Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Sıkı Bir Cilt İçin Takviyeler

2 Dakika

Doğru cilt bakımı sadece yüze sürülen ürünlerden ibaret bir süreç değil! Yiyip içtikleriniz, uyku düzeniniz hatta tüm yaşam tarzınız cildiniz üzerinde etkili. Bu yüzden de en iyi cilt bakım ürünlerini kullanmak dahi çoğu zaman sağlıklı bir cilt için yeterli değil.

Özellikle de düzenli cilt bakımı yapmanıza, sağlıklı beslenmenize, yeterince su tüketmenize ve düzenli uyumanıza rağmen cildiniz istediğiniz kadar sıkı görünmüyorsa bir şeyler eksik olabilir. Böyle bir durumda elbette ilk yapmanız gereken bir uzmana başvurarak tahlillerinizi yaptırarak almanız gereken takviyeleri öğrenmek olmalı.

Ancak bu tahliller olmadan da, ilerleyen yaşla birlikte herkesin belirli takviyeler ile cilt sağlığını desteklemesi gerekebilir. İşte sıkı bir cilt için gereken takviyeler…

Kolajen

Vücutta deri, kemik, tendon, ligamentler başta olmak üzere pek çok organda bulunan yapısal bir protein olan kolajen vücudun yapısını korur. Ancak vücutta bulunan kolajen miktarı yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Bu sebeple belirli bir yaştan sonra dışarıdan kolajen takviyesi, cildin sıkılığını korumasına yardımcı olur. Toz, sıvı ya da kapsül halinde alınabilen kolajen çeşitlerinden kendinize en uygun olanı bularak kürler halinde kullanabilirsiniz.

Coenzim Q10

Cilt elastikiyetini sağlarken leke tedavisi de yapan Coenzim Q10, vücudun ihtiyaç duyduğu takviyelerin başında geliyor. Kolajenle dönüşümlü olarak kullanılan Coenzim Q10 cildin çok daha sağlıklı ve canlı görünmesinde oldukça etkili. Ancak birbirileriyle etkileşime girmeye açık olduklarından kolajen takviyeleri ile aynı anda kullanılmaması önemli.

D Vitamini

Eksikliği halinde ciltte kurumaya ve kızarıklara aynı zamanda saç dökülmesine neden olan D vitamini de cilt bakımını destekleyen takviyelerden biri. Eksikliği en sık görülen vitaminlerden biri olan D vitamini takviyesi almadan önce mutlaka doktor ile görüşülmesi ve onun yönlendirmeleri ile kullanılması gerekiyor.

E Vitamini

Birçok cilt bakım ürününün ana maddesini de oluşturan E vitamini anti-aging ve onarıcı etkiye sahip olmasıyla biliniyor. Dıştan uygulandığında da oldukça etkili olan E vitamini, yüz ve saç maskelerinin içine kapsül olarak eklenerek de kullanılabilir. Takviye besin olarak da kullanılan  E vitamini toksik maddelerin ciltten temizlenmesinde en güçlü etkiyi gösterir. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır, cildin daha nemli ve canlı görünmesini sağlar.

A Vitamini  

Cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyan A vitamini, daha önceden oluşmuş güneş lekeleri üzerinde de etkilidir. Bu nedenle özellikle yaz döneminde düzenli kullanımı önemlidir. İnce çizgilere karşı da kullanılabilen A vitamini cildin çok daha canlı ve sıkı görünmesini sağlar, yaşlanma belirtilerine karşı savaşır.

Ester C

Son dönemde oldukça popüler hale gelen vitaminlerden bir diğeri de Ester C. Kimyasal olarak elde edilen Ester C vitamini, klasik C vitamini sadece suda çözünürken, hem suda hem de yağda çözünebilen bir form sahip. Ayrıca, bildiğimiz C vitaminine göre vücuttan çok daha az oranda atılıyor. Böylece hücrelere enerji sağlarken yaşlanmanın ilk belirtileriyle de savaşıyor. Birçok kozmetik ürüne de eklenen Ester C sağlıklı bir cilt için kullanılması gereken vitaminlerin başında geliyor.

Alpha Lipoic Acid

Oldukça güçlü bir antioksidan olan Alpha Lipoic Acid, düzenli kullanımda kolajen ve coenzim gibi takviyelerin etkisini arttırıcı özellik gösterir. Bu nedenle diğer takviyelerle birlikte kullanılması çok daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı hızlandırır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.