Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Uyku Düzenleyen Uygulamalar

3 Dakika

Stresli yaşam temposu, özel hayatta yaşanan sorunlar, iş yaşamının yoğunluğu uyku sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında havanın da etkisiyle uykuyu alamamak ve gün boyunca uykulu hissedildiği için yorgun hissetmek sık karşılaşılan durumlardan biri.

Herkes için doğru kabul edilen bir ideal uyku düzeni olduğunu söylemek tam olarak mümkün olmasa da ortalama 6-7 saatlik bir uyku uyunması oldukça önemli. Çünkü ideal uyku düzeni bozulan kişi hem tüm gün kötü hissediyor hem de beraberinde getirdiği birçok sorunla uğraşmak gerekiyor.

Sağlıklı bir uyku için;

  • Uyku saatlerinizi değiştirmemeniz,
  • Günde ortalama 7 saatten fazla uyumamanız,
  • Sabah erken kalkmanız ve akşam çok geç yatmamanız,
  • Yatmadan birkaç saat önce yemek yemeyi bırakmanız,
  • Çok yumuşak ya da çok sert alanlarda yatmamanız,
  • Yatmadan önce ılık bir duş almanız,
  • Güne başlarken güneş ışığı gibi doğal uyarıcılardan yardım almanız,
  • Sağlıklı beslenmeniz tavsiye edilir.

Tüm bunları yapmanıza ve yeterince uyumanıza rağmen yorgun hissetmeye devam ediyorsanız, uykunuz yeterince kaliteli olmayabilir. Bazen, günde 10 saat uyusanız dahi bu uyku, bedeniniz ve zihniniz için yararlı olmayabilir. Yani uykunuzun kalitesi, ne kadar çok uyuduğunuzdan çok daha önemlidir. Peki, uykunun kalitesi nasıl anlaşılır?

Uyku düzenini oturtmak ve daha kaliteli uyumak için teknolojiden destek alabilirsiniz. Telefonunuza indireceğiniz uyku takip uygulamaları ile uyku kalitenizi ölçüp vücudunuz için en doğru zamanda uyanabilirsiniz. Hem iOS için hem de Android tabanlı telefonlar uyku zamanını hatırlatan ve uyku takibi yapabileceğiniz uygulamalar mevcut. iPhone kullanıcıları için ise uyku takibi yapmak için ayrıca bir uygulamaya gerek yok. iPhone cihazınızdan mevcut bulunan sağlık uygulaması, kullanılan uygulamalardan sağlık verilerini toplar ve tüm ilerlemenizi tek bir yerde görebilirsiniz. Uyku alışkanlıklarınızı iPhone cihazınızdan takip etmek için, saat bölümünden “yatma zamanı” kısmını seçmeniz ve ekrana gelen soruları yanıtlamanız yeterli. Daha detaylı bir uyku analizi içinse uyku takip uygulamalarını indirmeniz yeterli…

En İyi Uyku Takip Uygulamaları

Goddess

Kullanan kişinin her açıdan rahatlamasına olanak sağlayarak derin bir uyku çekmenize yardımcı olan bu uygulama özellikle kadınlara yönelik geliştirilmiş. Oldukça kapsamlı bir uygulama olan Goddess, analitik psikolojinin kurucusu Prof. Dr. Carl Gustav Jung’un arketiplerini baz alarak hazırlanmış. Uygulama bu arketiplerle kullanıcılarının kişilik özelliklerine göre kapsamlı bir dönüşüm yolculuğu sunuyor aslında. İçerisinde uyku meditasyonları, nefes çalışmaları, olumlamalar gibi rutinleri barındıran Goddess, ayrıca kadın sağlığına yönelik birçok ipucu da sunuyor.

Calm

Uyku uygulamalarının en popülerlerinden biri olan Calm, kişinin ruh halini takip ederek stresi ve kaygıyı azaltmayı ve böylece huzurlu bir uykuya geçmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Uygulama içinde derin uyku, ilişkiler, mutluluğa dair sesli hikâyeleri de barındırıyor. Yani uykunuzun kalitesiz olmasının nedeni günlük hayatta yaşadıklarınızsa bu hikayelerle size yardımcı oluyor. Uygulama üzerinden huzurlu bir uykuya dalmak için uygulayabileceğiniz 5 dakika ile 1 saat arası meditasyon seçeneklerine, 100’den fazla hikayeye, nefes egzersizlerine ve başlangıç ve gelişmiş seviyeler için programlara da ulaşmak mümkün.

Headspace

Yüksek puan alan uyku uygulamalarından biri olan Headspace, aslında uyku, meditasyon ve karşılaşılan stresli durumlar hakkında eğitimler içeren bir uygulama. Amacını, dünyadaki bütün insanlara ulaşarak sağlık ve mutluluğu yükseltmek olarak açılan uygulama başlangıç olarak size kısa bir eğitimle meditasyonun nasıl yapılacağını öğretiyor. Ayrıca uygulama içinde 30 günlük bir uyku eğitim programı da mevcut. Headspace’in kullanıcısına sunduğu en önemli rahatlık  ise esnek olması. Hiçbir programı seçmek zorunda değilsiniz, istediğiniz eğitimi kullanabilir ya da istediğiniz müziklere istediğiniz zamanda geçiş yapabilirsiniz.

Sleep Cycle

Uyku düzeninizi izleyen bir uygulama olan Sleep Cycle, ilk olarak bunu yapabilmek için sizden uyurken telefonunuzu başucunuza bırakmanızı istiyor. Uygulama mikrofona erişim sağlayarak çevredeki diğer sesleri almadan sadece sizin uykunuz boyunca çıkardığınız sesleri takip ediyor. Diğer uyku uygulamalarından farklı olarak uykularınızın sürecini izleyerek bir grafik oluşturuyor. Bu grafik üzerinden uykunuz hakkında daha önce görmediğiniz bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ancak uygulamanın tek amacı bu grafikleri oluşturmak değil. Bilindiği üzere rahatça uyanabilmek için uykunun hafif evresinde olmak gerekiyor. Sleep Cycle bu döngüyü takip ediyor ve uykunuzun en hafif olduğu evrede sizi yavaşça uyandırıyor. Ayrıca diğer benzer uygulamalar gibi içeriğinde uykuya dalmanızı kolaylaştıracak ses ve hikâyeler de yer alıyor.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.