Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalı?

4 Dakika

Anne sütüyle beslenen bebeklerin ebeveynleri genellikle bebeklerinin emzik kullanmasının uygun olup olmadığını merak eder. Emzik kullanımıyla ilgili tüm görüşler ve çelişkili bilgilerle endişeleri anlaşılabilir.

Neyse ki emzik kullanımının emziren bebekler için kötü olduğunu gösteren yeterli kanıt yok. Hatta emzik kullanmak faydalı bile olabilir. Sonuç olarak, bebeğinize emzik verip vermemeniz kişisel bir karardır, ancak bunun sizin ve aileniz için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilecek bazı artılara ve eksilere göz atmak da yardımcı olabilir…

Emzik Kullanımıyla İlgili Endişeler

Her çocuk farklıdır, benzersiz ihtiyaçları ve yetenekleri vardır. Bazı bebekler emzirme ile emzik arasında sorunsuz bir şekilde gidip gelebilirken, emzik bazı bebekler için bazı zorluklar doğurabilir. Emzik kullanımıyla ilgili bazı endişeler (meme başı karışıklığı, meme reddi ve düşük süt tedariki riski gibi) yalnızca anne sütüyle beslenen bebekler için geçerlidir.

Bu endişelerin temelinde genellikle emzirme sırasında kullanılan emme tekniğinin, biberon ve emziklerdeki yapay meme uçlarıyla kullanılandan farklı olması yatmaktadır. Emme, şüphesiz yeni doğan bebeklerde bir içgüdü olsa da zamanla ve pratikle gelişen bir beceridir.

Emmeye yeni başlayan bebekler için, meme ve emzik arasındaki farklar, emzirirken hayal kırıklığına ve hatta meme reddine neden olabilir. Bir bebeğin öğrenilmiş emme tekniği veya hayal kırıklığı, yetersiz ve etkisiz emzirmeye yol açarsa, kilo kaybına ve anneden süt gelmemesine yol açabilir.  Aynı şey, bebeğe beslenme yerine düzenli olarak emzik verildiğinde de geçerlidir.

Emzikleri doğru zamanda tanıtmak, bu emzirme komplikasyonlarından kaçınmanın anahtarı olabilir. Nasıl düşmeden bisiklete binmeyi öğrenmek biraz zaman alabilirse, bir ebeveynin ve bebeğin emzirmeye alışması da birkaç hafta alabilir.

Uzmanlar, zorluklarla karşılaşma olasılığını azaltmak için ebeveynlerin emzikleri emzirmeye alıştıktan sonra, genellikle 3 ila 4 haftalıkken başlamalarını tavsiye eder. Bebekler emzik ve biberon kullanırken aynı emme tekniğini kullandığından, bebeğiniz sadece biberonla besleniyorsa meme başı karışıklığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. En başından emzik kullanabilirler.

Ayrıca, eskiden emzirilen bebeklerde emzik kullanımının erken sütten kesmeye neden olabileceği düşünülürdü. Ancak daha yakın tarihli araştırmalar bunun tam tersine işaret ediyor. Bir çalışmada, emzik kullanımı 4 aya kadar emzirme süresini etkilemedi. Bir başka çalışmada, yenidoğan döneminde hastanede emziklere erişimin kısıtlanmasının aslında sadece emzirme oranlarını azalttığı bulundu.

Çocuğunuzu en iyi siz ve eşiniz tanırsınız. Birlikte emzik kullanmanın sizin ve bebeğiniz için doğru olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bu kararı vermenize yardımcı olması için bebeğinizin doktoruna da danışabilirsiniz.

Emzik Kullanımının Pozitif Yönleri

Emziklerin birçok ebeveyn için “olmazsa olmaz” olarak görülmesinin iyi bir nedeni vardır. Bazıları aşağıdakileri içeren bir dizi avantaj sunabilirler;

