Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Köpeğiniz İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

3 Dakika

Oyuncaklar, çocuklarımızın fiziki, ruhsal sağlıkları, zeka gelişimleri ve egzersiz yapabilmeleri için oyuncaklar ne kadar gerekli ise köpeklerimiz için de o kadar gereklidir. Üstelik köpeklerde en az çocuklar kadar oyuncaklarla oynamaktan zevk alırlar.

Köpekler yapı olarak zıplamaya, koşmaya meyilli hayvanlardır. Enerjilerini atabilmeleri için düzenli olarak yürüyüşe, açık havaya çıkarılma sebepleri de budur. Köpeğinizin evde enerjisini atabilmesinin bir diğer yolu olan oyuncaklarla büyük bir zevk alarak oynadığını gördüğünüzde şaşırmayın çünkü köpekler oyuncaklarla oynamaya da bayılırlar. Üstelik son yıllarda köpekleri gelişimlerinde oyun ve oyuncakların önemli bir yer tuttuğu görülmüştür. Ayrıca oyuncaklı ya da oyuncaksız köpeğinizle oynadığınız her oyun köpeğinizle aranızdaki ilişkiyi güçlendirecektir. Ancak köpeklerin farklı cinslerde farklı özellikleri olabileceği göz önüne alınarak oyuncak seçilirken köpeğin ihtiyaçları göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır. Piyasada çok fazla çeşit, renk ve büyüklükte bulunan köpek oyuncaklarından köpeğiniz için uygun olanı seçmeniz gerekir.

Önce tüm köpekler için oyuncak seçerken dikkat edilecek noktalara bir bakalım

Oyuncağın üretildiği malzeme oyuncak seçiminde kritik rol oynar. Oyuncağın yapıldığı malzemenin köpeğe zararlı olan kimyasalları içermemesine dikkat edilmesi gerekir.

Oyuncağın sağlam olması da bir başka önemli noktadır. Bu köpeğin güvenliği için gereklidir. Seçilen oyuncağın köpeğin boyutuna göre uygun büyüklükte olması gerekir. Köpeğiniz oyuncağı ısıracak, ağzında tutarak sallayacaktır. Bu nedenle bu işlemler sırasında oyuncağın kolay kırılır, parçalanır olmaması gerekir. Çünkü kırılan parçalar hem köpeğinizin ağzında kesiklere hem de köpek eğer onları yutarsa başka sağlık sorunlarına neden olabilirler. Köpeğinizin oyuncağı dağılmaya başladığında artık değiştirilme zamanı gelmiştir.

Köpeğinizin yaşına ve ırkının özelliklerine göre oyuncak tercihleri değişecektir. Köpeklerin yapı olarak çiğneme ve kemirmeye meyilli olduğu bilinir.  Kemirmek köpeklerin ağız sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bu nedenle köpeğinize bu ihtiyacını karşılayabileceği oyuncaklar almanız gerekir. Özellikle diş çıkarma dönemindeki yavru bir köpek için çıkan dişlerin verdiği rahatsızlıkları azaltacak oyuncaklar seçilmesi uygun olur. Kemirme oyuncakları ham deriden, sert kauçuktan, ip veya plastikten yapılabilir. Bu oyuncaklar hem köpeğinizin iyi vakit geçirmesini hem de kemirme ile isteklerinin karşılanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kemirme oyuncağı olmayan köpekler bir süre sonra evde önlerine çıkan her eşyayı kemirmeye başlar. Bu istenmeyen durumun önüne kemirme oyuncakları ile geçmek mümkündür.

Köpekler oyuncaklarını ağızlarında taşımaya çok meraklı olduklarından oyuncağın çene yapılarına uygun ve rahatsızlık vermeyecek malzemelerden yapılmış olması gerekir. Peluş köpek oyuncakları önerilenler arasında yer alır. Çünkü köpekler pelüş oyuncakları gayet rahatlıkla taşıyabilirler. Özellikle yavru köpekler pelüş oyuncakları ile uyumaya bayılırlar. Ancak pelüş oyuncaklar diğer oyuncaklardan daha kısa sürede deforme olacağı için sık sık kontrol etmenizde fayda vardır.

Tüm köpeklerin düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Ama bazı ırklar için bu daha önemlidir. Bulldog ve pug cinsi köpekler oldukça tembel oldukları için onları hareket ettirmek için biraz gayret gerekir. En iyi oyu git getir oyunudur bu gibi durumlarda. Köpekler atılan cisimleri yakalayıp getirmeyi çok severler. Toplar ve frizbi bu oyun ve egzersiz için oldukça uygundur. Toplar köpeklerin çok severek oynadığı oyuncaklar arasında belki de ilk sırada yer alır. Top seçimi yaparken sağlam, dağılmayan bir malzemeden yapılmış olması ve köpeğin boyutlarına uygun olması önemlidir. Topla oynanan oyunlar diğer oyuncaklar gibi köpeklerin eğitimi için de kullanılabilirler.

Köpeğinize oyuncak seçerken dikkat etmeniz gereken bir hususta köpeğinizin oynamaktan zevk aldığı oyuncakları seçmenizdir. Her köpek farklı tipte oyun ve oyuncakla oynamayı sever. Bu nedenle köpeğinizi gözleyerek onun için uygun olan oyuncakları alırsanız iki tarafta bu işten karlı çıkar. Oyuncakları parçalamayı seven bir köpeğiniz varsa daha dayanıklı sert malzemeden örneğin sert kauçuktan üretilmiş oyuncakları tercih etmelisiniz.

Evde köpek beslerken köpeğinize aldığınız oyuncakları bilmenizde fayda var. Çünkü ortadan kaybolan bir oyuncağı köpeğinizin parçalayıp belki de bir parçasını yutma olasılığı her zaman vardır. Köpeğinizde yutma güçlüğü, kusma ya da normalin dışında bir davranış gözlediğinizde oyuncaklarını da kontrol etmelisiniz.

Köpekler için oyuncak seçerken dikkat edilecek bir diğer hususta oyuncağın köpeğin avcılık içgüdülerini ortaya çıkaracak özellikleri taşımamasıdır. Onu rahatsız edecek sesler çıkaran, hareket eden oyuncaklar yakalama refleks ile köpeğinizin saldırganlaşmasına neden olabilir.

Köpeklerin eğitimlerinde oyuncaklar oldukça yararlı olabilir. Hem bazı komutları anlamalarını kolaylaştırırken hem de oyuncakları ödül aracı olarak kullanmanız mümkündür. Çok sevdiği bir oyuncakla oynamasına izin vermek, içine sevdiği mamaları koyduğunuz küçük kauçuk kaplar vermek komutları yerine getiren köpekler için iyi bir ödül alternatifi olacaktır.

Köpekler çabuk öğrenir ve çabuk sıkılırlar. Köpeğinizin hem fiziki hem de psikolojik gelişimine katkı sağlaması için oyuncakları belli aralarla değiştirmeniz gerekir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.