Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Eski Kıyafetlerle Ne Yapmalı? Nerelere Vermeli?

3 Dakika

Evinizde bir yığın eski kıyafetiniz ve çürümekte olan ayakkabılarınız varsa, nelerden kurtulacağınızı bulmak ikilemin sadece yarısıdır. Ayrıca bu eski kıyafetlerle ne yapacağınıza da karar vermelisiniz. Bağış ve geri dönüşüm sürecine eşlik eden ahlaki, pratik ve sürdürülebilir sonuçları da unutmayın. Eski kıyafetleri başkasına vermek söz konusu olduğunda, her düşünceyi dengelemek stresli olabilir. Bağış yapabileceğiniz yerler gerçekten kıyafetleri ihtiyacı olan kişilere ulaştırıyor mu? Mağazalardaki “geri dönüşüm” programları işe yarıyor mu? Ve kimsenin istemediği yıpranmış giysilerle ne yapmalısınız? Soğukkanlılığınızı kaybetmeden bu kıyafetleri bağışlamak, geri dönüştürmek veya yeniden kullanmak için işte size tavsiyemiz…

Kıyafetlerinizi Sıralayın

Bir yığın giysiyi gördüğünüz ilk bağış kutusuna atmadan önce dağınıklığı ayıklayın. Ürünler temiz ve leke ve yırtık içermemelidir. Giyilebilir kıyafetleri türüne göre ayırın ve daha kolay sıralamak için etiketleyin. Lekeli ve yırtık eşyaları bir kenara ayırabilir ve ev tipi bezler olarak yeniden kullanabilir veya tekstil geri dönüşümü için gönderebilirsiniz.

Elden çıkarmak istediğiniz tüm kıyafetleri hangi amaçla kullanacağınızı düşünerek ayırın. Nihayetinde, bağışladığınız her şey gelecekteki potansiyel alıcıya saygı göstermelidir. İhtiyacı olan birinin lekeli bir tişört ya da eski püskü eşofman için minnettar olmasını beklemeyin. Birini iyi hissettirmeyen ya da yeniden satılırsa para getirmeyecek olan kıyafetlerin bağışlanması o kadar da iyi bir hareket olmayacaktır. Unutmayın, zarar görmüş olduğu için siz istemiyorsanız, başka kimse istemez.

Yeni çoraplar, iç çamaşırlar ve nevresimler, yeni veya az kullanılmış ayakkabılar ve profesyonel kıyafetler dahil olmak üzere her zaman bağış yapmaya değer olduğunu bildiğimiz bazı kategoriler var. Yeni, açılmamış ve son kullanma tarihi en az altı ay geçmemiş banyo malzemeleri ve güzellik ürünleri neredeyse her zaman memnuniyetle karşılanır.

Nereye Bağış Yapacağınızı Seçin

Yerel bağış merkezinize gitmeden veya bir paketi göndermeden önce kuruluşun neye ihtiyacı olduğunu doğrulayın. Birçok kuruluş bu bilgileri web sitelerinde listeler, ancak neyi kabul edeceklerini teyit etmek için telefon etmek veya e-posta göndermek iyi bir fikirdir. Bu adım, giysilerinizin ihtiyacı olan insanlara gitmesini sağlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışları gözden geçiren çalışanları şirket misyonlarına uymayan şeyleri atmak veya başka bir ev bulmak zorunda kalmaktan kurtarır.

Ayrıca bağış yapılacak yerin hava durumuna uymayan giysileri bağışlamanın kötü bir davranış olduğunu da unutmayın. Örneğin, soğuk bir iklimde bulunan bir yardım kuruluşuna bir şort vermeyin. Mevsime özel öğeleriniz varsa, bazen en çok kullanılacakları yılın zamanına kadar onları elinizde tutmak en iyisidir.

Bir öğenin ikinci bir hayata sahip olup olmayacağından emin değilseniz, kendinize birinin bunun için para ödeyip ödemeyeceğini sorun. Cevap evet ise, bu giysi yeniden satış için ürün dağıtan bir kuruluş için iyi bir seçenek olabilir.

Şahsen veya Çevrimiçi Olarak Yeniden Satış Yapın

Biraz nakit kazanmak istiyorsanız kıyafetlerinizi yeniden satmayı düşünün. Çevrimiçi yerine yerel olarak yeniden satış yapmak, gönderiyle ilişkili karbon ayak izinizi azaltır, bu nedenle biraz daha sürdürülebilir bir seçim olarak kabul edilebilir. Ancak çeşitli siteler aracılığıyla çevrimiçi satış yapmak sizin için daha karlı olabilir çünkü doğrudan anında ödemeye istekli birine satış yapıyorsunuz. Aynı zamanda daha fazla iş: Eşyalarınızın satılmasını istiyorsanız, eşyalarınızın fotoğraflarını çekmeli ve gösterişli yazılı açıklamalar yapmalısınız ve ardından bunları kendiniz paketleyip göndermelisiniz. Dikkatli müşteriler bu tür listelemelerde çok fazla ayrıntı bekler, bu nedenle mümkün olduğunda giysinin ölçülerini almak veya beden çizelgelerine bağlantı vermek akıllıca olur.

Bir Hayvan Barınağına Verin

Farklı bir kişinin kullanımı için fazla eski ya da lekeli kıyafetleri hayvan barınaklarına bağışlayabilirsiniz. Hayvan barınakları, bakımları altındaki hayvanlar için eski giysiler, havlular ve diğer tekstil ürünlerini kullanır. Onları temizlemek, yatak ve battaniye yapmak için kullanırlar. İhtiyacı olan kabarık bir arkadaşa yardım etmek için eski kazakları ve tişörtleri getirmeyi düşünün.

İndirim İçin Bir Mağazaya Götürün

Bazı mağazalar eski kıyafetlerinizi elinizden alıp geri dönüşüme gönderir. Bonus olarak, genellikle o gün satın aldığınız yeni kıyafetlerde indirim sunarlar. Giderek daha fazla şirket bu harekete katılıyor, bu nedenle yakınlarda bildiğiniz bir mağaza yoksa, bölgenizde bunu yapan mağazalar için hızlı bir arama yapın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.