiyor. İlk ara öğününde 1 adet mevsim meyvesi tüketen Sibel Can, öğle yemeğinde ise yağsız kıymadan yapılmış 3 tane köfte, tavuk ya da balık tüketiyor. Yanında ise salata sebze çorbası ve 1 dilim kepek ekmeği tüketiyor. İkinci ara öğününde ise 30 gram peynir, domates, salatalık, 3 tane galetanın yanında şekersiz 1 bardak çay içiyor. Akşam yemeğinde ise yağız çorba, mevsim sebzelerinden oluşan bir sebze yemeği ve salata yiyor.

Kilosunu Korumak İsteyenlere Tülin Şahin Diyeti

Tülin Şahin’i çok kilolu gördüğümüz hiç olmadı. Kilosunu her daim koruyan, fiziği büyük beğeni toplayan bir model. Tülin Şahin’in uyguladığı diyet ise bol kalorili fakat yağ yakan besinlerden oluşuyor.

Sabah kahvaltısı olarak bal, zeytin ve 3 dilim kepek ekmeği tüketiyor. Bu kahvaltıya 2 günde bir, 1 adet yumurta da ekleniyor. İçecek olarak ise portakal suyu ve şekersiz çay içiyor. İlk ara öğününde bademli meyve salatası tüketiyor. Öğle yemeği için sebzeli makarna ve sütlü tatlı tüketen Tülin Şahin, ikinci ara öğününü kepekli kraker ile geçiştiriyor. Akşam yemeği için ton balıklı salata yiyor. Gece yatmadan önce ise bir bardak ılık süt içerek günü tamamlıyor.

Beyonce’un “Rüya Kızlar” Diyeti

Beyonce, “Rüya Kızlar (Dreamgirls)” filminde oynayabilmek için tam 20 kilo vermesi gerekiyordu. Filmdeki rolü için neredeyse iki hafta yemek yemeyen Beyonce, bu süre sonunda ise hedefine ulaştı.

İki hafta boyunca neredeyse hiç yemek yemeden sadece biber, limon suyu ve akçaağaç şurubu ile beslendi. Bunların dışında sadece su içmesine izin vardı. Ara ara çok az olmak kaydı ile taze sebze yedi. 2 hafta sonunda ise şaşırtıcı bir şekilde istediği kiloya ulaşan Beyonce, yaptığının çok tehlikeli olduğunun ise farkında. Bir röportajında tekrar aynı diyeti uygulamaya cesareti olmadığını söyledi.

Fakat bu diyet günlük alınması gereken kalori ve besin değerleri açısından oldukça yetersiz. Çok hızlı kilo kaybına sebep olduğu için halsizlik ve baş dönmesi gibi farklı sağlık sıkıntılarına da yol açabilir. Böyle bir diyete başvurmadan önce mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.

Kilo vermek hepimiz için zaman zaman zorlu olabiliyor. Herkesin bünyesi ve herkese iyi gelen besinler farklı olabiliyor. Başkasına iyi gelen bir diyet programı, size iyi gelmeyebilir hatta kilo almanıza bile sebep olabilir. Bu sebeple her diyetin kişiye özel hazırlanması da oldukça önemli. Diyete başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalı, onların önderliğinde diyet programı ilerletilmelidir.

Ünlülerin Diyetleri, Adele Diyeti (Meta)

Adele’e 22 kilo verdiren sirtfood diyetine ve diğer ünlülerin tercih ettikleri diyetler hakkında daha fazla bilgi alın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.