Öyküm Ağca Psikolog Öyküm Ağca Nişantaşı Üniversitesi’nden aldığı Psikoloji eğitiminin ardından Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezinde daha sonra Mucize Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Küçümen Anaokulu’nda meslek hayatını sürdürdü. Öyküm Ağca’nın uzmanlık alanları arasında sınav kaygısı, öğrenme güçlükleri, uyum ve davranış bozuklukları, panik bozukluğu ve çocuklarda tuvalet eğitimi yer almaktadır.

Pandemide Yaz Tatili Nasıl Keyifli Geçer?

2 Dakika

Öyküm Ağca

Covid 19 salgını nedeniyle bir yıldan fazladır uzaktan eğitim alan öğrenciler şimdilerde heyecanla karnelerini ve yaz tatilini bekliyorlar. Her ne kadar bu tatil, her zamanki tatillerden farklı olarak çoğunlukla “evde” geçecekse de tatil fikri yine de kulağa hoş geliyor. Peki salgının gölgesinde de olsa güzel bir tatil geçirmek mümkün mü? Tabii ki de mümkün!

Peki bu bizi yaz için kısıtlamalar neler? Kısıtlamaların olması yazın iptal edildiği anlamına gelmiyor. Evet, çocukların şehir dışındaki büyükanne ve büyükbabalarının yazlıklarında tatil yapması, halka açık havuzlara gitmesi ya da yaz kamplarında birkaç hafta geçirmesi daha güzel olurdu ama çocukların bu yaz güvende kalırken de yapabilecekleri çok eğlenceli şeyler var. Bir bakıma bu, ailemiz için en unutulmaz yazlardan biri olabilir.

Şunu belirtmek istiyorum çocukları kampa göndermeden veya büyük gruplar halinde toplanmaya göndermeden onlarla yapabileceğiniz birçok şey var. İşte sizlere yaz tatilini keyifli hale getirecek önerilerim:

Arka bahçede eğlenin

Sadece apartmanımızda başkalarıyla paylaştığımız bir bahçeniz varsa da ya da bir bahçeniz yoksa da “çocukların sokağa çıkma saatleri ” sırasında bir park ya da çok fazla kimsenin bulunmadığı bir alan bulabilirsiniz. Kendi arka bahçenizi seçebilirsiniz. Çoğu çocuk dışarıda özgürce oynamaktan mutluluk duyar, ancak biraz daha fazla yapıya ihtiyacınız varsa veya çocuklarınız için oyun parkurları yapın ya da onların ilgisini çekecek oyunlar oynayın.

Doğa yürüyüşü

Doğa yürüyüşü harikadır çünkü genellikle başkalarından güvenli bir şekilde uzak durmanın yolları vardır. Önceden plan yapın çünkü yaşlarına bağlı olarak çabuk yorulabilirler. Çocukların dinlenmeleri için uygun yerler içeren basit bir yürüyüş seçin.

Kamp yapmak

Kamp yapmak açık hava nedeniyle, bir pandemi sırasında tatil yapmak için mükemmel bir yol. Kampa hazırlanmak ebeveynler için çok zor olabilir, ancak kamp yapmak küçükler için eğlenceli ve unutulmaz bir macera olabilir.

Sosyal mesafeli oyun buluşmaları

Çocuğunuz sosyal mesafe kurallarına uyacak ve maske takacak kadar büyükse, güvenlik kuralları konusunda aynı fikirde olan bir aile ile oyun buluşması yapmak eğlenceli bir deneyim olabilir.

Su Savaşları yapın!

Bir arka bahçeniz varsa, şimdi bir şişme havuz almanın tam zamanı. Kendi alanınız yoksa, birkaç su balonu veya su tabancası ile oynayabilirsiniz. Bu savaş çok eğlenceli! Yaşadığınız, bölge de plajlar ve göllerde de yapılabilir

Her şey başarısız olursa, bırakın sıkılsınlar

İşte size verebileceğim belki de en önemli tavsiye. Yaz tatilinin her saniyesinde çocuğunuzu eğlendirmek zorunda değilsiniz. Çocuklarımız evdeyken çoğumuz çalışmaya devam edeceğiz. Ne kadar sıkıldıklarına dair mızmızlanacakları zamanlar olacak. Ama can sıkıntısı aslında iyi bir şeydir. Çocuğunuzun can sıkıntısıyla bir süre oturmasına izin verirseniz, çoğu zaman en eğlenceli, yaratıcı oyun ortaya çıkar. Öyleyse, sıkılmalarına izin verin. Çocuklarımızın çoğu, olduğu gibi aşırı programlanmış ve aşırı uyarılmış durumda. Ve her şey başarısız olursa, televizyona, video oyunlarına ya da birkaç saatliğine dışarı çıkmalarına izin verebilirsiniz. Sonuçta, her şey denge ile ilintilidir.

İyi tatiller!

Öyküm Ağca Psikolog Öyküm Ağca Nişantaşı Üniversitesi’nden aldığı Psikoloji eğitiminin ardından Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezinde daha sonra Mucize Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Küçümen Anaokulu’nda meslek hayatını sürdürdü. Öyküm Ağca’nın uzmanlık alanları arasında sınav kaygısı, öğrenme güçlükleri, uyum ve davranış bozuklukları, panik bozukluğu ve çocuklarda tuvalet eğitimi yer almaktadır.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.