Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Büyük Fark Yaratan Geri Dönüşüm Önerileri

3 Dakika

Büyük Fark Yaratan Geri Dönüşüm Önerileri

Son yıllarda tüm dünyanın ana gündemlerinden biri olan geri dönüşüm çabalarına ve geri dönüşüm yanlısı kampanyalara rağmen, hala çöplüklere tonlarca atık gönderiliyor. Elde edilen sonuçlar bize herkesin daha az atık ve dolayısıyla daha temiz, daha iyi bir çevre sağlamak için biraz daha fazlasını yapabileceğini gösteriyor.

Bunu yapmak için en iyi yol, bireysel düzeyde geri dönüşüm bilinciyle hareket etmek ve aynı ilkeleri uygulayarak büyüyecek çevreye duyarlı çocuklar yetiştirmeye çalışmaktan geçiyor.
İşte evde, okulda ve işyerinde denemek için bazı basit geri dönüşüm ipuçları…

Küçük Adımlarla Başlayın

Geri dönüşüme karar verdiğinizde, yüzde yüz her şeyi doğru yapmak zorundaymış gibi hissetmeyin. Bu harika bir şey olsa da çevreci olmak için kendinize çok fazla baskı yapmak, öğrenme sürecinde strese ve hayal kırıklığına neden olabilir. Küçük adımlarla başlamak için kendinize izin verin. Sürecin bir yönü hakkında bilgi edinin ve bir sonraki adıma geçmeden önce bunu siz ve diğer aile üyeleri için bir alışkanlık haline getirerek uygulayın. Küçük adımlar atarak, geri dönüşümü yaşam tarzınıza kalıcı olarak entegre etme olasılığınız daha yüksektir.

Azaltın ve Yeniden Kullanın

Geri dönüşümün bir parçası gibi görünmese de kullandığınız malzeme miktarını azaltmak ve bazı şeyleri atmak yerine yeniden kullanmak, geri dönüşüm çabalarınıza yardımcı olabilir. Çöp kutularına atılması gereken nesnelerin miktarını sınırlayın ve geri dönüştürülebilir ürünleri yeniden kullanmaya dikkat edin.

Neyi Geri Dönüştürülebileceğinizi Bilin

Geri dönüştürülebilecek öğeleri gözden kaçırmak veya hangisinin nereye gittiği konusunda kafanızın karıştırması kolaydır. Geri dönüşüme başlarken öncelikle ürünleri iyi tanıyın. Hangi ürün dönüştürülebilir, hangi ürün nereye gitmelidir öğrenmeden geri dönüşüme kalkışmanız istenen sonuca ulaşmanıza yardımcı olmaz.

Her Odada Bir Çöp Kovası Bulundurun

Geri dönüşüme dikkat eden ailelerinin çoğuna çöp kutularının nerede olduğunu sorduğunuzda büyük olasılıkla “mutfakta” yanıtını alacaksınız. Ne yazık ki, diğer odaların çoğu ihmal ediliyor ve mükemmel bir şekilde geri dönüştürülebilir malzemelerin çöp kutularına gitmesine yol açıyor.

Karton tuvalet kağıdı rulolarını, boş ürün kaplarını, hap şişelerini ve ambalajları toplamak için banyoya bir çöp kutusu yerleştirin. Ofis veya çalışma odasında yazıcı kağıdı, şişeler, eski dosyalar, broşürler ve el ilanlarını toplayabilirsiniz. Yatak odasından ürün kapları, yapılacaklar listeleri ve dergiler çıkabilir.

Eski Aletleri ve Teknoloji Ürünlerini Geri Dönüştürün

Günümüz dünyasında muazzam miktardaki teknolojinin sonucu ile çöplükler, artık kullanılmayan bilgisayar sistemleri, cep telefonları, televizyonlar, yazıcılar ve daha fazlasıyla dolup taşıyor. Eski teknoloji oyuncaklarınızı çöp kutusuna atmak yerine, geri dönüşüm seçeneği sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek için yakınınızdaki bir elektronik mağazanızı arayın.

Pek çok elektronik mağazası aslında belirli ürünleri geri alır ya da size yardımcı olması için şirketlerle iletişime geçmenizi sağlayabilir. Birçok ürünün üreticisi, yenilenebilecek veya parça olarak kullanılabilecek istenmeyen ürünleri de kabul eder.
Ayrıca, birçok eski cihazı çöpe atmak tehlikeli olabilir. Bu, özellikle 1995’ten önce üretilmiş buzdolapları ve dondurucular için önemlidir, çünkü bunlar çevreye zarar verebilecek bir tür yalıtıma (CFC-11) sahip olabilir.

Suyu Geri Dönüştürün

Kullanılmış suyun kanalizasyona akmasına izin vermeden önce, evinizin içinde ve çevresinde geri dönüştürmenin yollarını bulun. Makarnayı pişirdiğiniz suyu doğrudan bir çiçek saksısına dökmek kadar basit bir işlem yapabilirsiniz.
Evinizde banyo yapmak, bulaşık yıkamak veya çamaşır yıkamak gibi tek bir amaç için kullanılan suyu, çiçeklerinizde ya da bahçenizde kullanmak için geri dönüştürülebilirsiniz.

Geri Dönüştürülmüş Ürün Satın Alın

Karbon ayak izinizi en aza indirmek için geri dönüşüm yapıyorsanız, yeni ürünler satın alırken de aynı prensipleri kullanmanız önemlidir. Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürünler satın aldığınızda, sadece daha bir çevre için uğraşmakla kalmaz bu alanda çalışan şirketlere de destek vermiş olursunuz. Ek olarak, geri dönüştürülmüş ürünlerden yapılan ürünler, onları kullanmayı bitirdikten sonra tekrar geri dönüştürülebilir…

Temizlemeyi Unutmayın

Tüm ögeleri ve kapları geri dönüşüm kutusuna koymadan önce her zaman durulamanız önerilir. Bu sadece tüm grubun yiyecek ve diğer kalıntılarla kirlenmesini önlemekle kalmayacak, aynı zamanda geri dönüşüm kutunuzun kokmasını ve haşere veya kemirgenlerin etrafta dolaşmasını önleyecektir.
Geri dönüşümü yaşam tarzınıza nasıl entegre edeceğinizi anlamak için buna gerçekten zaman ayırmanız gerekir. Bu hemen olacak bir şey olmadığı gibi ufak değişimler bile büyük fark yaratır…

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.