fbpx

Birlikte Tüketildiğinde Etkileri Artan Yiyecekler

1 Dakika

Her besinin vücutta kendine özgü bir fonksiyonu, faydası bulunmaktadır. Birlikte tüketilen bazı besinlerin ise sağlık üzerine etkileri oldukça güçlüdür.

Süt + Muz

Kalsiyum kaynağı (süt) ve inülin kaynağı (muz) birlikte tüketildiğinde kalsiyumun daha iyi emilimi daha iyi sağlanmaktadır. İnülin aynı zamanda sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin dengesini sağlamada yardımcı olduğu için mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Kalsiyum kaynakları ; süt ve süt ürünleri, kara lahana, badem, soya, soya sütü, brokoli, somon

İnülin Kaynakları ; Muz, soğan, sarımsak, pırasa, tam buğday unu

Pancar + Ispanak

Demir minerali hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunmaktadır. Bitkisel demirin vücut tarafından emilimi kolay olmadığından C vitamini ile birlikte tüketildiğinde emilim miktarı artacaktır.

Demir Kaynakları; Ispanak, yulaf ezmesi, kuru baklagiller, tofu

C Vitamini Kaynakları; Pancar, turunçgiller, çilek, kivi

Zeytinyağı + Brokoli

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünmektedir. Bu vitaminlerden maksimum faydayı alabilmek için zeytinyağı, veya yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık) iel tüketilmesi önerilmektedir.

A, D, E, K Vitamin Kaynakları ; Havuç (A), balık(D), brokoli (E), ıspanak ( K)

Yağ Kaynakları; Zeytin, fındık, ayçicek, ceviz, badem

Sarımsak + Ekmek

Sülfür içeriği yüksek olan soğan,sarımsak çinko mineralinin emilimini artırmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan tam tahıl ürünleri ile birlikte soğan, sarımsak tüketilmesi önerilmektedir.

Sülfür Kaynakları ; Soğan, sarımsak

Çinko Kaynakları ; Esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler

Balık + Sarımsak

Kolestrolü düşürdüğü bilinen balık ile kalbi koruyan sarımsak birlikte tüketildiğinde kalp sağlığı için faydalı olduğu bilinmektedir. Omega yağ asitlerince zengin olan balığın kötü kolestrol olarak bilinen LDL’yi düşürdüğü bilinmektedir. Kalp dostu olan sarımsak ve balık birlikte tüketildiğinde ise enfeksiyonlara karşı iyi bir savunma olabilmektedir.

Et – Sebze

İyi bir demir kaynağı olan et özellikle C vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte tüketildiğinde vücutta demir mineralinin emilimi arttığı belirtilmiştir.

Yeşil Çay – Limon

Yeşil çayı limon ile birlikte tüketmenin antioksidan seviyesini yükselttiği belirtilmiştir.

Sert Kabuklu Çiğ Yemişler – Kuru Meyveler

Sağlıklı yağlar içeren ve protein açısından zengin çiğ yemişler kontrollü porsiyonlarda kuru meyvelerle birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırdığı belirtilmiştir.

Domates – Zeytinyağı

Domates iyi bir A vitamini kaynağıdır. A Vitamini ise yağda çözünerek vücuttan emilebilmektedir. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde A vitamini vücut tarafından kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.
×

E-bültene Kayıt Ol!

E-Bültene buradan kayıt olabilirsiniz