Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Organik Gıda Tüketmenin Yararları

4 Dakika

Organik gıda gittikçe daha çok popülerlik kazanıyor. Bir zamanlar çoğumuz için ulaşılamaz olan organik gıdalar artık neredeyse her markette hatta semt pazarlarında bulunabiliyor. Bu durumda ürün seçiminde kafamızın karışmasına yol açabiliyor.

Örneğin, market alışılmış (geleneksel) yöntemlerle yetiştirilmiş bir elmayı seçebilirsiniz. Ya da organik olanı seçebilirsiniz. Her iki elma da sert, parlak ve kırmızıdır. Her ikisi de vitamin ve lif sağlar. Ve hiçbir elmada yağ, tuz veya kolesterol yoktur. Peki, hangisini seçmelisiniz? Alışveriş yapmadan önce organik gıdanın faydalarını öğrenmeniz yol gösterebilir…

Organik Tarım Nedir?

“Organik” kelimesi, çiftçilerin tarım ürünlerini büyütme ve işleme şekli anlamına gelir. Bu ürünler arasında meyveler, sebzeler, tahıllar, süt ve peynir gibi süt ürünleri ve et bulunur. Organik tarım uygulamaları aşağıdaki hedeflere ulaşmak için tasarlanmıştır:

 • Toprak ve su kalitesini iyileştirmek
 • Kirliliğin önüne geçmek
 • Çiftlik hayvanlarının yaşaması için güvenli, sağlıklı yerler sağlamak
 • Doğal çiftlik hayvanlarının davranışlarını etkinleştirmek
 • Bir çiftlikte kendi kendini idame ettiren bir kaynak döngüsünü teşvik etmek

Organik tarımda izin verilmeyen malzemeler veya yöntemler şunları içerir:

 • Toprağa besin eklemek için suni (sentetik) gübreler
 • Gübre olarak kanalizasyon çamuru
 • Haşere kontrolü için çoğu sentetik böcek ilacı
 • Yiyecekleri korumak veya hastalık veya zararlılardan kurtulmak için radyasyon (ışınlama) kullanmak
 • Hastalık veya haşere direncini artırabilen veya mahsul hasadını iyileştirebilen ancak mahsullerin genetik yapısını değiştiren teknolojiyi kullanmak
 • Çiftlik hayvanları için antibiyotikler veya büyüme hormonları

Organik mahsul yetiştirme materyalleri veya uygulamaları şunları içerebilir:

Toprak kalitesini iyileştirmek için tarlalarda (yeşil gübre), çiftlik hayvanlarının gübresinde veya kompostta bırakılan bitki atıkları

 • Toprak kalitesini korumak ve zararlı veya hastalık döngülerini durdurmak için bitki rotasyonu
 • Arazi bölümleri kullanılmadığında toprağın aşınmasını (erozyon) önleyen ve toprak kalitesini iyileştirmek için toprağı sürmeyi önleyen bitkileri örtüsü
 • Yabani otları kontrol etmek için malç
 • Zararlıları kontrol etmek için böcekler veya böcek tuzakları
 • Bazı doğal pestisitler ve organik tarım için onaylanmış birkaç sentetik pestisit, nadiren ve yalnızca son seçenek olarak kullanılır.

Neden Organik Gıda Tüketmeliyiz?

Organik gıdaların o kadar çok avantajı var ki, bazıları bariz olsa da bazılarını çoğumuz bilmiyoruz. İşte, organik gıdanın her zaman ilk tercihiniz olması gerektiğine dair aklınızdaki tüm şüpheleri ortadan kaldıracak faydaları…

Organik Gıda Sağlığınızı Doğrudan Etkiler

Bu muhtemelen en bariz olan faydası. 2008 yılında yapılan bir Bilim Durumu İncelemesine göre de organik gıda, organik olmayan muadillerine göre daha fazla besinsel üstünlüğe sahip yani siz marketteki iki elmayı aynı görseniz de vücudunuz aynı görmüyor.

