Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.

Hayatınızı Daha Hareketli Kılmanın 5 Yolu

3 Dakika

Her pazartesi diyete ve spora başlayacağınızı söyleyip pazartesi sabahı bu fikirden vazgeçtiğiniz bir dönemde misiniz?

Evet hepimiz sağlıklı beslenmenin, düzenli spor yapmanın, bol su tüketmenin, yeterli uyumanın ve stresten uzak durmanın öneminin farkındayız ama havanın erken karardığı, hava sıcaklığının düştüğü bu günlerde özellikle düzenli spor yapmak giderek daha da zor hale geliyor. Sıcak evde ekran karşısında vakit geçirmek çok daha cazip geliyor. Herhangi bir nedenle düzenli spor yapamıyorsak bile günlük hayatımıza küçük dokunuşlarla hayatımızı daha hareketli hale getirebiliriz.

Bugün hayatımızı hareketli kılacak 5 öneri üzerinde konuşacağız.

  • Tartışmasız ilk öneri yürüyüş olacaktır tabii ki. Her ortamda kolaylıkla uygulanabilen, rahat bir ayakkabı dışında bir ekipman gerektirmeyen yürüyüş ister sadece sağlıklı yaşam için ister fazla kilolarımızdan kurtulmak için olsun gün içinde en kolay yapabileceğiniz bir aktivitedir. Yürüyüş için ayrı bir zaman dilimi ayırmanız mümkün olmasa bile gün içinde gidilecek yerlere yürüyerek gitmek, toplu taşıma kullanırken araca bir durak sonra binip bir durak önce inmek, gün içinde kullanılan binalarda asansör yerine merdiven kullanmak, çalışıyorsak öğlen aralarında açık havada kısa yürüyüşler yapmak gibi çok ufak dokunuşlarla bile günlük hareket miktarını artırmak mümkündür. İster özel ister iş için olsun telefonla konuşmak gün içinde en sık yaptığımız işlerden biri haline geldi. Konuşma süresi içinde eğer ortam uygunsa oturarak konuşmak yerine konuşma boyunca yürümeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Bu küçük alışkanlık bile bize birçok adım olarak geri dönecektir. Üstelik son yıllarda yapılan bazı çalışmalar yürüme esnasında daha iyi düşünmenin mümkün olduğu yönündedir.
  • Sürekli masa başında çalışılan bir işiniz varsa belli zaman dilimlerinde masanızdan kalkıp ofis ya da ev içinde mutlaka atabileceğiniz kadar adım atın. Böylece hem kan dolaşımınızı hızlandırır hem de konsantrasyonunuzu yenilemiş olursunuz. Bu molalarda sevdiğiniz bir içecek en azından bir bardak su içmek sıvı ihtiyacınızı da karşılamaya yardımcı olur. Eğer ortam müsaitse bu kısa aralarda iş arkadaşlarınızla yapacağınız kısa sohbetler masa başına döndüğünüzde kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar. İş yoğunluğunuza göre her yarım saatte bir beş dakika masa başından kalkarak ofis ya da ev içinde kısa bir yürüyüş yapılmalıdır. Eğer o anki iş yoğunluğunuz masa başından kalmanıza izin vermiyorsa o zaman da yine her yarım saatte birkaç dakika masa başında ve ofis ortamında yapılacak egzersizlerden yapabilirsiniz. Böylece sırt, omuz, boyun ağrılarından kurtulup günlük egzersizlerinizin bir kısmını yapmış olursunuz.
  • Ekran karşısında hareket etmeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle günün sonunda eve ulaşıldığında bu soğuk günlerde sıcak bir içecek ile televizyon ya da bilgisayar başında geçirilen süre arttı. Aslında son iki yıldır yaşadığımız pandemi koşulları da bu süreyi artırdı. Yaz aylarında açık havada daha çok vakit geçirmek mümkünken soğuyan ve yağışlı havalar bu şansımızı azalttı. O zaman yapılması gereken ekran karşısında geçirilen bu süre içinde hareket edecek aktiviteler bulmamız gerekiyor. Ekranı sevdiğimiz bir dizi ya da film için kullanabildiğimiz gibi ev ortamında yapabileceğimiz egzersizler için uygun videolar bulup uygulayarak da kullanabiliriz. Eğer evde bir yürüme bandı varsa sevdiğimiz programlardan vazgeçmeden hem izleyip hem de hareket etme şansımız olur. Yine evde ekran başında pilates yapmak, esneme, germe egzersizleri, ağırlık ve denge egzersizleri yapmak mümkündür.
  • Bisiklete binmek yapılabilecek bir diğer öneridir. Hareket etmek istiyorsunuz ama düzenli egzersize ayıracak vaktiniz yok . Yaşamınızın rutinleri yürümenizi de zorlaştırıyorsa o zaman hayatınıza sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikleti katın. Gün içinde ulaşımınızı bisikletle sağlamanız kalp damar sağlığınız için oldukça faydalıdır. Üstelik aracınızla süreli yaşadığınız park yeri sorunundan da kurtulmuş olursunuz. Oldukça uygun fiyatlı ekipmanlarla günlük ulaşımını bisikletle sağlamak da günlük hareketi artırmak için verilebilecek öneriler arasında yer alır.
  • Boş zamanlarınızı hareketle değerlendirin. Burada boş zaman derken uzun öğleden sonralarından ya da hafta sonu boşluklarından bahsetmiyoruz. Gün içindeki ölü zamanların ne kadar çok olduğuna inanamazsınız. Kahve suyunun ısınmasını beklerken, tost makinasında tostunuzun olmasını beklerken, toplu taşıma aracını beklerken oluşan 2 ya da 3 dakikalık boşluklarda denge ya da esneme egzersizleri yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu sürelerde eğer ortam uygunsa kısa dans figürleri bile yapabilirsiniz. Market alışverişiniz esnasında eğer sepete sığabilecek kadar ürün almayı planlıyorsanız market arabası yerine sepet kullanarak ağırlık egzersizi yapma fırsatını kaçırmayın.

Tüm bu önerileri daha zevkle yapabilmek için aslında içinde bulunduğunuz sosyal çevrede oldukça önemlidir. Sosyal çevrenizi aktif yaşamayı, hareket etmeyi seven ve en az bunlar kadar önemli olan pozitif düşünen insanlardan seçin. Böylece hem aktivitelerinizi zevkle yapar hem de birbirinizi motive edersiniz. Evde çocuklarınızı da mutlaka bu aktivitelere dahil edin. Ders molalarında, sevdikleri programların reklam aralarında birlikte yapacağının birkaç basit egzersiz ya da dans figürü hem onlara hareket etme alışkanlığı kazandıracaktır hem de birbiriniz ile olan ilişkilerinize katkıda bulunacaktır

Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.