Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.

BİSİKLET TÜRLERİ

3 Dakika

Henüz ülkemizde istenildiği kadar yaygın olmasa da bisiklet sporu birçok ülkede günlük hayatta oldukça sık kullanılır. Çocukluk çağında oldukça zevkle binilen bisiklet ne yazık ki yaşamın daha ileri ki dönemlerinde hayatımızdan çıkmaktadır. Oysa bisikletin birçok ülkede ulaşım aracı olarak kullanımı yaygındır. Sessiz, temiz bir ulaşım aracı olan bisikletler çok rahat çevre dostu olarak tanımlanabilir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra sizin enerjinizle çalıştığı için oldukça da ucuz bir ulaşım aracı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca hafta sonları ya da farklı boş zamanlarda çeşitli gruplar ile ya da tek başına farklı özelliklerde ki parkurlarda sürüş keyfi yaşanabilir.

Bisiklet seçimi yapılırken cevap verilmesi gereken birkaç soru vardır. Bunlardan ilki bisikletten beklentimizin ne olduğudur. Aldığımız bisikletten rahatlık mı yoksa performansı bekleniyor önce buna karar verilmelidir. Daha sonra hangi ortamda ve hangi amaçla kullanacağı belirlenmelidir. Bir diğer önemli nokta ise kullanım amacına uygun olarak hangi malzemeden yapılmış olduğu ve donanımı ne seviyede bir bisiklete ihtiyaç olduğuna karar verilmesidir. Son olarak da tüm bu sorulara verdiğimiz cevaplar için ayırabilecek bütçe belirlenmelidir.

Aslında tüm bu soruların cevapları bisiklet türlerini de belirlenebilir.

1-Yol Bisikletleri: Bu bisiklet türleri konfor açısından zayıf fakat yüksek performanslı bisiklet türleridir. Bu bisiklet türü en hafif, en ince tekerleklere sahip bisiklet türleridir. Fiyatları da yüksek bisiklet türleri arasında yer alırlar. Fazla yük taşımak için uygun olmadıkları gibi arazi kullanımına da uygun bisikletler değillerdir. Bu bisikletler genellikle beton, asfalt ya da döşeli yollarda kullanıma uygun türlerdir. Bu nedenle ağırlığı artırmamak adına amortisör takılmaz bu bisiklet türüne. Darbeleri emmesi için karbondan yapılmış malzemeler tercih edilir. Direksiyon kolları diğer türlerden farklı olarak aşağıya doğru eğimlidir. Drop -bar denilen bu uygulama sürüş sırasında kolaylık sağlar. Bu bisiklet türü ile oldukça hızlı sürüş deneyimleri yaşanabilir. Bu nedenle oldukça gelişmiş bir fren sistemleri mevcuttur.

2-Cyclo Kros Bisikletler: Bu bisiklet türleri de yine yol bisikletleri gibi beton, asfalt ya da döşeli yollar için uygun olan türlerdir. Ancak zemin koşulları biraz daha geniş yelpazeye yayılabilir. Aslında bisikleti farklı zeminlerde kullanabilme olanağı sağladığı için tercih edilen bisiklet türlerindendir. Tercihe bağlı olarak amortisör ilaveli ya da amortisör ilavesiz olabilirler. Bu tercih ağırlıklarını etkilese de genel olarak hafif bisikletlerdir. Arazi kullanımına çok uygun olmasalar da iyileştirilmiş çamur ya da toprak patikalarda da kullanılabilirler. Yük taşımak için uygun değillerdir. Yol bisikletlerine kıyasla daha az performanslı daha konforlu bisikletler olarak gösterilebilirler.

3-Dağ Bisikletleri: Yol bisikletlerinden daha ağır, arazi kullanımına daha uygun bisikletlerdir. Daha çok kamp yapanların ya da dağcıların tercih ettiği bisikletlerdir. Malzeme olarak ta koşullara dayanıklı çelik ya da alüminyumdan yapılırlar. Tekerlekler diğer bisiklet türlerine göre daha kalındır. Ağırlık ve tekerlek faktörü birleşince bu bisikletlerle çok süratli gitmek mümkün olmaz. Bu bisikletlerle teknik ve kontrollü sürüşler yapılabilir. Bu nedenle yol bisikletlerine göre daha düşük viteslere sahiptir ve bazı modelleri ile yük taşınabilir. Ancak yüksekten atlama, zıplama için uygun bisiklet türleri değillerdir.

4-Şehir ve Tur Bisikletleri (Hibrit Bisikletler) En yaygın kullanılan bisiklet türleridir. Bisikletlerin tekerleri genelde düz olduğu için sürtünme direnci azdır. Böylece kullanım sırasında kişi daha az yorulur. Şehir içi ulaşım ya da seyahat için kullanılabilirler. Yol ve dağ bisikletlerinin karma özelliklerini taşıdıkları için Hibrit olarak isimlendirilirler. Gövdenin arka kısmında ki bagaj delikleri sayesinde yük taşımak için uygundurlar. Ancak atlama, zıplama gibi hareketler için uygun değillerdir. Performansları yol bisikletinden düşük olsa da konforları daha yüksektir. Günlük hayatta kullanım için uygun bisikletlerdir. Şehir içi ulaşım, eğlence ve turlar için ideal bisiklet türüdür.

5- Katlanır Bisikletler: Gidilmesi planlanan mesafenin bisikletle gidilebilecek azami uzunluktan fazla olması ya da o güzergahta daha kısa sürüş yapılması istenildiği durumlarda katlanır bisiklet türleri devreye girebilir. Böylece bir başka araçla bisikletin nakli çok daha kolay sağlanabilir. Araç bagajına hatta toplu taşıma araçlarına bile koyularak nakli sağlanabilir. Şehir-tur bisikleti standartlarındaki bu bisikletler kolayca ortadan ikiye katlanabilir. Yüksek hızlara ulaşmak, dağ bayır gezmek için çok uygun olmasa da uygun ortamlarda bisiklete binme keyfi yaşatabilir.

6- Üç- Dört Tekerlekli Bisikletler: Bisiklet keyfini yeni öğrenecek olan çocukluk yaş grubu için tercih edilen bisiklet türüdür. Daha sonra bu tekerlekler çıkartılarak bisiklet iki tekerlekli olarak kullanılabilir.

7-Yarış Bisikletleri: Karbon malzeme tercih edilerek üretilen bu bisikletler yarışlarda kullanılır. Ana malzemelerinin karbon olması nedeni ile darbe emiş gücü yüksektir. Zaman zaman dağ bisikleti olarak ta kullanılabilirler.

8-Triatlon Bisikletleri: Triatlon bir dayanıklılık sporudur. Sporcular için önce yüzme daha sonra bisiklete binme ve en son olarak ta koşu etabından oluşur. Bu nedenle en dayanıklı ve donanımlı bisikletlerdir. Profesyonel sporcular tarafından tercih edilir.

Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.