Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Yaşlanma Karşıtı Besinler

3 Dakika

Güzel bir cilt söz konusu olduğunda, genellikle yüz ve göz kremleri veya güneş kremi gibi cildimize sürebileceğimiz ürünlere yöneliriz. Halbuki tüm bu cilt bakımının yanı sıra günlük diyetinizin bir parçası olarak vücudunuza aldığınız birçok besin, genç görünmenizi sağlamanın yanı sıra, psoriatik artrit ve diyabet gibi fiziksel rahatsızlıklarda rol oynayan iltihapla savaşmaya da yardımcı olabilir.

İşte sağlıklı, daha genç görünen bir cilt için kırışıklıklar ve iltihapla savaşmanın yanı sıra kolajen ve nemi artırmaya yardımcı olacak yiyecekler…

Kemik Suyu

Kemik suyu doğal kolajen kaynaklarından biridir ve bu yüzden daha genç bir cilt için diyetinize eklemeniz gerekir. Araştırmalar kolajen tüketmenin bazı cilt kolajen türlerini artırabileceğini ve kolajeni parçalayan bir enzimi azaltabileceğini gösteriyor. Kolajen tüketmek ayrıca güneş kaynaklı kuru cildi nemlendirmeye de yardımcı olabilir. Kemik suyu kolajen açısından zengindir ve C vitamini kolajen üretimi için önemli olduğundan, turunçgil, kivi ve dolmalık biber gibi C vitamini açısından zengin yiyeceklerle birlikte tüketilmelidir.

Kale

Son yıllarda gittikçe daha popüler hale gelen bu yapraklı yeşil süper besin yaşlanma karşıtı özelliklere de sahip. Kale, yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, cildinizin elastikiyetini, nemini ve cildinizin altındaki yağı artırabilen iki karotenoid olan lutein ve zeaksantin ile doludur. Lutein ayrıca cildinizi özellikle mavi ışık adı verilen zararlı bir ışık dalga boyundan koruyabiliyor gibi görünüyor. Kale sevmiyorsanız ya da ulaşması zorsa yine  lutein ve zeaksantinle dolu olan avokadoyu da deneyebilirsiniz.

Bitter Çikolata

Çikolata severler için harika bir haber! Bitter çikolata bazı ciddi yaşlanma karşıtı faydalar sunuyor. Bitter çikolatanın ana bileşeni olan kakao çekirdekleri, UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu iltihaplanmayı azaltabilen, dolaşımı artıran ve cildinizin nemi daha iyi tutmasına yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Bu, parlak, sağlıklı bir cilt için en iyi formüldür. Bitter çikolata ayrıca bir başka iltihapla savaşan besin maddesi olan magnezyum açısından da zengindir. Magnezyum stresi azaltır ve cilt yaşlanmasında rol oynayan uyku süresini ve kalitesini iyileştirir. En sevdiğiniz bitter çikolatanın eklenen şeker içeriğini kontrol ettiğinizden emin olun; çok fazla şeker cildinize zarar verebilir. Yapılan araştırmalar, şekerin kolajen lifleri üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ve cildin daha sert ve daha az elastik görünmesine neden olabileceğini gösteriyor.

Baharatlar

Görünüşe göre evinizdeki baharatlar sandığınızdan daha önemli. Kekik, tarçın ve karanfil gibi bazı baharatlar, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören bir bileşik olan lipoik asit içerir. Lipoik asit, vücutta antioksidan üretiminin uyarılmasına yardımcı olur ve oksidatif stresten sorumlu ağır metalleri uzaklaştırır. Lipoik asit vücutta doğal olarak bulunurken, alımınızı belirli yiyeceklerle (bu aromatik baharatlar gibi) artırabilirsiniz. Özellikle zerdeçal, yüzyıllardır diğer kültürlerde iltihapla mücadele etmek ve iltihaplanmayı önlemek için tıbbi olarak kullanılmıştır. Bu keskin baharat ayrıca depresyon, artrit ve bazı kanserlere karşı korunmaya da yardımcı olabilir.

Karpuz

Herkesin en sevdiği yaz meyvesi, tüm yıl boyunca yaşlanma karşıtı diyetinizde bir yeri hak ediyor. Karpuz, tümü cilt sağlığını iyileştirdiğini gösteren A, C ve E vitaminleri ve likopen gibi güçlü antioksidanlar ile doludur ve bu da onu genç ciltler için nihai besin haline getirir. Karpuz da %92 su olduğu için ciddi anlamda nemlendirici özellikle de gösterir.

Ceviz

Ceviz, tüm kuruyemişler arasında en fazla antioksidan güce sahip olandır ve aynı zamanda mükemmel bir omega-3 yağ kaynağıdır. Bu kombinasyon, cevizi daha iyi bir cilt (ve genel olarak sağlık) için iltihapla savaşan harika bir atıştırmalık yapar. Ceviz, bağırsak sağlığınızı artırmak için de harikadır. Mikrobiyomumuzun sağlığı cilt sağlığı ile yakından ilişkilidir ve uygun bağırsak sağlığı, optimum koruma, sıcaklık düzenlemesi ve su tutma için cildin homeostazda kalmasına yardımcı olur.

Probiyotikler

Son araştırmalar, bazı probiyotiklerin UV kaynaklı cilt hasarını önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, daha düşük bir cilt pH’ını korumaya yardımcı olduğu (yaşlanan cildin pH’ı daha yüksektir) veya zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olduğu da biliniyor. Ancak, probiyotikler üzerine yapılan çoğu araştırmada olduğu gibi, faydaları görmek için belirli bir miktar gerekir ve bunlar her zaman gerçek gıda ürünlerinde bulunabilenler değildir. Bununla birlikte, probiyotikleri yoğurt veya kefir, lahana turşusu ve kimchi gibi fermente edilmiş sebzeler şeklinde tüketmenin o kadar çok potansiyel faydası vardır ki, bunları cilt sağlığı için diyetinize eklemenin zararı olmaz.

Somon

Somon, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıklardaki; ayrıca istiridye ve midye gibi bazı kabuklu deniz ürünlerindeki sizin için iyi olan omega-3 genç görünmenize yardımcı olabilir ve hatta sizi güneş yanığından bile kurtarabilir. Güneş kremini tamamen terk etmeyin, ancak araştırmalar, omega-3’ün UV’ye maruz kaldıktan sonra cildinizde alevlenen iltihabı bastırdığını ve aynı zamanda doğal bir güneş kremi gibi davranarak güneş yanığını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ve unutmayın; omega-3 sadece cildiniz için değil, aynı zamanda kalbiniz için de faydalıdır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.