Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Dikkat Artırıcı Besinler

3 Dakika

Dikkat, gün içinde belki de en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri. Çoğumuz hayatımızın belirli dönemlerinde dikkat eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalmışızdır. Ancak bazı besinleri düzenli bir şekilde tüketerek konsantrasyonu önemli ölçüde artırmak mümkün.

Dikkat artırıcı etkiye sahip besinlerden bazıları:

Kakao

Kakao ve çikolata, halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin isimli maddenin kandaki düzeylerini artırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını güçlendirmede önemli ölçüde etkili olan flavanoid maddesinden de zengin bir içeriği olan kakao, bu sayede hafıza ve öğrenme işlevlerinin yanı sıra kısa süreli hafızanın güçlendirilmesine de son derece yardımcı.

Kakaonun içeriğinde yüksek miktarlarda bulunan flavanoid hafızayı güçlendirmekle birlikte, ilerleyen yaşa bağımlı olarak beyin fonksiyonlarının gerilemesinin durdurulmasına önemli katkılar sağlar. Ancak dikkati artırmak amacıyla tüketilen çikolataların, en az %70 oranda yoğun kakao içeren bitter çikolatalar olması oldukça önemli. Toz kakao da yine dikkati artırma amacıyla tüketilebilir.

Tam Tahıllı Gıdalar

Tam tahıllı gıdalar, içeriklerinde yüksek miktarda kompleks karbonhidrat barındırırlar. Bu kompleks karbonhidratlar, çeşitli sağlıksız yiyeceklerde bulunan basit karbonhidratlardan daha farklı bir yapıya sahiptirler. Basit şekerlerin sağlığa zararlı etkilerinin birçoğu, bu kompleks karbonhidratlarda bulunmaz.

Beynin ana enerji kaynağı karbonhidratlardır (glukoz). Tam tahıllı gıdalardan zengin bir diyet düzeniyle birlikte vücuda daha fazla kompleks karbonhidrat alınmış olur. Bu sayede beynin de kompleks karbonhidratlarla beslenmesi sağlanır. Beynin daha sağlıklı bir enerji kaynağı kullanması, daha sağlıklı düşünmenin önünü açarak konsantrasyonu önemli oranlarda artırır. Bu amaçla tam tahıllı gıdalar gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Kemik Suyu

Uygun ve doğru bir pişirme tekniği uygulanarak hazırlanan kemik suyunun vücuda ve sağlığa önemli katkılarda bulunduğunu gösteren çalışmalar mevcut. Kemik suyu, özellikle bağışıklık sistemini ve beyin fonksiyonlarını güçlendirici etkiye sahip.

Kemik suyu yüksek oranda hyalüronik asit ve kollajen içerir, bu sayede vücuttaki oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olur. İçerdiği bazı önemli amino asitler sayesinde de vücut dokularının ve beynin gelişmesine katkı sağlar. Bu özellikler, konsantrasyonun artırılmasında önemli oranda etkili olur. Ancak kemik suyunun faydalarından en etkili şekilde yararlanabilmek için doğru pişirme tekniği kullanılması gerekiyor, burası önemli.

Yumurta Sarısı

Yumurta, en verimli hayvansal protein kaynaklarından biri. Aynı zamanda içerisinde bulunan bazı bileşenler sayesinde beynin fonksiyonlarını ve dokusunu güçlendirmeye de oldukça yardımcı.
Yumurtanın özellikle sarı kısmı, beyin fonksiyonlarını destekleyen önemli maddeler içerir. B12, folik asit ve kolin maddelerini çok yoğun bir şekilde içeren yumurta sarısı, odağın normalden daha üst seviyelere taşınması için en doğru tercihlerden biri olacaktır.

Yaban Mersini

Yaban mersini, antioksidan ve anti enflamatuvar etkileri kuvvetli bir meyvedir. Antioksidan özelliği, uzun vadede beynin yaşlanmasına ve fonksiyonlarının aksamasına sebep olan oksidatif strese karşı savaşmasını sağlar. Aynı zamanda bu antioksidan etki sayesinde yaban mersini, sinir hücreleri arasındaki bağlantının daha sağlam bir hale getirilmesine katkıda bulunur. Dahası, hafızayı da son derece olumlu etkiler. Bütün bu beyin dostu etkileri sayesinde yaban mersininin dikkat artırıcı etkisi de oldukça güçlü.

Zerdeçal

Zerdeçal, dikkat artırıcı özelliğinin yanı sıra beyin sağlığını da olumlu etkileyerek bunamayı (demans) geciktirici etkiye sahiptir. Zerdeçalın içeriğinde yer alan kurkumin isimli madde, kandan beyine geçerek bilişsel fonksiyonların desteklenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda beyinde zararlı maddelerin birikmesini engelleyici özelliği bulunur. Beyin hücrelerine destek görevi görerek sinirsel iletime önemli faydalar sağlar. Bütün bu etkilerinin yanında aynı zamanda konsantrasyonu da azımsanmayacak bir ölçüde artırır.

Balık

Özellikle yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengindirler. Omega-3 yağ asidi, hafızanın gelişmesinde ve beyin fonksiyonlarının daha kuvvetli bir hale getirilmesinde oldukça etkili bir maddedir. Aynı zamanda nöronlar arasındaki elektriksel iletimi daha kaliteli bir hale getirerek sinir hücreleri arasındaki iletişimi kuvvetlendirir. Ayrıca odağın artırılmasına da katkıda bulunan omega-3 yağ asitlerinden en etkili şekilde faydalanmak için, balıkları yüksek ısıda kızartarak pişirmekten kaçınmak şart.

Kuruyemiş

Kuruyemişler, sağlıklı yağ asitleri bakımından son derece zengin gıdalardır. Her gün yeterli miktarda kuruyemişin düzenli bir şekilde tüketilmesi sayesinde sağlıklı bir yaşamın kapıları aralanabilir.

Kuruyemişlerin içeriğinde bulunan esansiyel yağ asitleri, dikkatin artırılmasında oldukça etkili maddelerdir. Ayrıca başta yer fıstığı olmak üzere bazı kuruyemiş türlerinin içerdiği esansiyel amino asitler sayesinde vücudun protein ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılanabilir. Kuruyemişlerin birçoğu E vitamini bakımından da zengindirler; bu sayede bilişsel aktivitenin, ilerleyen yaşla birlikte azalmasının önüne geçerler. Dikkat artırmak için düzenli tüketim amacıyla günde ortalama bir avuç kuruyemiş tüketilmesi yeterli olacaktır.

Avokado

Meyveler arasında en sağlıklı yağ kaynaklarından biri şüphesiz avokado. Aynı zamanda vücut içinde kan akımının düzenlenmesine de oldukça yardımcı.

Avokado, yüksek oranda içerdiği folik asit sayesinde beyinsel fonksiyonları ve odaklanmayı güçlendirir. Dahası, tok tutucu özelliği sayesinde çoğu diyet listesinin de vazgeçilmezlerinden biri.

Dikkat Artırıcı Besinler (Meta)

Dikkat eksikliği, günümüzde pek çok insanın yaygın olarak yaşadığı bir sorun. Bazı besinler, dikkat artırıcı özellikleri sayesinde bu sorunla savaşta bizlere yardımcı olurlar.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.