Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

İyi Kahve Nasıl Seçilir?

2 Dakika

Güne bir fincan lezzetli kahveyle başlamak sadece ayılmanın değil günün çok daha enerjik geçmesinin ve dinç hissetmenin de en keyifli yolu. Tabii bu kahvenin işlevinin yanı sıra kokusu ve aroması da oldukça önemli. Özellikle son yıllarda hayatımıza giren 3. nesil kahvecilerle birlikte kaliteli kahve herkesin ulaşabileceği ve özellikle aradığı bir şey haline geldi. Daha önce bilgi sahibi olmadıkları kahve üretimi ve hazırlama süreçleri hakkında bilgi edinen kahve severler artık en iyisinin peşine düşmeye başladı.

Taze demlenmiş bir fincan kahvenin kıymetini bilen kahve tüketicisi granül kahve ya da diğer hazır kahve çeşitleri yerine nitelikli kahve tüketmeye başladı. Hatta bu akım evlerde tüketilen kahveleri dahi etkiledi. Evlerde en çok kullanılan granül kahve filtre kahve ve espresso çeşitlerine bırakırken, kahvenin aromasından asidite oranına kadar birçok özelliğine de artık dikkat ediliyor.

Elbette, damak tadına göre en iyi kahvenin hangisi olduğu değişir. Ancak kaliteli kahve tüketebilmek için de bazı olmazsa olmazlar vardır diyebiliriz. İşte tüm sohbetlerinize eşlik edecek doğru kahveyi bulmak için dikkat etmeniz gerekenler…

Kahvenizi Hangi Türde Alırdınız?

Kahve paketini elinize aldığınızda ilk gözünüze çarpan türü olacaktır. Zaten üzerinde türü yazmayan bir kahvenin daha en baştan kaybettiğini söylemek lazım. Kahve ağacının türünü ifade eden Arabika ve Robusto, size içeceğiniz kahve hakkında ilk bilgiyi verir.

Elbette hem Arabika hem Robusto türünden çok kaliteli kahve çekirdeklerine ulaşmak mümkündür ancak piyasadaki fiyat farkları çoğu kişinin Arabika’ya yönelmesine neden olur. Çünkü kaliteli kabul edilebilecek Arabika çekirdeklere makul fiyatlarla ulaşmak mümkünken, kaliteli Robusto çekirdekleri oldukça maliyetlidir ve genellikle piyasada daha az bulunur.

Bu sebeple özellikle nitelikli kahve içmeye yeni başlamış kişiler doğru tadı yakalamak için Arabika çekirdeklerini tercih edebilir. Tabii her zaman damak tadınıza uygun olanı bulmak için farklı kahveler denemenizde fayda var…

Kavurma Tarihine Dikkat!

Kahve ancak kavrulduktan 10 gün sonra en iyi lezzete ulaşır. Bu sebeple daha önce tüketilmesi tadını tam olarak alamamanıza neden olur. Diğer yandan kavrulmuş kahvenin en geç 2 ay içerisinde de tüketilmesi gerekir. Kahve daha uzun süre geçtiğinde bozulmasa dahi, tadını büyük ölçüde yitirmeye başlar. Bu neden kahve alırken kavrulma tarihine mutlaka bakılması gerekir.

Diğer yandan son yıllarda ülkemizde de oldukça popülerleşen kavurmahaneler, taze kavrulmuş kahve bulmak için en uygun yerlerdir. Kahve çekirdeklerini direkt olarak üretici kooperatiflerinden alan yerler, çekirdek için en doğru kavurma profilini de çok daha titiz bir şekilde uygularlar. Yani marketten ya da zincir kahvecilerden aldığınız ve genel kurallara göre işlenen çekirdeklerden çok daha lezzetlisini buralarda bulabilirsiniz. Konu hakkında bilgili ve sizi yönlendirecek kişilerle alışveriş yapmanız da artısı…

Etiket Okumadan Alışveriş Yapmayın!

Artık tüm besinlerde etiket okumak sağlıklı gıdaya ulaşmak için çok önemli. Tabii bu kural kahve içinde geçerli. Özellikle market ya da zincir kahvecilerden aldığınız kahvelerin etiketlerine mutlaka bakmanız gerek. Öncelikle olarak kahve paketinin üzerinde “%100 Organik”, “Rainforest Alliance” benzeri etik bir etiket olması önemli çünkü bu etiketler kahvenin üretiminde ilave bir kimyasal kullanılmadığını gösteriyor. Doğal döngüye saygı duyularak üretildiğini de gösteren bu etiketlerin yanı sıra “Fair Trade” benzeri sertifikalar da üreticinin aracılar tarafından hakkının yenmediğini ve kahvenin doğrudan üreticiden ithal edildiğini gösterir. Kahve keyfinizi insana ve doğaya zarar vermeden yapmaktan güzeli olamaz zaten değil mi?

Kahveniz Nerede Yetişmiş?

İçtiğiniz kahvenin tadını en çok etkileyen şeylerin başında yetiştiği bölge ve hatta tarla geliyor. Elbette bu kadar ayrıntıya ulaşmak her zaman mümkün değil ancak kahvenin yetiştirildiği kıtalara göre tatlarını bilmek seçim yapmanızı oldukça kolaylaştırır.

Orta/Güney Amerika Kahveleri: Bitter ve fındık tatlarının ön planda olduğu bu kahveler en bilindik kahve aromalarına sahiptir. Çoğu kişinin damak tadına uyum sağladıklarından sıkça tercih edilir.

Afrika/Arabistan Kahveleri: Çok daha hafif ve meyvemsi tatlara sahip kahvelerdir. Limon, böğürtlen, portakal ve bergamot aromaları oldukça yoğundur. Afrika kahveleri alırken özellikle az kavrulmuş tercih edilmelidir.

Asya Kahveleri: Yoğun bitter ve topraksı tatlara sahip kahve çeşitleridir. Tüm kahvelerden çok daha zengin ve baskın aromaları vardır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.