Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Göz Altı Morlukları ile Savaşın

2 Dakika

Göz altı morlukları hemen hepimizin derdi. “Morluk” desek de aslında bu halkalar cildin rengine göre mor, siyah, yeşil ve türevlerinin renginde görülebiliyor.

Düzensiz uyku, hazır gıdaların aşırı tüketimi, aşırı baharatlı ve tuzlu yiyecek tüketimi, yorgunluk, alkol ve sigara tüketimi gibi pek çok etkenin yanı sıra genetiğimiz de bu morluklara sebep olabilir.

Ayrıca doğamız gereği yaşlandığımızda da göz altlarımızda halkalar oluşabilir veya daha göze çarpar hale gelebilir. Çünkü yaşlandıkça cildimiz incelir ve esnekliğini kaybetmeye başlar. Cilt esnekliğini sağlayan kolajen miktarı ciddi olarak azalır.

Bununla beraber, göz altı morlukları ile başa çıkmanın ya da en azından göze daha az görünür kılmanın bazı yolları mevcut:

Uyku düzeniniz olsun: Yetişkin bir birey yaklaşık olarak 6-8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bunu dengelemek hayatımız için oldukça önemli. Sağlıklı bir uyku sağlıklı bir yaşam demektir ve uyku düzenimiz oturduğu zaman kendimizi daha enerjik ve mutlu hissederiz. Bu durum dışımıza da yansır. Uykumuzu aldığımız zaman göz altı morluklarımız daha az belirgin hale gelebilir. Kısacası uyku kalitesi hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için oldukça önemli bir rol oynamakta.

Soğuk kompres yapın: Soğuk kompres, kan damarlarını daraltır. Kolay ve hızlı bir tedavi olması sebebiyle gözde görülen şişlikler ve morluklar daha da azalabilir.

Salatalık koyun: salatalıkta bol miktarda C vitamini bulunur ve %98’i sıvıdan oluşur. Salatalıkları dilimleyin ve gözlerinizde 5 dakika boyunca bekletin. Bunun sonucunda göz altı derinizdeki sıvı ihtiyacını giderir ve daha canlı görünmesini sağlar. Salatalığın soğutucu bir etkisi de bulunmasından dolayı göz altı morluklarında azalmalar görülebilir.

Sağlıklı beslenin: Sağlıklı beslenme ile vücudumuzdaki bütün eksiklikleri giderebilir, hayat kalitemizi en üst seviyelere çıkarabiliriz. Sağlıklı beslendiğimizde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve sıvılar giderilir ve daha canlı görünmemizi sağlar. Göz altı morlukları için de sağlıklı beslenme bir hayli önemli!

Bol sıvı tüketin: Bol sıvı tüketmek vücut sisteminin çok daha düzgün çalışmasında oldukça etkilidir. Sağlıklı görünmemizi sağlar. Bu nedenle göz altımızdaki morluklar da doğru ve düzenli sıvı tüketiminde oldukça azalır.

Gül suyu kullanın: Gün suyu cildinizin pH dengesini yerine getirmeye yardımcı olur. Cildinizin daha canlı görünmesini sağlar.  Gözleri yatıştırır ve cilt kızarıklarını engeller. Ayrıca yaşlanma karşıtı bir etkisi de mevcuttur. Bu nedenle göz altı morluklarınıza iyi gelebilir. Gül suyu ile tedavi etmek için pamuğu gül suyuna batırın ve 5 dakika bekletin. Bu tedavi yöntemi de oldukça pratik ve kolaydır.

Masaj yapın: Masaj yapmak kan dolaşımınızı arttırma konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Göz çevrenize masaj yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Çünkü göz çevresindeki zayıf kan dolaşımı da göz altı morluğunun ortaya çıkmasının başlıca sebeplerinden biridir.

Gözlerinizi güneşten koruyun: Gözleriniz UV koruyucu etkili güneş gözlükleri ile veya göz çevreniz için göz çevresine uygun güneş kremleri kullanarak göz altı morluklarının oluşumunu büyük ölçüde önleyebilirsiniz. Çünkü güneş ışığınıza uzun süre maruz kalmak melanin pigmentinin daha fazla üretilmesine ve bunun sonucunda göz altı morluklarınızın ortaya çıkışına sebebiyet verebilir.  Güneş kremi seçmeden önce yazımıza mutlaka göz atın.

Ekrana bakma sürenizi azaltın: Günlük hayatımızın gelişen teknolojinin etkisiyle bir parçası haline gelen telefon, bilgisayar ve televizyon ekranlarına uzun süre maruz kalınması da göz altı morluklarının oluşumunda oldukça etkili. Uzun süre ekrana baktığımızda göz damarlarımın genişler ve bunun sonucunda göz altı morluklarımız oluşabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca ekrana bakma süremizi azaltmamız ve 10 dakika aralıklarla ekran harici başka yönlere bakarak gözlerimizi dinlendirmemiz göz altı morluklarıyla savaşmamıza yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.