Ayrıca sisteminizi tıkayan hiçbir pestisit, kimyasal veya işlenmiş katkı maddesi olmaması daha az hastalık ve rahatsızlık riski anlamına gelir. Hiçbir şey sizi sağlıksız bir abur cubur kadar yorgun ve kötü hissettirmez.

Elbette, işlenmiş şeker gibi abur cubur katkı maddelerinin bağımlılık yapan niteliklerine alışkınsanız, organik gıdanın tadı o kadar iyi olmayabilir. Ancak kısa bir süre sonra vücudunuz gerçekten sağlıklı yiyecekler deneyimledikten sonra, onu özlemeye başlayacaksınız. Ve tüm o sağlıksız abur cuburlar kötü bir tada sahip olmaya başlayacak.

Organik Gıda Uzun Vadede Daha Ucuzdur

Organik gıdaların daha pahalı olduğu yönünde bir algı var ve evet, bazı organik gıda ve ürünler daha pahalı olsa da, aslında birkaç şekilde paradan tasarruf etmeniz mümkün;

 • Tam gıdalar, büyük ve küçük hastalıkları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur, bu da daha düşük sağlık bakım maliyetleri ve daha az iş kaçırma olasılığı anlamına gelir. Organik gıdanın gizli avantajlarından biri de budur.
 • Beyniniz, vücudunuza aldığı besinlere göre kısmen yemesini söyler. Artık organik yemenin daha fazla besin anlamına geldiğini bildiğimize göre, beyniniz vücudunuza abur cuburda olduğu gibi yemeye devam etmesini söylemeyecek demektir.
 • Semt pazarından organik gıda satın almak sandığınızdan ve çoğu sağlıksız yiyecekten çok daha ucuzdur.
 • Organik sebze bahçenizi hazırladığınızda kendi organik gıdalarınızı yetiştirmek ücretsiz bile olabilir. Sadece balkonunuzda domates yetiştirerek bile başlayabilirsiniz…
 • Ve bu, organik gıdanın avantajlarından biri olmayabilir, ancak gıda dışı ürünler söz konusu olduğunda, organik ürünler genellikle daha kalitelidir, bu nedenle eskisi giyilemez hale geldiği için her yıl yeni bir pamuklu gömlek almanıza gerek yoktur.

Zararlı Kimyasallardan Korunursunuz

Kimyasal pestisitler birçok kanser türü, lösemi, kısırlık, kasılmalar, bağışıklık ve endokrin bozuklukları, Parkinson hastalığı ve depresyon ile ilişkilendirilmiştir.  Herbisitler ve gübreler ise çeşitli kanserler, bağışıklık bozuklukları, kısırlık, kalp hastalığı, hipertansiyon ve çok sayıda başka hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Sadece beslenmenizi organik gıdalarla değiştirerek bu riskleri azaltabilirsiniz.

Genetiği değiştirilmiş gıdalar, lağım çamuruyla gübrelenmiş gıdalar, hayvanlara verilen iştah arttırıcı maddeler ve sentetik hormonlar gibi şeylerden uzak durabilmek de organik gıdaların sadece birkaç avantajıdır.

Organik Gıda Tüketmek Çevreyi Korur

Ve son olarak, organik gıdaların çevreye faydalarından bahsetmek gerekir elbette. Bu sadece gezegeni korumakla kalmaz, aynı zamanda sağlığımızı, sevdiklerimizin sağlığını ve diğer canlıların sağlığını da korur.

 • Çiftlikleri veya vahşi alanları yok eden pestisitlerin yarattığı süper böcekler yoktur ve organik bitkiler, organik uygulamalarla güçlendikleri için gelişirler.
 • Hasta kuşlar, ölen deniz veya tatlı su yaşamı veya kimyasal maruziyetten kaynaklanan kısır vahşi yaşamı korur.
 • İhtiyaçlarımızı karşılamak için doğa ile birlikte çalıştığımızda, üst toprak erozyonu, kirlilik, besin tükenmesi, antibiyotiğe dirençli bakteriler veya düz kesim ve mono-kırpma kaynaklı yara izleri yok olur.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.