Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bebek Bezi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

4 Dakika

Yeni ebeveynlerin her gün yüz yüze kaldığı birçok karar var. Emzirmek ya da mamayla beslemek gibi büyük kararlar ya da bebeğe ne tür ayakkabı alacağınız gibi daha küçük kararlar yeni ebeveynliğin ayrılmaz bir parçası. Karar ne kadar küçük olursa olsun, yapılacak doğru şeyin ne olduğunu bulmak özellikle de ilk kez çocuk sahibi olanlar için oldukça zor. En küçük karar bile hayatı değiştiriyormuş gibi görünebilir, çünkü ebeveynler bebekleri için mutlak en iyisini isterler.

Ebeveynlerin düzenli olarak satın almaya alışması gereken en önemli şeylerden biri çocuk bezleridir. Muhtemelen bebek için her zaman olması gereken en önemli eşyalardan biridir. Yapılması çok kolay bir şey gibi görünür ancak yeni doğan ve ilk kez anne-baba olacak ebeveynler için bu genellikle çok stresli bir karar olabilir. Doğru çocuk bezini satın almaya giden birçok faktör var ve ebeveynlerin, herhangi bir şey satın almadan önce kesinlikle bebeğin rahatını, güvenliğini düşünmeleri gerekiyor.

Bazı ebeveynler, satın almadan önce her şeyi araştırmayı önemli buluyor ve bunun da yapılması gereken önemli bir şey olduğuna inanıyoruz. Aşağıda, bir ebeveynin çocukları için bebek bezi satın almadan önce göz önünde bulundurması gereken şeylerin bir listesini bulabilirsiniz…

Rahatlık

Ebeveynler kesinlikle bebeklerinin her şeyden önce rahat olmasını isteyeceklerdir. Bebek bezleri, vücut sıvıları üzerinde çok fazla kontrolü olmayan bebekler için iç çamaşırı gibidir. Tıpkı iç çamaşırları gibi, çocuk bezleri de çoğunlukla gün boyunca giyilir ve giymesi rahat olmalıdır, yoksa bebeği izlemekten sorumlu kişi için o kadar eğlenceli olmayabilir.

Günümüzde birçok bebek bezi şirketi, bebek bezlerinin ne kadar rahat giyileceğini dikkate almaktadır. Ancak her bebek, bebek bezlerine farklı tepki verir. Ebeveynler, çocuklarının bezini çekme ihtiyacı hissedip hissetmediğini, herhangi bir kızarıklık veya alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini ve gün boyunca bebek bezinin onlara iyi gelip gelmediğini gözlemlemelidir. Daha hareketli ve zıplayan bebeklerin mutlaka hareketlerini kısıtlamayan bebek bezlerine ihtiyacı olacaktır. Bu aynı zamanda bir deneme yanılma durumudur, çünkü bir ebeveyn, bebeğini neyin rahatlatacağı konusunda bilinçli kararlar vermeden önce bebeğinin belirli bebek bezi markalarına nasıl gittiğini öğrenmek zorunda kalacaktır.

Fiyat

Güvenlik ve rahatlık önemli olsa da, bebek bezlerinin maliyeti de ebeveynler için aynı derecede önemlidir.  Ebeveynler, çocukları tuvaleti kullanacak yaşa gelene kadar çocuk bezi için oldukça yüksek miktarda paralar harcayabilirler. Bebek bezleri oldukça pahalıdır ve sonuçta maliyet genellikle ebeveynin büyük markalı bebek bezlerini mi yoksa diğerlerini mi kullanmayı tercih edeceğine bağlıdır. Her iki durumda da, ebeveynler paralarını buna göre bütçelemelidir. Çocuğun lazımlık alışkanlıklarını bilmek, bir ebeveynin kaç çocuk bezine ihtiyacı olduğunu ve ne kadar para harcaması gerektiğini daha iyi belirlemesine yardımcı olabilir.

Pratiklik

Bir ebeveynin bebek bezi satın alırken göz önünde bulundurması gereken bir sonraki şey, bebek bezinin pratikliğidir. Bu, birkaç faktörü hesaba katar: ebeveyn için neyin işe yaradığı ve bebek için neyin işe yaradığı.

