Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Tansiyona İyi Gelen Besinler

2 Dakika

Oldukça sık görülen bir hastalık olan hipertansiyon ciddi bir rahatsızlıktır. Tansiyon, damar içinde akan kanın damar çeperine yaptığı basınçtır ve mmHg olarak ölçülür. Arteriyel kan basıncının 140/90 mmHg ve daha yüksek seviyede olma durumu olarak tanımlanan hipertansiyonun ise 25 yaş üzeri kişilerde görülme sıklığı ortalama yüzde 40’tır. Binlerce insanı etkileyen bu hastalık, oldukça zorlu olmasına rağmen, beslenmeye dikkat edildiğinde kontrol altına alınabilir. Sağlıklı bir beslenme düzeni ile kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkarması da engellenebilir.

Tansiyonu kontrol altına tutmak için düşük kan basıncı diyeti olarak da bilinen bir beslenme düzenine uymanın faydalı olduğu bilinir. Bu diyetteki en önemli nokta beslenmedeki tuz miktarını önemli ölçüde azaltarak kanın damarlara olan basıncını da düşürmektir. Aynı zamanda beslenmedeki yağ miktarını azaltmak, hazır gıda, konserve ürünler ve soslu yiyeceklerden uzak durmak da sürecin daha iyi geçmesini sağlar.

Bu önlemlerin yanı sıra, belli başlı besinleri beslenme düzenine eklemek de tansiyona iyi gelir. İşte tüketmeniz gereken besinler;

Süt Grubu Ürünleri: İçeriğinde kalsiyum bulunan süt, peynir ve yoğurt gibi besinler damarlar ve kalbin korunmasını sağlar. Böylece de tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Ancak bu ürünleri düşük yağlı tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Yeşil Sebzeler: Hem düşük kalorili olan hem de vitamin zengini sebzeler tansiyonunu düşürmede de etkili olabilir. Yüksek tansiyondan uzak durulması gereken tuz, vücudun daha fazla sıvıya tutunmasına neden olur, bu durum da atardamarların üzerindeki basıncı arttırır. Günlük beslenme düzenine eklenen  brokoli, ıspanak, kabak ve lahana gibi sebzeler sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece, kan damarı duvarlarını rahatlatır.

Balıklar: Aynı süt grubu ürünleri gibi iyi bir  kalsiyum kaynağı olan somon, uskumru gibi balıklarda yüksek tansiyona iyi gelir. Omega-3 açısından zengin olan bu balıkların, içeriğindeki yağ asitlerinin kalp dostu olduğu da bilinir. Ayrıca, balık yağı takviyesi ile ilgili yapılan araştırmalar yüksek tansiyonu düşürebileceğini gösterir.

Yulaf Ezmesi: Diyet listelerinin yıldızı yulaf ezmesi yüksek lifli yapısıyla uzun süreli tokluk sağlamasının yanında düşük sodyumu ile tansiyonun kontrol altında tutmaya da yardımcı olur. Su veya az yağlı sütle pişirilmiş ve meyve şekeri lezzetlendirilen yulaf lapası, tansiyon hastaları için iyi bir kahvaltı seçeneği olarak tercih edilebilir.

Sarımsak: Kokusundan dolayı mesafeli davransak da sarımsak yemeklere kattığı lezzet kadar sağlık için de faydalıdır. Nitrik oksit seviyelerini artıran sarımsak böylece kan damarlarını genişletir. Kan damarları genişledikçe kalp kan pompalamak için daha az çalışır ve kan basıncı doğal olarak azalır. Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının her gün en az bir diş sarımsak tüketmesi önerilir.

Zeytinyağı: Koruyucu antioksidanlar açısından diğer yağlara göre çok daha zengin olan zeytinyağı, bu içeriği sayesinde kan damarı sağlığına iyi gelir. Bu sebeple yemeklerde tereyağı ve diğer bitkisel yağlar yerine kullanılması çok daha sağlıklıdır, tabii ölçülü olmak şartıyla…

*Yüksek tansiyonunuz veya sınırda yüksek tansiyonunuz varsa, sağlıklı bir beslenme düzeni süreci yönetmenize yardımcı olur ancak bir uzman desteğinin yerini tutamaz. Kilo vermek, spor yapmak ve doğru yemek seçimi hastalığın etkilini önemli ölçüde azaltmakla birlikte mutlaka bir doktordan görüş almak gerekmektedir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.