Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Bu Besinleri Birlikte Tüketin!

1 Dakika

Her besinin vücutta kendine özgü bir fonksiyonu, faydası bulunuyor. Ancak bazı besinler birlikte tüketildiğinde sağlığınız üzerindeki etkileri çok daha güçlü bir hale geliyor. İşte sağlıklı bir yaşam için birlikte tüketmeniz gereken besinler…

Süt + Muz

Kalsiyum kaynağı (süt) ve inülin kaynağı (muz) birlikte tüketildiğinde kalsiyumun emilimi daha iyi sağlanmaktadır. İnülin aynı zamanda sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin dengesini sağlamada yardımcı olduğu için mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Kalsiyum kaynakları: Süt ve süt ürünleri, kara lahana, badem, soya, soya sütü, brokoli, somon

İnülin Kaynakları: Muz, soğan, sarımsak, pırasa, tam buğday unu

Pancar + Ispanak

Demir minerali hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunmaktadır. Bitkisel demirin vücut tarafından emilimi kolay olmadığından C vitamini ile birlikte tüketildiğinde emilim miktarı artacaktır.

Demir Kaynakları: Ispanak, yulaf ezmesi, kuru baklagiller, tofu

C Vitamini Kaynakları: Pancar, turunçgiller, çilek, kivi

Zeytinyağı + Brokoli

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünmektedir. Bu vitaminlerden maksimum faydayı alabilmek için zeytinyağı veya yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık) ile tüketilmesi önerilmektedir.

A, D, E, K Vitamin Kaynakları: Havuç (A), balık(D), brokoli (E), ıspanak ( K)

Yağ Kaynakları: Zeytin, fındık, ayçicek, ceviz, badem

Sarımsak + Ekmek

Sülfür içeriği yüksek olan soğan ve sarımsak çinko mineralinin emilimini artırmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan tam tahıl ürünleri ile birlikte soğan, sarımsak tüketilmesi önerilmektedir.

Sülfür Kaynakları: Soğan, sarımsak

Çinko Kaynakları: Esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler

Balık + Sarımsak

Kolesterolü düşürdüğü bilinen balık ile kalbi koruyan sarımsak birlikte tüketildiğinde kalp sağlığı için faydalı olduğu bilinmektedir. Omega yağ asitlerince zengin olan balık kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürmektedir. Kalp dostu olan sarımsak ve balık birlikte tüketildiğinde ise enfeksiyonlara karşı iyi bir savunma görevi görürler.

Et + Sebze

İyi bir demir kaynağı olan et özellikle C vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte tüketildiğinde vücutta demir mineralinin emilimi artmaktadır.

Yeşil Çay + Limon

Yeşil çayı limon ile birlikte tüketmenin antioksidan seviyesini yükselttiği bilinmektedir.

Sert Kabuklu Çiğ Yemişler + Kuru Meyveler

Sağlıklı yağlar içeren ve protein açısından zengin çiğ yemişler kontrollü porsiyonlarda kuru meyvelerle birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Domates + Zeytinyağı

Domates iyi bir A vitamini kaynağıdır. A Vitamini ise yağda çözünerek vücuttan emilebilmektedir. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde A vitamini vücut tarafından kullanılabilmektedir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.