Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Eklem Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

3 Dakika

Zamanımızın büyük çoğunluğunu evde geçirdiğimiz ve vücudumuzu dinlediğimiz bugünlerde çoğu kişi eklem ağrılarından şikayetçi. Kimi zaman sebepsiz yere de ortaya çıkabilen bu ağrıdan kurtulmak istiyorsanız işe aşağıda detaylarını vereceğimiz eklem ağrısına iyi gelen besinleri tüketmek ve bol su içmek ile başlayabilirsiniz.

Eklem ağrısı neden olur?

Eklem ağrıları, vücuttaki kemiklerin birleşme noktaları olan “eklem” isimli bölgede meydana gelen ağrılara denir. Bu ağrıların sebepleri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bazen sebepsiz yere eklem ağrısı ortaya çıkarken, bazen eklem ağrısı bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Eklem ağrısına neden olabilen hastalıklardan bazıları:

• Romatizmal hastalıklar
• Eklemlerde iltihaplanma
• Sistemik Lupus hastalığı
• Gut artriti
• Çeşitli artritler (eklem iltihabı)
• Kemiklerin yeterli düzeyde oksijen alamamasından kaynaklı avasküler nekroz
• Travma (kırık, çıkık, burkulma vb.)
• Paget hastalığı

Bu hastalıklara ek olarak eklemlerde kireçlenme, eklem ağrısının en sık görülen sebeplerinden biri olarak sayılabilir. Eklem kireçlenmesi, belirli sebeplerden dolayı eklem sıvısının işlevini yerine getirememesi sebebiyle ortaya çıkabilir. İşlevini yetiren eklem sıvısı, eklem yerlerindeki kıkırdakların aşınmasını engellemede etkisiz kalır ve daha sonrasında kireçlenme oluşur. Bu kireçlenmeler tedavi edilmezse, hastaların şikayetleri gün geçtikçe daha büyük bir boyuta varabilir. Kireçlenme için en büyük risk faktörlerine örnek verecek olursak; ileri yaş, hareketsiz yaşam ve masa başı çalışma, gün içinde sürekli aynı hareketleri tekrar etme, eklemlerdeki kireçlenmenin önde gelen sebepleridir.

Eklem ağrısı daha pek çok sebepten kaynaklanabilir. Hastalıkların belirtisi olarak görülebilen eklem ağrıları, hiçbir sebep olmadan da ortaya çıkarak günlük yaşamı kötü etkileyebilir. Eklem ağrıları sürekli hale geldiyse veya ciddi boyutlara ulaştıysa, mutlaka bir doktordan yardım alın.

Bu ağrıların tedavisi için önce ağrının asıl kaynağı bulunmalıdır. Doktorunuz, bu kaynağı derinlemesine araştırarak ağrılarınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Eklem ağrısına iyi gelen besinler nelerdir?

Eklem ağrısı, kuşkusuz gündelik yaşamı son derece olumsuz etkileyen bir durum. Sürekli eklem ağrılarından şikayetçiyseniz veya bu ağrıları yaşamak istemiyorsanız, bazı yapabilecekleriniz mevcut. Eklem ağrısına iyi gelen yiyeceklerle beslenerek bu ağrılarınızı büyük ölçüde hafifletebilir, hatta ortadan kaldırabilirsiniz. Eklem ağrısına iyi gelen besinler:

• Ananas

Ananasın içeriğinde yüksek oranda C vitamini barındıran bir meyvedir. Yüksek antioksidan özelliği barındıran ananas, detoks yapıcı özelliği sayesinde diyetlerde de bolca tüketilebilir. Kabızlığı giderir, eklem ağrılarını ortadan kaldırabilir.

Bulundurduğu bromelain isimli madde sayesinde ananas, enflamasyona (yangı) karşı son derece etkili bir meyvedir. Bromelain, eklemlerde oluşan şişliklere ve ağrılara oldukça iyi gelir. Bu yararlarından faydalanmak için ananası, başta kahvaltılarda olmak üzere günün her öğününde tüketebilirsiniz.

• Nar

Nar da eklem ağrılarıyla başa çıkmada en etkili meyvelerden biri olarak sayılabilir. İçeriğindeki besin ögeleri sayesinde yüksek düzeyde antioksidan etkiye sahip olan nar, iltihapları ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Ayrıca kemik ve kıkırdak dokunun zarar görmesini önleyici etkisi vardır. İster suyunu sıkarak ister tane tane yiyerek nar sayesinde eklem ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

• Turuncu sebzeler

Havuç, tatlı patates, bal kabağı gibi sebzeler; içeriklerinde yüksek oranlarda karotenoid barındırırlar. Karotenoid, ilhitaplara ve enfeksiyonlara karşı savaşta etkili bir maddedir. Karotenoid, bu iltihapları yok ederek eklem ağrılarına son verebilir. Bu sebeple turuncu sebzelerin tüketilmesi, eklem ağrılarına oldukça iyi gelir diyebiliriz.

• Su

Su, yaşamın en temel ögelerinden biridir. Vücudumuzun çok büyük bir kısmı sudan meydana gelir. Organizmanın büyük bir düzen içerisinde çalışmasında, hücresel olayların ilerlemesinde, çoğu kimyasal tepkimenin gerçekleşmesinde… Bunların hepsinde su olmazsa olmazdır.

Bol su içmek, kilo vermede ve sağlıklı yaşamda son derece büyük etkilere sahiptir. Yeterli su tüketimini sağlayarak kemik, kıkırdak, bağ dokularını yenileyebilir, bu sayede eklem ağrılarına son verebilirsiniz. Ayrıca enflamasyonu da bol su tüketerek önleyebilir, gut hastalığı gibi hastalıklardan ve bu hastalıkların getirdiği eklem ağrılarından kurtulabilirsiniz.

• İncir

İncir, kabızlığın yanı sıra eklem ağrılarına da iyi gelir. Kıkırdak dokuyu güçlendirir, bu sayede eklem ağrılarına bir çare olabilir. Ayrıca yangısal olayları önleyici etkisi, eklem ağrısına iyi gelmesinin arkasında yatan bir diğer sebep.

• Yeşil Yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, karotenoid ve flavanoid yönünden son derece zengin gıdalardır. Ayrıca azımsanmayacak ölçüde magnezyum barındırırlar. Bu sayede acı eşiğini yükselttikleri gibi, eklem ağrılarına yol açan olayları da engelleyerek eklem ağrısına bir çözüm olabilirler.

• Chia tohumu

Chia, içerdiği Omega-3 sayesinde enfeksiyon ve iltihaplara karşı oldukça etkili bir silahtır. Ayrıca oluşturacağı tokluk etkisiyle kilo verme konusunda da oldukça yardımcıdır. Chia tohumunu kullanabileceğiniz dört nefis tarif için tıklayın!

• Balık

Balık, Omega-3 içeriği bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. Ayrıca içeriğinde barındırdığı diğer besin ögeleriyle birlikte balık, kalp-damar sağlığının yanında eklemlere de faydalıdır. Yangısal olayların meydana gelmesini engelleyerek iltihap oluşumunu azaltır, bu sayede eklem ağrısına iyi gelir.

Bütün bu besinleri tüketerek eklem ağrılarınızı büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Ancak eklem ağrılarından tamamen kurtulabilmek için yaşamınızda bazı değişikliklere gitmeniz gerekebilir. Fazla kilolardan kurtulmak, günde en az 2 litre su tüketmek, egzersiz yapmak bu değişikliklere örnek olarak verilebilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.