Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.

HENTBOL HAKKINDA HER ŞEY

3 Dakika

HENTBOL TARİHÇESİ

Hentbol tarihi oldukça eski zamanlara dayanan bir takım oyunudur. Hentbol dayanıklılık ve yüksek fiziksel güç gerektirdiği için seyri zevkli bir spor dalıdır. Günümüzde lisanslı çok sayıda sporcu ile 150’nin üzerinde ülkede oynanır.  Özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde tarih boyunca hentbol benzeri oyunların oynandığı biliniyor.

  1. yüzyıla gelindiğinde günümüzde oynanan hentbol oyununa benzer bir oyun olan Haandbol Danimarka’da oynanıyor. Günümüzde oynanan Hentbol oyunun kuralları Holger Nielsen tarafından belirlenmiştir. Bu kurallar 1900lü yılların başında yazılı hale getirilmiştir. Oyun Almanya’da bulunan bir spor okulu sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır.

Hentbol olarak isimlendirilmesi ise 1910 yılında olmuştur. Bu dönemlerde oyun yine bir takım oyunu olarak ancak 11 kişilik takımlarla açık sahalarda oynanmakta iken daha sonraki süreçte bir salon sporu haline gelmiştir. Oyunun salona taşınması nedeni ile takımda bulunan oyuncu sayısı azaltılmış 7 kişiye düşürülmüştür.1972 yılı Münih Olimpiyat Oyunlarında ilk kez bu haliyle karşılaşmalar yapılmıştır.

Ülkemizde ise 1920’li yıllarda açık alan oyunu olarak oynanmaya başlanmış olan hentbol 1970’li yıllarda salon sporu olarak oynanmaya başlanmış ve bu tarihten sonra oyuna ilgi artmıştır. Halen ülkemizde de sevilerek takip edilen bir takım oyunudur. Hentbolda amaç topun elle karşı takım kalesine atılması ve bu esnada kale önündeki 6 metrelik çizginin içine girilmemesidir.

HENTBOL OYUNU İÇİN GEREKENLER

Saha: Hentbol oyunu için çok fazla sayıda özel salon yoktur. Oyunlar genellikle basketbol, voleybol sahalarında oynanmaktadır. Uzunluğu 40 metre genişliği 20 metre olan dikdörtgen sahalara yeterlidir. Saha ortadan bir çizgiyle ikiye ayrılır. İki alanda da birer kale bulunur. Kaleler kısa kenarların ortasında yer alır. Kalelerin genişliği 3 metre yüksekliği 2 metredir.

Top: Hentbol oyunundaki top elle tutmaya ve oynamaya imkan verecek boyutlardadır. Erkekler ve kadınlarda ağırlık ve çapı bir miktar değişiklik gösterir.

Takımlar: Her takımın oyun alanında 7 oyuncusu olmalıdır. Bu oyunculardan bir tanesi kaleci olarak oynar. Tüm takım ise 16 kişiden oluşur. 9 kişi yedek kulübesinde bulunur. Oyun süresi içinde tüm oyuncular oyuna dahil olabilir. Oyuncular forma ile oynar. Formalarda 1 ile 20 arasında numaralar olur.

Süre: Oyun 30 dakikalık iki evreden oluşur. 10 dakika devre arası verilir. Kadınlar arasında yapılan müsabakalarda süre değişebilir.

Hakem: Biri başhakem diğeri yardımcı hakem olmak üzere oyunda 2 hakem bulunur. Ayrıca masada 2 masa görevlisi bir de maç gözlemcisi bulunur. Sahada son karar hakemlerin olup masa görevlileri kayıt tutmakla yükümlüdür. Aynı anda 5 kişi oynanan oyunu takip eder.

HENTBOL TERİMLERİ

Basit Hücum: Ele geçirilen bir topla iki oyuncu ile birlikte hızlı hücum

Alttan Pas: İki oyuncunun kendi aralarında paslaşması

Adam Adama Savunma: Takımdaki oyuncular karşı takım oyuncularını paylaşır ve teke tek oyuncuları markaja alarak oyun kurmalarına engel olması

Altı Sıfır Savunma: Savunma çizgisi üzerinde savunma pozisyonundaki tüm oyuncuların sıralanarak yaptığı savunma

Beşe Bir Savunma: Bir oyuncunun adam adama diğerlerinin ise kaleyi savunması

Aldatma: Karşı takım oyuncusunun kandırılarak atış yapılması

Arkadan Atış: Kale çizgisinin yan tarafından yapılan atış

Arkadan Pas: Sabit bir biçimde duran oyuncunun hücuma kalkan takım arkadaşına pas vermesi

Aşırtma Atış: Kale çizgisinin önündeki kalecinin önünde rakip takım oyuncusunun sıçrayarak yaptığı atış

Alçak Temel Atış: Eğilmek sureti ile yapılan atış

Dalma: Toplu ya da topsuz kaleye yapılan hücum hareketi

Dayanma Adımlı Atış: Oyuncunun atış yaptığı kolunun tersindeki bacağını yere dayayarak yaptığı atış

HENTBOL KURALLARI

-Oyun hava atışı ile başlar.

-Oyunda durulan süreler ya da molalar süreye eklenmez.

-Hentbolda top sadece elde tutularak oynanabilir. Sadece kaleci topa tüm vücudu ile dokunarak kalesini savunabilir. Onun dışındaki oyuncuların topa el dışında teması yasaktır.

-Oyuncu değişikliği sınırı yoktur. Kaleci ile oyuncu değişebilir.

-Oyunda hızı artırmak adına oyuncu topu elinde sadece 3 saniye tutabilir ve topla 3 adım ilerleyebilir.

-Hentbolda hücum süresi sınırı yoktur. Pas sayısında da sınırlama bulunmaz. Sınırsız sayıda paslaşma yapılabilir.

-Kaleden 6 metre uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır.

-Savunma ve hücum oyuncuları arasında fiziksel temas bir noktaya kadar serbesttir. Ancak sakatlanmaya yol açabilecek kadar ve centilmenlik dışı temasta oyuncu 2 dakika oyundan çıkma cezası alır. Aynı takımdan birden fazla oyuncu aynı anda saha dışında kalma cezası alabilir. Cezalı oyuncu yerine oyuna başka oyuncu giremez. Oyuncunun cezasının bitiminde oyuna kendi ya da bir başka oyuncu girebilir.

-Kaleye atış yapılırken oyuncunun sıçrama yapması şarttır. Sıçrama yapmadan yapılan atışlar gol bile olsa geçersiz sayılır.

-Kaleye 9 metre uzaklığındaki ve kesik çizgilerle belirlenmiş alanda yapılan fauller penaltı olarak değerlendirilir. Penaltı atışları 7 metre uzaklıktan yapılır. Bu atışlara bu nedenle 7 metre atışları da denilir.

-Oyunu en fazla skora sahip takım kazanır. Eğer skorlar eşitse her takım birer puan alır. Galibiyet halinde kazanan takım 3 puan kazanır.

Hentbol Hakkında Her Şey

Hentbola hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere ulaşmak için tıklayın.

Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.