Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Temiz Akciğer ve Damarlar İçin: Kozalak Macunu

3 Dakika

Kozalak macunu, akciğer ve damarların daha temiz bir hale gelmesini sağlamak amacıyla çam kozalağından üretilen zengin içerikli bir madde. Kullanıma başlanan ilk haftadan itibaren kozalak macununun yararlı etkileri görülmeye başlar. Solunum yolu rahatsızlıklarından, sigaranın akciğer ve bronşlarda bırakmış olduğu hasarlardan kozalak macunu sayesinde rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Kozalak Macunu Yapısı ve İçeriği

Kozalak macunu, çam kozalağı reçinesi başta olmak üzere pek çok madde içeren zengin bir yapıya sahip. Zengin bir içeriğe sahip olması, kozalak macununun faydalarının fazla ve çeşitli olmasında en önemli faktörlerden biri.

Kozalak macununda yer alan maddeler ve bu maddelerin yararları:

• Çam kozalağı reçinesi

Kozalak macununun ana ögesi. Vücuda pek çok yararı bulunur, bu faydalarından kozalak macunu kullanarak da yararlanılabilir.

Zencefil

Soğuk algınlığı, grip, mide bulantısı gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırmak amacıyla kullanılabilir. Ayrıca sindirim sistemine de pek çok katkı sağlar, aşırı gaz birikiminin önüne geçer.

Zerdeçal

Zerdeçal, insan sağlığına farklı faydalar barındıran bir bitkidir. Zencefille benzer etkilere sahiptir, solunum yollarını açarak astım gibi hastalıkların hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalık yapıcı etkenlerden korur.

• Ham bal

Ham bal, arı kovanlarından alınıp hiçbir işlemden geçirilmeyen bala denir. Balın hiçbir işlemden geçmemesi, fabrikasyon ballarda yer alan katkı maddelerinin ham balda yer almadığı anlamına gelir. Bu da ham balı daha sağlıklı yapar. Antibakteriyel özelliği sayesinde immün sistemin bakterilerle savaşına katkıda bulunur, vücut direncini artırır.

Karanfil

Karanfil; enfeksiyonlarla savaşır, akciğer ve bronşları rahatlatır, hazımsızlığa iyi gelir. Akciğerleri rahatlatmada son derece etkili bir bitki olan karanfil sayesinde kozalak macunu çok daha tesirli bir hale gelir.

• Uduhindi

Boğaz ağrısını hafifletir, balgam sökücü özelliğe sahiptir. Bu sayede bronşları ve solunum yollarını temizler.

Tarçın

Tarçın, kozalak macununun içeriğinde yer alan bütün maddeler gibi çok fazla fayda barındırır. Boğaz enfeksiyonuna ve öksürüğe iyi gelir.

• Mentol

Mentol, migren ağrılarını hafifletmesinin yanı sıra aynı zamanda yüksek ateşi düşürme özelliğine de sahiptir.

• Okaliptüs yağı

Burun tıkanıklıklarını ve öksürüğü azaltır. Akciğerlerde detoks yapma özelliği vardır.

• Havlıcan

Havlıcan, romatizmal ağrıların yanı sıra eklem ağrılarına, solunum yolu hastalıklarına karşı son derece etkilidir.

Kozalak macununun faydaları nelerdir?

Sigara içenlerin, zararlı madde solunması gereken işlerde çalışanların ve havası kirli olan büyük kentlerde yaşayanların akciğerlerinde biriken katran ve diğer toksinlerin vücuda çok fazla zararı bulunur. Kozalak macunu, çam ağaçları tarafından üretilen ve çam kozalağında yüksek miktarda bulunan pinen maddesi sayesinde akciğer ve solunum yollarında yer alan toksik maddelerden arınma sağlar. Ayrıca sigarayı bırakma konusunda kozalak macununun üst düzey bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.

Kozalak macununun bazı faydalarından söz edecek olursak:

• Vücudun koruma mekanizması olan immün (bağışıklık) sistemi daha kuvvetli bir hale getirir. Bu sayede vücut direnci artar, bakteriyel ve diğer kaynaklı enfeksiyonlara karşı yüksek seviyede bir korunma sağlanır.

• Kozalak macunu, içeriğinde “pinen” isimli bir madde barındırır. Pinen maddesi, damarları ve bu sayede doğrudan akciğerleri temizleyerek daha sağlıklı bir yaşamın önünü açar. Böylece damar tıkanıklıkları engellenmiş olur.

• Sigara kullanma veya diğer belli başlı faktörlere maruz kalma sonucunda akciğerlerde biriken katranın temizlenmesini sağlar.

• Astım, KOAH, bronşit, kronik öksürük ve nefes almada güçlük gibi solunum problemlerine karşı son derece etkilidir. Kozalak macunu sayesinde pek çok solunum yolu rahatsızlığı iyileştirilebilir.

• Kozalak macunu, yoğun içeriğine bağlı olarak metabolizmayı güçlendirir. Yorgunluk, halsizlik gibi durumları ortadan kaldırır; enerji verir.

• Kalp-damar hastalıklarında meydana gelebilecek dolaşımsal hastalıklar, kozalak macununun sağladığı pek çok fayda sayesinde engellenir.

• Sinir sisteminde rahatlamayı sağlar.

• Düzenli bir şekilde kullanılması durumunda, sigara içme isteği somut bir şekilde azalabilir. Macunu düzenli bir şekilde tüketen kullanıcılardan birçoğu sigarayı bırakmış.

Macunun bilinen ve bilinmeyen daha pek çok faydası bulunur. Ancak bu faydalardan tam anlamıyla yararlanabilmek için kozalak macununu düzenli bir şekilde kullanmak son derece önemlidir. Macundan yüksek bir verimle faydalanmak için en az 45-50 günlük bir düzenli kullanım gereklidir.

Ayrıca kozalak macununun şu ana kadar ortaya çıkan herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak içeriğindeki maddeler detaylı bir şekilde incelenmelidir. Macunun içerisinde yer alan herhangi bir maddeye alerji olması durumunda, kullanıcılarda bazı alerjik reaksiyonlar ve buna bağlı klinik tablolar gelişebilir.

Kozalak macunu nasıl kullanılır?

Kozalak macunu, oldukça pratik bir kullanım imkanı sağlıyor. Kolay kullanım olanağı ve solunum yollarını açma özelliği sayesinde kozalak macunu gün geçtikçe daha da popüler bir hale geliyor.

Kozalak macununun faydalarından en üst seviyede yararlanmak için, sabah ve akşam birer tatlı kaşığı olmak üzere günde iki tatlı kaşığı kadar tüketilmesi yeterli olacaktır. Daha az tüketilmesi durumunda macun, gereken faydayı sağlayamayabilir. Macunun tüketiminde aşırıya kaçılmasında şu ana kadar bir sakınca görülmemiş ancak yine de dikkatli tüketmekte fayda var.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.