Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Köpeğimi Eğitime Göndermeli Miyim?

3 Dakika

Evde size can yoldaşı bir köpeğiniz var ama evin şımarık küçük çocuğu gibi mi davranıyor. Bu aslında eğer çocuklarınız gibi günlük hayatta uyması gereken kurallar olduğu hakkında onu eğitmezseniz kaçınılmaz son. O zaman bu sorunun cevabı ister sadece günlük yaşamda size bir yoldaş isterse farklı görevler vermek için olsun, evet köpeğinizi eğitmelisiniz. Peki eğitimi kendim yapabilir miyim derseniz eğer bu konuda daha önceden bir deneyiminiz ya da bir eğitiminiz yoksa profesyonel eğitimcilerin köpeğinize çok daha doğru bir eğitim vereceği hususu tartışma götürmez. Yani her konuda olduğu gibi bu konuda da işi uzmanına bırakmak gereklidir.

Köpek eğitimi aslında tüm eğitimler gibi bilgi, donanım ve en önemlisi de sabır ve kararlılık gerektiren bir eğitimdir. Uzun vadede size hem maddi hem de manevi birçok kazanç sağlayacağı açıktır.

Profesyonel köpek eğitimi, ilk bakışta profesyonel eğitmenler ve alanlarda verilmesi nedeni ile oldukça maliyetli gelebilir. Ancak her köpek sahibinin bildiği gibi köpek beslemek maliyetli bir olaydır. Beslenmeleri, sağlık kontrolleri derken eğer bir de köpeğinizin yarattığı maddi ve manevi zararlara maruz kalırsanız bu maliyet oldukça artacaktır. Bu nedenle köpeğinizin profesyonel eğitimlerini almasını sağlamanız daha sonraki dönemlerde yaşanması muhtemel zararların önüne geçecektir.

Eğitim almayan köpeklerin bazı davranışları öngörülemez olduğu gibi bazı davranışları da oldukça rahatsız edici olabilir. Yaralanmalara hatta ölümlere sebebiyet vermesi bile söz konusu olabilir.

Doberman, pitbull, rottweiler gibi büyük köpek cinslerinin günlük yaşama karışabilmeleri için tartışmasız olarak eğitim almaları şarttır. Yoksa son dönemde medyaya da yansıyan istenmeyen saldırganlık davranışları ile geri dönüşümü çok zor olan büyük sorunlara yol açmaları kuvvetle muhtemeldir. Bu istenmeyen saldırgan davranışlar nedeni ile açılabilecek maddi ve manevi zarar tazmini ve hatta ceza davalarından korunabilmek adına eğitim konusu çok ciddi olarak ele alınmalıdır. Yurtdışında birçok ülkede evcil hayvan olarak eğer köpeğiniz varsa ve köpeğiniz doğası gereği saldırgan bir ırka mensupsa gerekli eğitimleri aldığına dair eğer geçerli bir sertifikanız yoksa köpeğinizle birlikte apartmanlarda yaşamanıza izin verilmemektedir.

Köpek sahiplerinin sık yaptığı hatalardan bir tanesi de köpeklerinin yanlış davranışlarını onun özelliği diyerek kabul etmektir. Bu oldukça yanlış ve riskli bir davranış olup davranış görüldüğü ilk andan itibaren hemen düzeltme yoluna gidilmelidir. Dikkat, sabır, yeterli zaman ve düzgün bir eğitimle köpeklerin bu davranışlarını değiştirmek mümkündür. Bu da daha sonraki dönemde yaşanması mümkün olan tatsız olayları önleyecektir.

Birçok köpek evdeki eşyaları tırmalamak, ayakkabıları, terlikleri ısırmak, bahçeyi kazmak gibi istenmeyen davranışlara sahiptir. Köpeğinizin doğru eğitimleri almasını sağlarsanız onun eşyalarınıza, evinize verebileceği zararların da önüne geçmeniz böylece orta ve uzun vadede maddi açıdan da kar’a geçmeniz mümkün olacaktır. Eğitimle köpeğinize ısıracağı veya çiğneyeceği eşyanın sadece oyuncakları ya da yiyecekleri olacağı mesajını net olarak vermek mümkün olacaktır.

Evde beslediğiniz tüylü arkadaşınızın eğitimine aslında ne kadar erken başlarsanız onun da uyum sağlaması o kadar çabuk ve kolay olacaktır. Ama köpeğinizi eğitmeye her dönemde başlayabilirsiniz. Köpekler her dönemde eğitilebilirler. Eğitimle köpeğinizle daha sağlıklı bir ilişki kurmanız mümkün hale geleceğinden aranızdaki bağda güçlenecektir.

Eğer köpeğinizi yavru iken sahiplenmişseniz çok küçükken dikkat sürelerinin de çok kısa olduğunu fark etmiş olmalısınız. Bu nedenle 6 – 7 haftalık iken köpeğiniz ancak dur, kalk, otur gibi basit komutları anlayabilme kapasitesine sahip olacaktır. Resmi olarak köpeğinizin eğitimine 6 ay civarı başlanması önerilir. Eğitim esnasında yavru köpeğinize bağırarak komut vermeniz işe yaramaz. Yavru köpekler sesinizi yükselttiğinizde daha da heyecanlanır ve strese girer bu da eğitimin başarısını düşürür. Köpek eğitiminde sakin ve tereddütsüz bir ses kullanmak esastır.

Köpek eğitiminde olmazsa olmaz eğitimlerden biri de tuvalet eğitimidir. Bu nedenle köpeğinizin alışkanlıklarını öğrenmeniz onu dışarı çıkarmak ya da pedine yönlendirmek için uygun zamanları bilmek zorundasınız. Tuvalet eğitiminin de köpek cinsleri arasında farklılık gösterebileceğini unutmayın. Bazı köpekler bu konuda oldukça dirençli olabilirler. Ama genelleme yapmak gerekirse yavru köpekler genellikle beslendikten, su içtikten sonra 10-15 dakika içinde tuvalet ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle beslenen köpeğinize beslenmeyi takip eden 10- 15 dakika içinde tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği olanakları sağlamanız gerekir.

Köpekleri eğitirken zaman zaman sahipleri onların köpek olduğunu unutur. Onların doğalarının bizden farklı olduğunu kabul etmek eğitimin neden gerekli olduğunu da ortaya koyar. Köpek eğitiminde ana etkenler istikrarlı bir eğitmen/sahip, düzenli yapılan alıştırmalar ve doğru hareketler karşısında hakkedilen ödüller olmalıdır. Eğitim sonrası köpeklere evde bulunan her bireyin aynı şekilde davranmasını sağlamakta önemlidir. Çünkü köpekler kullanabildikleri aile bireylerini çok çabuk keşfeder ve eğitimde delikler açabilirler. Köpek eğitiminde verilen ödüller, gösterilen sevgi dolu davranışlar doğru uygulamalardan sonra olmalıdır. Gereksiz zamanlarda yapılan sevgi gösterileri eğitim alan köpeğin aklını karıştıracaktır.

Köpeğinizi eğitirken, şakacı ısırma davranışını tetiklememek, erken ödüllendirme yapmamak, sakin bir ses tonu ile net komutlar vererek ortamdaki patronun siz olduğu mesajını vermek önemlidir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.