Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Sigara Bıraktıran Besinler

3 Dakika

Sigaranın ne kadar zararlı bir alışkanlık olduğu kadar bırakmanın zorluğu da ortada… Sigara bağımlıları sigarayı bırakmak için her yolu deneyip yine de başarısız olabiliyor. Çünkü tüm hayatı etkisi altına alan bu alışkanlıktan sigaranın zararları bilinse dahi bir anda vazgeçmek hiç de kolay değil.

Özellikle stresli yaşam tarzı, yorucu bir dönemden geçmek, yüksek oranda alkol ya da kahve tüketimi sigarayı bırakmayı daha zor bir hale getiriyor. Ancak, nikotin ve farklı bileşikler içeren tütün yaprakları kullanılarak elde edilen sigara, birçok hastalığın yanı sıra kansere de neden olduğu bilinen 40’tan fazla tehlikeli kimyasal salgılıyor. Her bir sigara içildiğinde toksik gazlar akciğerlere ve hemen ardından kan dolaşımına geçerek vücuttaki her organa yayılıyor.

Birçok zararının olmasının yanında sigara içmek, tat alma duyuları üzerinde de olumsuz etki yaratıyor. Hatta sigara bırakıldıktan sonra dahi tat tomurcukları yenilense dahi tat alma duyusu asla yüzde yüz geri dönmüyor.  Diğer yandan sigara içmek tat tomurcuklarını ve koku alma duyusunu etkilerken beynin iştah merkezini bastırıyor ve iştahı olumsuz etkiliyor.

Yeme içme şekliyle doğrudan bağlantılı olduğu bilinen sigarayı bırakma döneminde kafein oranı yüksek yiyecek ve içecekler, alkol ve kırmızı etin çok fazla tüketilmesi süreci zorlaştırıyor. Ancak elbette bu durumu tersine çevirecek yiyecekler de mevcut.  İşte, sigarayı bıraktıktan sonra vücudu dengelemenize yardımcı olacak besinler…

Zencefil

Toksinlerin solunum sisteminden uzaklaştırılmasını sağlayan zencefil aynı zamanda anti-enflamatuar özelliğe sahip besinlerin başında geliyor. Yapılan araştırmaların akciğer kanseri üzerinde etkili olduğunu gösterdiği zencefil potasyum, magnezyum, beta-karoten başta olmak üzere vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Yemeklere ekleyeceğiniz birkaç parça zencefil sigarayı bırakmanızı büyük ölçüde kolaylaştırır.

Zerdeçal

Birçok rahatsızlığa iyi gelen altın baharat zerdeçal da aynı zencefil gibi iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile sigaranın vücuda soktuğu toksinleri temizlerken, akciğerlerde oluşan hasarın önlenmesine de yardımcı olur.

Elma

Her gün tüketilen bir adet elmanın sağlığınız için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Çeşitli flavonoidler, vitaminler ve antioksidan içeren elma akciğer hastalıklarına en iyi gelen meyvelerden biri. C vitamini içeriği de bulunan elma, sigarayı bırakmanızda önemli rol oynar.

Sarımsak

Oldukça güçlü antibiyotik etkileri olduğu bilinen sarımsak akciğerleri tıkayan solunum yolu enfeksiyonlarını da engelleri. İçeriğinde allisin sayesinde solunum yollarının açılmasını desteklerken aynı zamanda iltihabı azaltmaya ve akciğer kanseri riskini azaltmaya da yardımcı olur.

Yeşil Çay

Son yıllarda hızla hayatımıza giren, diyetlerin yıldızı yeşil çay, kalp ve damar sağlığını iyileştirmede en etkili içeceklerden biri. Antioksidan yönünden de zengin olan yeşil çay bu özelliği ile vücudu çeşitli kanserlere karşı koruduğu gibi ciğerler üzerinde de temizleyici etki gösterir. Aynı zamanda, yeşil çayın içeriğindeki antimikrobiyal bitkiler ciğerlerin içlerinden mukusun gevşemesinde de rol oynar.

Turpgiller

İçeriğinde yüksek oranda klorofil bulunan turpgiller, detoks etkisi gösteren sebzelerden biridir. Düzenli tüketildiğinde kanın süzülmesinde ve toksinlerin vücuttan atılmasında rol üstlenir.

C Vitamini

Sürekli sigara içmek,  kalsiyum minerali ile C ve D vitaminleri gibi belli başlı besin maddelerinin emilimini büyük ölçüde engeller. Sadece tek bir sigara içmek dahi vücuttan 25 mg C vitamininin atılmasına neden olur. Bu nedenle sigarayı bırakma döneminde hemen vücudun dengesini sağlamak hem de eksilen vitamin, mineral depolarını takviye etmek için bolca C vitamini içeren besin tüketmek gerekir. Portakal, limon, biber gibi yiyecekleri düzenli tüketmek sigara içme isteğini de azaltabilir.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar besinlerde çokça bulunan E vitamini akciğer sağlığını desteklerken, kandaki nikotin oranını da önemli ölçüde azaltır. Kandaki nikotin oranı azaldıkça, tekrar sigara içmeye yönelik istek de azalır. Günlük beslenmeye eklenen tam tahıllı ürünler sigaraya tekrar başlama ihtimalini büyük ölçüde azaltır.

Süt ve Süt Ürünleri

Düzenli olarak süt, süt ürünleri ve probiyotik yoğurt tüketmek vücuttaki stres hormonunu ve buna bağlı olarak sigara içme isteğini de azaltıyor. Ayrıca bu besinleri tüketmek akciğer sağlığı açısından da oldukça önemli.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.