Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kediler İçin Malt Neden Gereklidir?

2 Dakika

Kediler, uyanık oldukları zamanın büyük bir kısmını kendilerini temizlemekle geçiren çok temiz hayvanlardır. Günün büyük kısmında temizlemek için vücutlarını yalarlar. Bunu yaparak da çok fazla tüy yutarlar. Tüyler genellikle sindirim sisteminden sorunsuz geçer, ancak yine de tüylerin bir araya toplanıp bir tüy yumağı oluşturması da sık rastlanan bir durumdur. Tüy yumağı mide-bağırsak sistemini geçemeyeceği zaman sorunlar ortaya çıkar. Doğada, kedi ot yiyerek sorunu çözecektir, çünkü çim kusmaya neden olur ve böylece tüy yumağı sistemden dışarı çıkar. Ancak birçok kedi şehirde apartman dairelerinde yaşadıkları için ya da mevsim kış olduğu için ihtiyaç duyduklarında ot yeme imkanı bulamaz.

Kedilerin kendi günlük temizlik rutinleri vardır. Kapsamlı yalama seansları sırasında, sindirim yolları boyunca ilerleyen ve topaklanma yapabilen çok sayıda ölü tüyü yutarlar. Bu kümeler, yutulan saç miktarına bağlı olarak büyük veya küçük olabilir. Tüy yumakları olarak adlandırıldıklarını duymuş olsanız da rikobezoarlar olarak bilinirler. Bir kedinin dilinde keratinden yapılmış küçük çıkıntılar veya dikenler vardır. Papilla olarak bilinirler ve kedinin saçlarını fırçalamasına ve kiri temizlemesine yardımcı olurlar. Bununla birlikte, bir saç fırçası gibi, daha sonra ağızdan aldıkları ölü saçları da çıkarabilirler.

Kıl yumağı daha sonra bağırsaklarda, midede ve hatta yemek borusunda oluşabilir. Kedi öksürür ve tüy yumağını kolayca dışarı atarsa, bu tüy yumağının yemek borusunu geçmediği anlamına gelir. Bunun yerine öksürüğe mide bulantısı, iştahsızlık ve yarı sindirilmiş yiyeceklerin kusması eşlik ediyorsa, o zaman tüy yumağı muhtemelen midede veya ince bağırsakta yerleşmiştir. Kedi iştahsızlıkla birlikte kabızlık çekmeye başlarsa, bunun nedeni kalın bağırsağa yerleşmiş bir tüy yumağı olabilir.

Kedi Maltı Nedir?

Kediler için malt, daha yoğun bir doku dışında koyu bala benzer renk ve dokuya sahip bir macundur. Başlıca bitkisel yağlar, malt ekstraktı, ilave lif, süt ürünleri ve mayadan oluşur. Bununla birlikte renklendiriciler, koruyucular ve ilave vitaminler içerdiği de bilinmektedir.

Piyasada farklı çeşitleri ile çok sayıda marka bulunmaktadır. Çoğu zaman, bir diş macunu tüpüne benzeyen sıkılabilir bir kap içinde gelir. Farklı markalar farklı tarifler sunar, ancak herhangi bir malt macunun temeli, malt özünün kendisidir. Kedi mamalarında olduğu gibi, kediler malt söz konusu olduğunda da seçici olma eğilimindedir ve en sevdiklerini biraz daha zevkle yerler.

Malt macunu, fazla tüylerin atılmasına ve sindirim sistemi yoluyla gönderilmesine yardımcı olur. Bunu, bağırsak geçişini iyileştirmeye yardımcı olan doğal müshil etkisi ile yapar. Bu nedenle malt hafif kabızlık sorunları için de uygundur. Kısacası, malt macunu, kedilerin tüyleri düzgün bir şekilde sindirmesine ve engellenmeden dışarı atmasına yardımcı olur.

Kedime Maltı Nasıl Veririm?

Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, her kedi kendi başına bir dünyadır. Bazıları maltı sever, onu doğrudan kaptan yemekten ve gelişigüzel yalamaktan mutluluk duyar.  Sizde durum bu değilse kedinin patisine veya ağzının köşesine az miktarda sürebilirsiniz. Bundan pek hoşlanmayabilirler, ancak yine de aynı temel etkiyi sağlayarak yalamaya çalışacaklar. Farkına varmadan yemeleri ümidiyle yemeklerine malt ezmesini karıştırmayı da deneyebilirsiniz. Bu, özellikle kuru gıda söz konusu olduğunda her zaman kolay değildir. Pek çok kedinin rahatsız edici bir tat bulması gereken bir şey değildir, bu yüzden çoğu zaman sadece alışmaları gerekir. Ayrıca farklı markaları deneyebilir ve kedinizin belirli bir formüle daha iyi tepki verip vermeyeceğini görebilirsiniz.

Kedime Ne Kadar Malt Vermeliyim?

Her bir malt macunu dozu, küçük bir badem veya fındık büyüklüğünde olmalıdır. Bu yeterli olmalı, ancak kediniz malt yemekten hoşlanıyorsa, onlara biraz daha vermek için endişelenmenize gerek yok. Kısa tüylü bir kedi için, haftada iki doz yeterli olmalıdır. Eğer uzun tüylüyse, aynı etki için haftada dört doza kadar vermeniz gerekebilir. Kedi tüy döküyorsa, biraz iyileşme görene kadar onlara günlük küçük bir doz bile vermek isteyebilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.