Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Siyah Havucun Faydaları

2 Dakika

Son yıllarda giderek popülerlik kazanan ve manav tezgahlarında sıklıkla görmeye başladığımız siyah havuç artık birçok sofrada kendine yer bulan bir sebze. Bildiğimiz havuç gibi bir tadı olan ancak rengiyle dikkat çeken siyah havucun sağlık için birçok faydası da var. Hem de çok farklı görünen bu havuç hiç uzaklarda değil ülkemizde yetişen bir sebze. Hatta Konya-Ereğli’nin ilk patentli ürünü olma özelliğini taşıyor.
Aslında yeni yeni tanımaya başlasak da siyah havuç yıllardır farkında olmadan tükettiğimiz bir lezzet. Çünkü severek tükettiğimiz şalgam suyunun ham maddesi ve sanılanın aksine tamamen doğal bir ürün.
Renginden dolayı yapay olduğu sanılan siyah havucun bu renge sahip olmasının nedeni ise turuncu havuçların içinde bulunandan 30 kat daha fazla antioksidan içermesi. Antioksidan özelliğe sahip antosiyanin adlı pigment açısından zengin olan siyah havuç, bu pigment sayesinde sadece siyah rengi almıyor aynı zamanda en şifalı sebzelerden biri haline de geliyor.

-Siyah havuç, A, C ve K vitaminleri, potasyum, çinko, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan bu vitamin ve mineraller sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendirir. Özellik mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmakta etkili olur.

-Mide sağlığı üzerinde etkili olan siyah havuç beslenme düzenine eklendiğinde mide asidi kaynaklı gastrit, ülser gibi hastalıkların iyileşme sürecinde rol oynar.

-Siyah havuç, lif açısından zengin besinlerden biridir. Bu özelliği ile sindirim sistemini düzenler, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunlara iyi gelir.

-Çok güçlü bir antioksidandır. Bu sayede vücudu serbest radikallerden korur. Yani kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirir.

-Yine güçlü antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin temizlenmesini de sağlar. Bu özelliği de cilt üzerinde olumlu etkiler yaratır. Cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesi üzerinde etkilidir.

-Temiz bir cilt görüntüsünün yanı sıra antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmanın ilk belirtileriyle de savaşır ve kırışıkların görünümünü azaltır.

-Yüksek antioksidan özelliği sayesinde vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur. Şişkinliklerden kurtulmak için özellikle suyunun içilmesi tavsiye edilir.

-Siyah havuçtan yapılan sirke, bir sağlık sorunu olmayan kişiler tarafından, özellikle sabahları aç karnına içildiğinde gün boyu dana enerjik ve zinde hissedilmesini sağlar.

-Siyah havuç hamilelik döneminde de bebeğin ve annenin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağladığı için tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Aynı zamanda anne sütünü arttırıcı etkiye sahip olduğu da bilinir.

-Tam bir vitamin ve mineral kaynağı olan siyah havucun 1 porsiyonu için ortalama kalorisi 52’dir. Oldukça düşük kalorisi olan bu sebzenin bir porsiyonunda ortalama 3 gram lif bulunur. Yüksek lif ve düşük kalori içeriği sayesinde kilo verme döneminde olanlar ve kilosunu korumak isteyenler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Siyah Havuç Sirkesi Yapımı

Malzemeler

4 litre su

Yarım kilo turuncu havuç

Yarım kilo siyah havuç

1 adet limon

1 çay bardağı doğal olarak hazırlanmış ev sirkesi

1 yemek kaşığı kaya tuzu

İçme suyu

Hazırlanışı

Yarım kilo turuncu havuç ve yarım kilo siyah havuç bir kabın içine rendenin ince tarafıyla rendelenir. 1 adet limonun suyu havuçların üzerine sıkılır. Hazırlanan karışım 5 litrelik bir kaba alınır. Başka bir kapta kaya tuzu doğal sirke ve içme suyunun içinde açılır. Sonrasında havuçların üzerine eklenir ve bir tahta kaşık ile tüm malzemeler karıştırılır. Sirkenin ağzı bez ile kapatıldıktan sonra kapağı kapatılır.
Hazırlanmış olan siyah havuç sirkesi 20 gün karanlık ve serin bir ortamda bekletilir. Birkaç günde bir sirke kavanozu sallanarak fermente olmasına yardımcı olunabilir. 20 günlük süreden sonra süzülerek tüketilebilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.