Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkında Her Şey

3 Dakika

Hindistan cevizi yağı, sağlığa olan birçok faydası sayesinde bugünlerde bir hayli popüler bir gıda. İçeriğinde barındırdığı çok çeşitli maddeler sayesinde vücuda sayısız yararı olan Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda cilt bakımında da oldukça etkin bir şekilde kullanılabiliyor.

Ham veya olgun Hindistan cevizlerinden elde edilebilen Hindistan cevizi yağının çok fazla kullanım alanı mevcuttur. Başta gıda sektörü olmak üzere deterjan kokusunda, saç ve cilt bakımında, emülsiyon yapımında kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağının Yapısı ve İçeriği

Hindistan cevizi yağı, oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle vücutta farklı bir metabolizmal işleyişe tabi olan MCT (orta zincirli trigliserid) isimli yağı yüksek düzeylerde içermesi, Hindistan cevizi yağının faydalarını büyük ölçüde artıran bir etkendir. Ayrıca MCT’lerin LCT’lere (uzun zincirli trigliserid) göre daha kolay yakıldığı da bilinen bir gerçektir. Bu sayede besleyicilik konusunda hiçbir eksiği olmadan sindirim işlevinin daha kolay bir hale getirilmesine, dolayısıyla da kilolraın dengelenmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı, büyük ölçüde doymuş yağlardan meydana gelir. Doymuş yağlar kolesterol yükselmesi, kilo alımı gibi durumlara sebep olmalarıyla bilinse de Hindistan cevizi yağı, bilinen hayvansal yağlardan farklıdır. Bu özelliğinin asıl nedeni de, MCT seviyelerinin hayvansal yağlara oranla son derece yüksek, LCT seviyelerinin de nispeten düşük olmasıdır.

İçeriğinde E vitamini bulundurur, ancak diğer vitamin ve mineraller yok denecek kadar azdır. Hindistan cevizi yağı oldukça besleyici bir gıdadır. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizinin besin değerleri:

• 121 kcal enerji
• 13.5 gram yağ (bunun 11.5 gramı doymuş yağ)
• 0 gram protein ve 0 mg kolesterol

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının vücuda ve cilde sayısız faydası bulunur.

• İyi Kolesterolü Yükseltir

Vücutta HDL (iyi kolesterol) ve LDL (kötü kolesterol) olmak üzere iki çeşit kolesterol bulunur. HDL seviyelerinin yeterli düzeyde yüksek olması, LDL seviyelerinin düşmesinde ve kalp-damar sağlığının düzenlenmesinde oldukça etkilidir.
Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulunan orta zincirli trigliseridlerin (MCT), iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor. Ancak bu teori henüz klinik çalışmalarla kanıtlanmış değil. MCT’lerin bilinen bir etkisi olarak kalori yakımını artırma örnek verilebilir.

• Kan Şekeri Kontrol Altında

Hindistan cevizi yağının içeriğindeki MTC’lerin, insülin duyarlılığını dengelemede görevli olabileceği düşünülüyor. 2009 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir bilimsel çalışma da bu görüşü destekler nitelikte. Ayrıca MTC’ler, iştahı baskılayarak tokluk hissinin sağlanmasına yardımcı olur. Bu sayede kişilerin kilo ve metabolizma dengeleri korunabilir.

• Saçları korur

Hindistan cevizi yağının saçlı deriye uygulanması, saçların daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca Hindistan cevizi yağı sayesinde saçlı deride emilim artar, bu da saçların daha iyi beslenmesi anlamına gelir. Daha iyi beslenen saçlar daha kolay uzayıp güçlenir.

• Parlak ve sağlıklı bir cilt için şart!

Yapılan klinik çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre Hindistan cevizi yağı özünün cilde uygulanması, cilt için koruyucu bir bariyer oluşturulmasını sağlar. Bu cilt bariyeri, serbest radikaller ve çevreden gelebilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı cildi korur ve cildin beslenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda antiinflamatuvar etkisi sayesinde de ciltteki iltihaplanmaları azaltma konusunda büyük ölçüde işe yarayabilir.

• Sağlıklı Ağız, Çürük Olmayan Dişler

Hindistan cevizi yağının ağız içinde kullanılması, ağız ve diş sağlığına oldukça faydalı olabilir. Hindistan cevizi yağı; ağızda uygulandığı bölgelerde diş çürüklerini önleme, ağız içi bakteri dengesini sağlama ve diş eti iltihaplarına karşı koruma sağlama özelliklerine sahiptir. Bu sayede ağız ve diş sağlığı konusunda son derece etkili bir biçimde kullanılabilir.

• Karaciğer Hastalıklarına Karşı Birebir

Yapılan bir klinik çalışma sonucunda, Hindistan cevizi yağının karaciğer sağlığını desteklemede etkili olabileceği görülmüş. Bir ay kadar süren deneyde, diyetinde Hindistan cevizi yağı bulunan ve bulunmayan iki farklı grup oluşturulmuş ve deney sonunda gruplar arasındaki karaciğer sağlık seviyeleri karşılaştırılmış. Sonuçta, diyetinde Hindistan cevizi yağına yer veren grubun karaciğer sağlık seviyeleri daha iyi durumda çıkmış. Ancak Hindistan cevizi yağının karaciğer sağlığını olumlu etkileme mekanizması hala daha tam aydınlatılabilmiş değil.

Bütün bu faydalarının yanında Hindistan cevizi yağı, cildin güneş ışınlarına karşı korunmasında, yara ve yanık tedavilerinde, cilt lekelerinin giderilmesinde, bakterilere karşı vücudun savaşmasında etkin bir rol oynayabilir.

Hindistan cevizi yağının birçok faydası bulunmasına rağmen, hala daha çoğu faydasının çalışma prensibi konusunda yeterli düzeyde bilgiye sahip değiliz. Örneğin Hindistan cevizi yağının yağlı ciltlerde uygulanması sonucunda sivilcelenme artabilir, gıda olarak tüketilmesiyle birlikte vücutta kolesterol dengesi bozulabilir. Bu sebeple Hindistan cevizi yağını özellikle sağlık için kullanmadan önce, bir uzmandan görüş almanız yararınıza olacaktır.

Doymuş yağlardan zengin olmasına rağmen zararlı etkilerinin daha az olması, besleyicilik düzeylerinin yüksekliği sayesinde Hindistan cevizi yağına sağlıklı tariflerinizde yer verebilirsiniz. Sağlıklı çikolatalarda, fit tatlılarda Hindistan cevizi yağının bütün yararlarından ve aromasından faydalanarak farklı tatlar deneyimleyebilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.