 • Bazı uzmanlar, çeşitli araştırmalar bebekleri ani bebek ölümü sendromundan korumaya yardımcı olabileceğini gösterdiğinden, uyku zamanında ve yatmadan önce emzik verilmesini önermektedir.
 • Pek çok bebeğin aç olmadıklarında bile emme ihtiyacı vardır; bir emzik, besleyici olmayan emme isteğini tatmin edebilir.
 • Besleyici olmayan emmenin ağrı kesici özelliği sağladığı gösterilmiştir. Kolik olan, aşı yapılan, yaralı, hasta veya tıbbi müdahalede bulunan bebekler emzik kullanılarak yatıştırılabilir.
 • Prematüre bebekler özellikle emzik kullanımından fayda görebilir; bir çalışma, erken doğan bebeklere emzik vermenin daha hızlı emme başarısı ve ağızdan beslenmeye geçiş ile sonuçlandığını göstermiştir.
 • Emzik, emzirmeyen bir bakıcının sağlayabileceği, emziren ebeveyne bir mola vererek yatıştırıcı bir araçtır.
 • Emzikler, orta kulaktaki ağrılı basıncı azaltabileceğinden, uçakta seyahat sırasında yardımcı olur.

Emzik Kullanımının Negatif Yönleri

Emzikler ayrıca bazı dezavantajlar sunabilir. Meme başı karışıklığı ve süt temini ile ilgili endişeler gibi bu dezavantajlardan bazıları sadece anne sütüyle beslenen bebekler için geçerlidir. Bununla birlikte, çoğu zaman, emzik kullanımının dezavantajları, önerilen yönergeler izlenerek hafifletilebilir.

İşte dikkat etmeniz gereken bazı şeyler:

 • Emzikleri çok erken vermek, bebeğinizin emme ve emzirme yeteneğinin önüne geçebilir. Bu, meme uçlarında ağrı, kanlanma, tıkalı süt kanalları ve mastitis gibi emzirme sorunlarına yol açabilir. Bu riskleri sınırlamak için, emzik kullanmadan önce yaklaşık 3 ila 4 hafta beklemeniz tavsiye edilir.
 • Emzik meme yerine kullanılıyorsa, süt tedarikiniz etkilenebilir veya bebeğinizde kilo kaybına neden olabilir.
 • Emzikler kulak enfeksiyonları ile bağlantılıdır, bu nedenle uzmanlar emziğin 6 aylıktan sonra sınırlandırılmasını veya ortadan kaldırılmasını önermektedir.
 • Emzikler genellikle bebeklerin ağzından düşer, bu da özellikle sık sık temizlenip sterilize edilmedikleri takdirde mikroplar için kanallar haline gelebileceği anlamına gelir.
 • Emziğin gündüz aşırı kullanımı, bebeğinizin gündüz beslenmelerinde yeterince süt almasını engelleyebilir ve bu da gece yemek için daha sık uyanmalarına neden olabilir.
 • Çocuklar emziklerine çok bağlı hale gelebilirler; çocuğunuzun zamanı geldiğinde emzik kullanmaktan vazgeçmesi zor olabilir.

Emzik Kullanımı İçin Güvenlik İpuçları

Emzik kullanmaya karar verirseniz, güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Emzikler, boğulma ve alerjenlere ve mikroplara maruz kalma gibi belirli tehlikeler oluşturabilir, bu nedenle aşağıdaki güvenlik yönergelerini akılda tutmak önemlidir:

 • Tek parça olmayan emziklerden kaçının. İki parçalı emzikler ayrıldıklarında boğulma tehlikesi oluşturabilir.
 • Pamukçuk ve bakteriyel enfeksiyonları önlemek için çocuğunuzun emziklerini her gün temizleyin. Uygun bakım için üreticinin talimatlarını izleyin. Bazı emzikler bulaşık makinesinde yıkanabilir; diğerleri sadece ılık, sabunlu su ile yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır.
 • Emziği beşik, araba koltuğu, bebek arabası veya bebek koltuğuna bağlamak için asla bebeğinizin boynuna emzik asmayın veya herhangi bir ip veya kurdele kullanmayın.
 • Biberon emziği emzik olarak kullanmayınız. Güvenli değildir ve bebeğinizin boğulmasına neden olabilir.
 • Birçok emzik markası bebeğin yaşı için emzik boyutunu belirtir. Bebeğiniz için uygun bedeni kullanın. Emziğin tamamı daha büyük bir çocuğun ağzına sığabileceğinden, daha büyük bir çocuk yeni doğmuş bir emzikte boğulabilir.
 • Lateks alerjisi olasılığından endişe ediyorsanız, lateks emziklerden kaçının.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.