Bu noktada bebeğinizi tanımak da işe yarar, çünkü ebeveynin alacağı bebek bezi türü hakkında bilinçli bir karar vermesine yardımcı olur. Bebek bezini çok çekiyorsa, kiloluysa veya bir kerede çok idrar yapıyorsa, bir ebeveynin muhtemelen oldukça dayanıklı bebek bezlerine yatırım yapması gerekecektir. Öte yandan, bir ebeveyn bez bebek bezlerini yıkamak ve hazırlamak için gerekli zamanı ayıramayacak kadar meşgulse, tek kullanımlık çocuk bezleri onlar için daha iyi bir seçenek olabilir. Bu, sonuçta deneme yanılma ile öğrenilir ancak temel bilgileri öğrendikten sonra, çocuk bezi satın almak çok daha kolay hale gelir.

Zararlı Kimyasallar

Ebeveynlerin tek kullanımlık bebek bezleriyle karşılaşabilecekleri bir diğer konu ise bebek bezlerinin içinde bulunan potansiyel olarak zararlı kimyasallardır. Bebek bezlerinde, oldukları gibi olmalarına yardımcı olan kimyasallar vardır. Bazı kimyasallar, bebek bezinde bulunabilecek emiciliğe, kurutucu maddelere, boyalara ve kokulara yardımcı olmak için kullanılır.

Bu kimyasallardan bazıları bebek ve çocuk bezini kullanan ebeveyn için potansiyel olarak tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Dioksin ve sodyum poliakrilat, gelişimsel problemlere, solunum ve hormonal sorunlara, ayrıca kimyasal yanıklara ve endometriozise atfedilmiştir. Çocuk bezlerinde bulunabilecek başka zararlı kimyasallar da vardır. Ebeveynlerin büyük bir satın alma yapmadan önce bu kimyasalların ne olduğunu ve çocuklarını potansiyel olarak nasıl etkileyebileceklerini bilmeleri önemlidir. Bu kimyasallarla ilişkili riskleri ve yan etkileri bilmek, potansiyel olarak bir bebeğin hayatını kurtarabilir ve ebeveynlerin ne satın aldıkları konusunda daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olur.

Hassasiyet

Hiçbir yetişkin uygun olmayan, kaşınan veya rahatsız edici bir iç çamaşırıyla dolaşmaktan hoşlanmaz, o halde bir bebek neden buna katlanmak zorunda olsun ki? Bebeğin bezine tepkisi çok ama çok önemlidir. Uygun olmayan bir bebek bezi, bebekler ve ebeveynleri için çok fazla strese neden olabilir.

Bebeklerin zaten hassas bir cildi vardır, ancak bazıları diğerlerinden daha hassastır. Bezin malzemesi, kimyasalları ve uyumu, alerjik reaksiyonlar, pişik ve muhtemelen biraz gözyaşı gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Ebeveynler, bebek bezi nedeniyle şişlikler veya kızarıklıklar geliştirmeye başlarsa, bebeklerine çok dikkat etmeli ve daha güvenli olan diğer markalara bakmalıdır. Tek kullanımlık çocuk bezleri, bebek bezlerini tedavi etmek için kullanılan kimyasallar nedeniyle özellikle sorunlara eğilimlidir ve kokulu olmaları durumunda kokular da zararlı olabilir. Özellikle çocukta bir tür fiziksel reaksiyon veya kızarıklık varsa, tavsiye için bir doktora veya sağlık uzmanına başvurmak gerekir.

Bebeğin Yaşı

Bebeğin yaşı bir diğer önemli faktördür. Çocuğun yaşına, boyuna ve gelişim aşamasına uygun çocuk bezleri satın almak önemlidir. Her çocuk aynı şekilde ilerlemez. Bazı çocuklar, benzer yaştaki diğerleri tuvalet eğitimi alırken hala çocuk bezi giyiyor olabilir. Ebeveynlerin, belirli türde çocuk bezi satın alırken çocuklarının gelişimini dikkate almaları önemlidir. Başka bir şey boyuttur. Her çocuk da aynı oranda büyümez. İki çocuk aynı yaşta olabilir, ancak tamamen farklı boyutlarda olabilir. Çocuğun ne kadar büyük veya küçük olduğunu bilmek, ebeveynlerin çocukları için doğru beden bebek bezini yaşlarına göre değil, ölçümlerine göre seçmelerine yardımcı olabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.