Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Mandalinanın Faydaları

3 Dakika

Havalar soğumaya başlar başlamaz raflarda yerini alan mandalina kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri. Özellikle C vitamini açısından zengin olduğu için çokça tercih edilen mandalinanın besin değeri sayesinde vücudun pek çok sistemine faydası olduğu bilinir. Kış mevsiminin en sevileni ve turunçgillerin en lezzetlisi mandalina başta C vitamini olmak üzere  A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir ve fosfor açısından oldukça zengindir. Turuncu renkte özel bir Mandarin portakal çeşidi olan mandalinanın Rutaceae ailesine aittir. Çoğunlukla ılıman bölgelerde yetiştirilir ve sindirimi desteklemek, kan basıncını düzenlemek, diyabet ve osteoporoz riskini azaltmak gibi birçok faydası vardır.

 

  • Kolesterolün düzenlenmesinde etkili olan mandalina antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Kolestrolü düşürücü etkisinin yanı sıra içeriğindeki C vitamini sayesinde kalp rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinir.
  • Mandalinanın belki de en çok bilinen faydası soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Yüksek C vitamini oranıyla soğuk algınlığına karşı vücudu korur ve hastalık için önleyici bir bariyer oluşturur.
  • Yine içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve vücudun savunma sisteminin zayıflamasına neden olan birçok etmenle savaşır. Düzenli tüketildiğinde birçok hastalığın önüne geçer. C vitamini aynı zamanda vücuttaki kolajen sentezi için gerekli bir vitamindir. Yaraları iyileştirici etki gösterirken kan damarlarını bir arada tutar. C vitamini, demirin gıdalardaki emilimine de destek olur.
  • Mandalina aynı zamanda A vitamini açısından da çok zengindir. Bu içeriği sayesinde göz sağlığı ve üreme fonksiyonu üzerinde de olumlu etkileri olur.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili olan mandalina lif açısından çok zengindir ve sindirimi diğer turunçgillere göre daha kolaydır. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsakların düzenli işlemesinde ve korunmasında etkili olur. Yüksek lifli beslenme düzeni aynı zamanda kolesterol seviyesini de düşürür.
  • Ortalama 100 gram mandalinada yaklaşık 227 miligram potasyum bulunur. Vücudun tüm organlarını, hücrelerini ve dokularını etkilediği bilinen potasyum, vücudun neredeyse tüm sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışması için gereklidir. Potasyum aynı zamanda kemik sağlığı için de oldukça önemlidir, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek osteoporozla mücadele için vücudun ihtiyaç duyduğu potasyum yeterli alındığında yüksek tansiyonu da önleyebilir.
  • Mandalina yüksek lif oranıyla kan şekerini dengeleyici etki gösterir. Düşük glisemik indekse sahip bir meyve olan mandalina 100 gramında 50 kalori bulundurur. Bu sebeple hem kan şekerini dengeleyen hem de kalorisi düşük bir meyve olarak sağlıklı kilo verme sürecine destek sağlar. Tabii, içindeki meyve şekeri düşünülerek ölçülü tüketildiğinde.
  • Mandalina cilt sağlığında da etkili bir meyvedir. Serbest radikallerin cilt üzerindeki hasarını azaltmaya yardımcı bir meyve olan mandalina böylece cildin dışarının yıpratıcı etkilerinden korur ve onarılmasına destek olur.

*Her meyve ve sebzede olduğu gibi mandalinanın da ölçülü tüketilmesi gerekir. Günden 2 adetten fazla mandalina tüketmek sağlığa yarar sağlamasından çok zarar verir. Aşırı meyve tüketimi kan şekerini yükselteceği gibi karın çevresi ve karaciğerde yağlanmaya da neden olabilir.

Mandalina Tatlısı

Turunçgillerin en tatlısı mandalinayı daha tatlandırmaya, hatta leziz bir tatlıya dönüştürmeye ne dersiniz?

Malzemeler

Yarım kilo ince kabuklu ve çekirdeksiz mandalina

400 gram toz şeker

Yarım litre su

1 adet limon

Hazırlanışı

Mandalinaları bol suda yıkayıp kurulayalım ve bir bıçak yardımıyla üzerlerinden iz bırakacak şekilde hafifçe geçelim. Kabuklarının bir kısmını rendeyle alalım ve kürdanla dört bir tarafından delelim. Mandalinaları bu şekilde su dolu bir kapta, suyunu sık sık değiştirerek bekletelim. Bir gün boyunca bekleyen mandalinaları, soğuk suya alıp 15 dakika kısık ateşte kaynatalım. İlk pişirme suyunu döküp, mandalinaların üzerine tekrar soğuk su ekleyerek yine  kısık ateşte 15 dakika daha kaynatalım. Mandalinaların parçalanmaması için bu süreyi aşmamaya dikkat edelim. Kaynadıktan sonra soğuk suda bekleterek soğuttuğunuz mandalinaları, yatay olarak iki eşit parçaya keselim ve kabuk kısımları altta kalacak şekilde bir tavaya dizelim. Toz şeker, su ve limon suyunu bir kapta karıştırdıktan sonra mandalinaların üzerine gezdirelim. Bu şekilde orta ateşte 30 dakika daha pişirelim. Şerbet koyulaşmadan, yarım saatin sonunda ocaktan alalım. İlk sıcağı çıktıktan sonra kaymak ya da dondurma eşliğinde servis edelim. Afiyet olsun!

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 50 kcal % 2.5
Karbonhidrat 10.7 g % 3.6
     Lif 2.1 g % 8.4
Protein 0.5 g % 0.9
Yağ 0.1 g % 0.2
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 57.0 IU % 1.1
C Vitamini 42.3 mg % 70.5
Potasyum 227.0 mg % 6.5
Kalsiyum 46.0 mg % 4.6
Demir 0.4 mg % 2.1

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.