Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Ayva Göbekten Nasıl Kurtulursunuz?

3 Dakika

Sağlıklı yaşam için önemli olan ölçütler nelerdir dersek ilk akla gelenler boy ve kilo olurken aslında onlar kadar son dönemde uzmanlar vücuttaki yağ dağılımının da önemli olduğunu belirtiyorlar.  İşte ayva göbek fazla kilonuz olmasa bile yağların göbek çevrenizde toplanması nedeni ile oluşan bir sorun.

Ayva göbek bu nedenle sadece görsel bir problem değil aynı zamanda bazı sağlık sorunları için davetiye çıkarabilen bir durum. Peki bu sorundan kurtulmak mümkün değil mi tabii ki mümkün. Ayva göbek sadece çözülmesi için sabır ve istikrar gerektiren bir durum.

İnsan vücudunda bulunan fazla yağlar belli bölgelerde toplanma eğilimi gösterirler. Kadınlarda bu bölgelerden bir tanesi de göbek çevresidir. Bu bölgede toplanan yağ dokusu da ayva göbeğe neden olur. Ayva göbekte yağlar hemen göbek deliğinin altındaki bölgede toplanırlar. Bu bölgede toplanan yağ tabakasını eritmek oldukça zor olduğu için bu sorun bir çok insanın ortak problemidir.

Ayva Göbekten Kurtulma Yolları

Oldukça disiplinli bir biçimde yapılacak diyet ve egzersizle birlikte bazı günlük yaşam alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilirseniz ayva göbekten kurtulmak o kadar da zor olmayacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Vücuttaki istenmeyen tüm yağlardan kurtulmanın anahtarı sağlıklı ve dengeli beslenme olduğuna göre bu kural ayva göbekten kurtulmak için de geçerlidir.

İlk kural tükettiğiniz besinleri düşük kalorili besinler arasından seçmek. Yüksek kalorili besinlerden uzak durmak gerekir. Her çeşit hazır ve işlenmiş gıda diyetten çıkarılmalıdır. Besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük besinler öğünlerde yer almalı.

Bu nedenle diyette şeker ve yağlar oldukça kontrollü tüketilmelidir. Özellikle son dönemlerde giderek artan vakalarla karşımıza çıkan kanser ile şeker tüketiminin yakın ilişkisi uzmanlar tarafından ortaya koyulduğuna göre şeker hayatımızdan tamamen çıkarılmalı.

İşlenmiş ve hazır gıdalar, şeker gibi kızartmalar, hamur işleri de artık sofralarımızı terk etmeli.

Öğünlerimizden çıkarttığımız bu besinlerin yerini taze sebze ve meyveler ile kaliteli protein kaynakları almalıdır. Bu besinleri hazırlarken de sağlıklı ve doğru pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. Böylece taze sebze ve meyvelerdeki antioksidan özelliği yüksek vitaminlerden, minerallerden maksimum yararlanma şansı olacaktır. Ayrıca taze sebze ve meyveler oldukça iyi bir su ve lif kaynağı olduğu için sindirim sistemine de dost besin maddeleridir. Sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi sağlıklı bir yaşam için anahtar rol oynar.

Karbonhidrat ihtiyacı tahıllar aracılığı ile alınmalıdır. Tahıllar ve sağlıklı pişirilen kaliteli proteinler hem tok tutacak hem de acıkma süresini uzatarak sık sık yemek yeme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

Tabii ki sağlıklı beslenme de bir diğer önemli noktada yeterli su tüketimine dikkat etmektir. Yağların yakılabilmesi için gün içinde mutlaka yeterli miktarda su içilmelidir. Gün içinde içilen diğer sıvıların su içme isteğini bastırmaması için kontrollü tüketilmeleri gerekir. Çok fazla çay, kahve , bitki çayı tüketimi nedeni ile su içme ihtiyacı duyulmayabilir. Ayrıca gereksiz kafein alımı vücuttan su atılımını da artırarak olumsuz etkiye yol açar.

Beslenme de sağlıklı besinler kadar besinlerin tüketildiği zamanda doğru olmalıdır. Son dönemde uzun açlık periyotlarının önerildiği diyetler ön plana çıksa da ara öğünlerin önerildiği diyetler de hala uzmanların gündemindedir. Ama uzmanların kesin olarak birleştikleri nokta akşam belli bir saatten sonra besin tüketiminin mutlak sonlandırılması gerektiğidir. Akşam 20.00 den sonra besin alımının sonlandırılması gerekir.

Yeteli ve kaliteli bir uykuda yine sağlıklı yaşam için vazgeçilmez kurallar arasında yer alır. Yeterli ve düzenli uyku uyunmaması vücutta kortizon düzeyini artırır bu da vücudun yağ depolamasına neden olur.

Streste uykusuzlukla aynı etkiyi yapar. Stres tüm sistemleri olumsuz etkilediği gibi sağlıksız kilo alımına da neden olan önemli bir faktördür. Stres nedeni ile artan kortizon seviyesi vücuttaki yağları daha sonra kullanmak amacı ile depolamakla sonuçlanır. Bel ve göbek bölgesinde yağ dokusu birikir. Bu nedenle stresten uzak durmak ayva göbekle savaşmakta önemli bir unsurdur.

Ayva göbekle mücadelede bir diğer olmazsa olmaz başlıkta düzenli egzersiz yapmaktır. Profesyonel olarak egzersiz yapamıyorsanız bile düzenli yürüyüş, günlük 10 bin adım kuralı ayva göbeğin erimesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra özellikle karın bölgesinde yoğunlaşan günde 30 dakikadan az olmayan ve her gün yapılan egzersizlerde ayva göbeği eritmek için oldukça iyi bir alternatiftir.

Ayva Göbeği eritmek için Yapılabilecek Egzersizler

Eğer bir spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa evde yapabileceğiniz basit birkaç hareket size oldukça faydalı olacaktır.

Esneme

İki ayağınızı düz olarak karşıya doğru uzatın. Sonra bir ayağınızı diğer kasığınız içine yaslayın. Vücudunuzu önce yukarı doğru iyice uzatın ve bacağınızın üzerine önce göğüs kafesiniz sonra karnınız gelecek şekilde iyice uzamaya çalışın. Bu pozisyonda bir süre kaldıktan sonra hareketi diğer bacağınızla da tekrarlayın.

Plank

Matın üzerine yüzüstü uzanın. Dirseklerinizi yere yaslayın. Daha sonra ayak parmaklarınız üzerinde tüm vücudunuz düz bir çizgide olacak şekilde yükselin. Bu pozisyonda 30 saniye kadar kalmaya çalışın. Sonra dizlerinizi yere koyarak dinlenin. 3 defa hareketi tekrarlayın. Hareketi yaptıkça pozisyonda kaldığınız süreyi uzatmaya çalışın. Ayva göbek için oldukça etkili bir harekettir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.