Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.

Alkali Beslenme Nedir?

3 Dakika

Son yıllarda sağlıklı beslenmenin giderek önem kazanması ile birlikte farklı beslenme tarzları da gündeme geliyor. Aralıklı beslenme, ketojenik diyet gibi diyetlerden bahsedilirken bir diğer beslenme biçimi olarak gündemde alkali beslenme de yerini aldı. Üstelik hızlı kilo vermeyi sağladığı için oldukça da ilgi çekti.

Bu beslenme rejiminde tüm vücut sıvılarının pH değerlerinin dengelenmesi ön plandadır. İnsan vücudundaki kanın uygun Ph değeri 7.3.-7.4 aralığında olmalıdır. Her vücut sıvısının kendi işlevine uygun bir Ph değeri vardır. Tüketilen besinlerin vücut sıvılarını alkali ya da asit yapabileceği bunun da sağlığı etkileyeceği öngörülür. Alkali gıdalarla beslenme kan Ph değeri üzerinde çok etkili olmasa da idrar Ph’ını değiştirebilir. Ancak bu beslenme rejimi ile ilgili bilimsel çalışmalar henüz net değildir.

Ph değeri 0- 14 aralığındadır. 7 olması nötr, 7 değerinin altı asidik, üstü ise bazik (alkali) olarak değerlendirilir.

Alkali beslenme rejiminde gıdalar da alkali, asidik ve nötr olarak gruplandırılırken diyette amaç asidik gıdalardan uzak durarak alkali gıdalarla beslenmektir.

Nötr gıda grubunda nişasta ve doğal yağlar bulunur.

Asidik gıda grubunda, balık, işlenmiş karbonhidratlar, alkol, et, süt gibi hayvansal gıdalar sayılabilir.

Asidik gıdalarda;

Düşük asidik gıdalar (hindi eti, kuru fasulye, ıspanak, koyun eti, domates, pirinç, bakla, kuru meyveler, ayçiçek, susam ve badem yağları)

Orta asidik gıdalar (kalamar, yer fıstığı, soya sütü, çavdar, mısır, yulaf, dana ve tavuk eti, erik)

Yüksek asidik gıdalar (alkol, şeker, yoğurt, glutenli gıdalar, tatlandırıcılar, ekmek) olarak derecelendirilir.

Alkali gıda grubunda, meyveler, taze sebzeler, bazı kuruyemişler ve baklagiller sayılabilir.

Asidik olduğu bilinen limonun insan vücuduna girdikten sonra alkali olması nedeni ile bu diyette gözde besinlerden biri de limondur. Süt ise alkali bir gıda olmasına rağmen vücutta asidik hale geldiği için bu diyette özellikle uzak durulan bir besindir.

Bu beslenme şeklinin temelinde kırmızı et, rafine şeker, kafein, işlenmiş gıdalar ve buğday ürünlerinin tüketiminin vücutta asit üretimini artırabileceği ve bunun da sağlığı etkileyeceği fikri yatar. Alkali beslenme rejiminde güne su ile başlanır su ile bitirilir. Porsiyon sınırlaması yoktur. Uygun gıdalar doyana kadar tüketilebilir. Ancak akşam 20.00’den sonra besin tüketimi önerilmez.

Alkali Beslenmenin Faydaları

-Asitli yiyeceklerden uzak durulması vücudun normal çalışma sistemini destekleyebilir.

-Alkali beslenme rejiminde tüketilen bol su, taze sebze ve meyve bağışıklık sistemi için olumlu etki yaratır.

-İşlenmiş gıdalardan uzak kalınması, alkol tüketiminin kısıtlanması diğer beslenme rejimlerinde de yer alan öneriler arasındadır.

-Alkali beslenme rejiminde sağlıklı taze sebze ve meyve tüketimi, yüksek kaloriye sahip yiyeceklerin yerini alır. Bu da sağlık için genel öneriler arasındadır.

-Dolaylı olarak hazır gıdaların beslenmeden çıkarılması alınan sodyum miktarını da düşüreceği için kalp damar sağlığını olumlu etkiler.

Alkali Beslenmenin Zararları

-Bu beslenme rejiminde özellikle hayvansal gıdaların alımı sınırlandırıldığı için uzun süreli uygulamalarda demir, fosfor gibi minerallerin ve Omega 3 gibi yağ asidi eksikliklerinin gelişmesi muhtemeldir. Bu eksiklikler kas kayıplarına ya da sinir siteminde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Alkali Beslenmede Dikkat Edilecek Hususlar

Beslenme rejimi değişikliklerinde beslenme rejimlerinin kişiye özel olması gerektiği unutulmamalıdır. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, hamile bayanlar, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar özel gruplardır ve beslenme rejimlerinin mutlaka uzmanlarca belirlenmesi uygundur. Ayrıca kişilerin günlük yaşam aktiviteleri ve ihtiyaçları ile yaşadıkları çevrede dikkate alınarak beslenme rejimlerinin oluşturulması uygundur.

Güne su ile başlayan alkali beslenmede içilecek suyun da alkali su olması önerilir.

Alkali Su Nasıl Hazırlanır

-2 litre suyun içine yarım limon sıkılarak ya da

-2 litre suya bir tatlı kaşığı karbonat ilave edilerek hazırlanır.

Hazırlanan alkali su 24 saat içinde tüketilmelidir. Ertesi gün için taze hazırlanır.

Adım Adım Alkali Beslenmeye Geçiş

-Alkali su için

-Sebze suyu hazırlamayı ve tüketmeyi alışkanlık haline getirin

-İdrar Ph’ı, idrar testi için kullanılan test çubukları ile takip edilebilir. Ölçüm yapılamıyorsa açık renkli olmasına dikkat edin

-İdrar renginizin takibi ile o gün için gerekli besinlerin asit alkali oranını saptayın

-Asitli besinlerden fazla tüketildiğinde dengeyi bozmamak için alkali besinde tüketin

-Sofra tuzu yerine deniz tuzu kullanın

-Omega 3 oranı yüksek balık ve deniz ürünlerini sofrada artırın

-Akşam yemeği saatini erken bir saate alıp, karbonhidratsız bir öğün tercih edin

-Taze sebze, meyve tüketin.

-Hazır gıdalardan uzak durun

-Zeytin yağı tercih edin.

Örnek Diyet Listesi

Sabah

Güne 2 bardak alkali su ile başlayın.

Kahvaltıda    1 -2 dilim keçi peyniri

Yulaf ezmesi ile hazırlanmış omlet

Avakado

Bolca taze yeşillik (Bol limonlu)

Ara öğün 

2 bardak alkali su

Şeftali

Yeşil çay

Öğlen 

Izgara tavuk

Brokoli

Glutensiz makarna

Akşam

Etsiz sebze yemeği

Bolca taze yeşillik salatası (Bol limonlu)

Alkali Beslenme Nedir?

Alkali beslenme ile aklınıza takılan her sorunun cevabını öğrenmek için tıkayın.

Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.