Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bebek Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 Dakika

Ailenin yeni ferdi aranıza katıldıktan sonra onun ihtiyaçları da alışveriş listesine girmeye başlayacaktır. Bezler, mamalar, giysiler derken dışarıda size eşlik edebilmesi için bir bebek arabasına da ihtiyacınız olacaktır.

Ancak bebek arabaları giysiler kadar kısa bir süre kullanılmayacağı için alırken doğru arabayı almaya dikkat etmek gerekir. Bebek arabanız sizinle en az 3-4 yıl birlikte olacaktır unutmayın.

Peki bebek arabası alırken nelere dikkat etmemiz gerekir birlikte bakalım.

 • Kullanım Kolaylığı

Bebekle birlikte zaman zaman yalnız dışarı çıkmanız gerekebilir. Bu durumda hem bebek hem de arabayı kullanırken zorlanmamak için kullanımı oldukça kolay ve hafif bir araba seçmelisiniz. Tek elle ve tek hamlede açılıp kapatılabilen bebek arabalarının seçimi işinizi oldukça kolaylaştırır. Böylece tek elle bebeğinizi tutarken diğer elinizle bebek arabanızı kontrol edebilirsiniz.

Seçeceğiniz bebek arabası katlanmış halde iken mümkün olduğunca az yer kaplayan modellerden seçilmelidir. Böylece toplu taşımada ya da kendi arabanızın bagajında az yer kaplayarak size kolaylık sağlar.

Bebek arabası seçilirken mümkünse çift yönlü kullanılabilen modellerin tercih edilmesi kullanım esnasında konforunuzu oldukça artıracaktır.

 • Konfor

Bebek arabasının konforu  bebeğinizin kendini rahat ve iyi hissetmesini sağlayacaktır. Arabada iken bebeğin beli, omurgası ve boynu rahat olmalıdır. Oturduğu yer yumuşak ve uygun kalınlıkta olmalıdır. Sırt desteğinin kademeler halinde olması, oturma bölümünün rahat olması, ön tepsisi olan ve kolayca çıkan bir araba olması arabanızı oldukça konforlu bir hale getirecektir. Bebek uyuduğunda bebek arabası bebeğin tam yatabilmesine izin vermelidir.

Bebek arabası farklı hava durumlarına uygun olmasını sağlayan ekipmanları içermelidir. Kademeli bir tente, tam kapanabilen yağmurluk gerekli özellikler arasında yer alır.

Bebek arabasının kumaş kısmı da kolay çıkabilen ve yıkanabilir özellikte olmalıdır. Terleten bir kumaş olmamasına dikkat edilmelidir.

Bebek arabasının alt sepet hacminin ihtiyaçlarınızı karşılayacak boyutta olmasına dikkat edin.

 • Güvenlik

Konfor kadar önemli bir diğer başlıkta tabii ki güvenliktir. Alacağınız bebek arabasının güvenli olması için gerekli TSE belgesine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Bebek arabasının TS EN 1888 etiketi taşıması gerekir. Bu gerekli kontrollerden geçtiği anlamına gelir.

Arabanın yapıldığı metal aksam hafif, dayanıklı, kaliteli ve sağlam malzemeden yapılmış olmalıdır.

Bebek arabasında bebeğiniz için mutlaka bir emniyet kemeri olmasına dikkat edin. Uygun bir emniyet kemeri kullanımı istenmeyen bir çok kazanın yaşanmasını önlemek için oldukça önemli bir yardımcıdır. Bebekleri omuz ve bellerinden saran ve 5 noktadan bağlanabilen emniyet kemeri olan bebek arabaları tercih edilmelidir.

Bebek arabasında mutlaka bebek kilidi olmalıdır. Bebek kilidinin bebeğin açamayacağı bir mekanizma olması gerekir.

Güvenlik için bir diğer önemli noktada bebek arabasının fren sistemidir. Düzgün çalışan bir fren sistemi sizi ve bebeğinizi daha güvende tutacaktır. Bebek arabasının arka tekerleklerinde mutlaka fren sistemi olmalıdır. Ayrıca tekerleklerin 360 derece dönme kabiliyetine sahip olması da gerekir. Bebek arabasının güvenlik kilitleri de dikkat edilmesi gereken bir diğer güvenlik konusudur. Bu kilitlerin mutlaka kaliteli olması gerekir.

 • Kullanılan Alan

Bebek arabası seçerken onu nerelerde kullanacağınız da oldukça önemli bir faktördür. Bebek arabanızı daha çok şehir içinde kullanacaksanız seçeceğiniz model ile doğada daha çok vakit geçireceğiniz model arasından farklılıklar olması normaldir. Arabayı kullanacağınız zemin bebek arabası seçiminde bir diğer önemli noktadır. Daha engebeli yollar için daha büyük tekerlekli modeller seçilmesi sarsıntıyı azaltacaktır. Yani seçeceğiniz bebek arabası yaşam tarzınızla uyumlu olmalıdır.

 • Garanti

Almaya karar verdiğiniz bebek arabasının mutlaka garanti süresine dikkat edilmelidir. Böylece çıkabilecek arızaları garanti kapsamında çözebilirsiniz.

 • Servis

Aynı zamanda bebek arabası aldığınız zaman uygun ve yetkili servislere kolayca ulaşılabilmesine de dikkat dilmelidir. Böylece yaşanılan sorunlar daha kısa sürede ve kolayca çözülebilir.

Tabii tüm bunlarla birlikte arabanızın büyüyen bebeğinize uyum sağlayabilecek özellikte olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

 • Fiyat

Bebek arabası seçiminde bir diğer önemli nokta da fiyat performans oranıdır. Her aile kendi bütçesi için ihtiyaçlarını karşılayacak uygun bir bebek arabası bulunabilir.

Bebek Arabası Modelleri

 • Standart Bebek Arabası

En çok tercih edilen yukarıda saydığımız bir çok temel özelliği içeren modellerdir.

 • Travel Sistem Bebek Arabası

Bu modelde oldukça tercih edilir. Avantajı bebek arabasının koltuğu çıkarılarak ihtiyaç halinde portbebe, araç koltuğu ya da ana kucağı olarak kullanılabilir.

 • Baston Bebek Arabası

Kolay açılıp kapanabilen, hafif, tek elle kullanılabilen ve kolay açılıp kapatılabilen bu modelde oldukça sık tercih edilir.

 • İkiz Bebek Arabası

Evde yaşı çok yakın kardeşler ya da ikiz bebek varsa oldukça kullanışlı bir modeldir. İki bebeği aynı anda kontrol şansı veren bu modeller doğal olarak diğer modellerden daha büyüktürler ve daha çok yere ihtiyaç duyarlar. Koltuklar yan yana, birbirine dönük ya da arka arkaya olabilir.

 • 3 Tekerlekli (Jogger) Bebek Arabası

Kullanımı kolay ama daha büyük olan bu modelin önde  arkada 2 tekeri bulunur. Bu nedenle kullanımı oldukça kolaydır. Hareketli anne ve bebekler için oldukça uygundur.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.