Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Böcek Isırıklarına Karşı Çözümler

4 Dakika

Özellikle açık havada daha çok vakit geçirilen ilkbahar ve yaz ayları başta olmak üzere her mevsim böcek ısırmaları ile karşılaşmak mümkündür. Böcek ısırıklarına vücudun verdiği tepki süresi birçok faktöre göre değişebilir. Bazen çok kısa sürede bazen de çok daha uzun saatler hatta günler sonra tepki ortaya çıkabilir.

Böcek Isırması

Böceklerin çok fazla türleri vardır. Arılar, sinek türleri özellikle sivrisinekler, pireler, tahtakuruları, karıncalar, keneler, örümcekler, akrepler, akarlar en yaygın olarak bilinenleridir. Diğer canlılarla karşılaştıklarında ya savunma amacı ile ya da farklı nedenlerle sahip oldukları iğneler ya da salgılar aracılığı ile canlı vücudunda reaksiyonlara yola açabilirler.

Temas ettikleri ciltte alerjik reaksiyona ya da tahrişe neden olabilirler. Çoğu zaman bu durum önemsenmeyecek kadar hafif olmakla birlikte çok nadir olsa da kişiyi ölüme kadar götürebilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Böcek sokmaları için bebek ve çocuklar, bünyesi daha duyarlı olan kişiler ve yaşlılar risk altındadır.

Böcek ısırmalarında özellikle ülkemizde de görülen kene ısırıkları ayrı bir önem taşır. Çünkü bazı kene türlerini Kırım Kongo Ateşi adı verilen tedavisi zor bir hastalığa neden olur. Bu nedenle kene ısırmalarında kene çıkarılmadan sağlık kurumuna başvurmak gerekir.

Böcek sokmalarında bir istenmeyen etki de bazı hastalıkları taşımalarıdır. Böcek ısırmaları ile bulaştığı bilinen sıtma, tifüs ilk akla gelen hastalıklar arasındadır.

Böcek Isırmasının Belirtileri

Böceğin ısırmasından sonra genellikle ciltte reaksiyon başlar. Isırılma anında bazen az ya da çok acı, ağrı duyulması da mümkündür. Ciltte başlayan alerjik reaksiyon neticesinde kaşıntı, kızarma, şişme ya da su toplama görülebilir. Bazen sadece o bölgede hafifi bir renk değişikliği ile sınırlı kalır. Genel olarak böcek ısırmalarında ısırılan alanda ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı ilk anda daha sonrasında ise su toplama, enfeksiyon gelişmesi meydana gelebilir. Eğer kişinin duyarlılığı yüksek ise mide bulantısı, kusma, ishal, nefes almakta zorluk, dilde şişme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Böcek Isırmalarında İzlenecek Yol

Böcek ısırmalarında şikayetin hissedildiği bölge iyice kontrol edilmeli mümkünse ısıran böcek tespit edilmelidir. Ayrıca böceğin hala ciltte olup olmadığı kontrol edilmeli eğer bu bir kene ise çıkarmaya çalışılmamalıdır. Ortamda sinek, sivrisinek ya da at sineği varlığı sinek ısırığını düşündürürken eğer bir sokak hayvanı ile temas edilmişse pire akla gelmelidir.

Böcek ısırıklarında ilk yapılacak işlem ısırılan bölgenin sabunlu bol su ile yıkanmasıdır. Antiseptik bir ajan eğer yoksa kolonya ile ısırık bölgesini dezenfekte etmek ikinci adımdır. Bu adımlar daha sonra oluşabilecek bir iltihabi durum ya da hastalık bulaşını önlemek içindir.

Isırık bölgesinde şişlik, kızarıklık varsa buz koymak uygundur. Buz kompresi hem kaşıntıyı azaltır hem de şişliği. Ancak uygulanan buz nedeni ile bölgede kızarıklık biraz artabilir.

Hassas bünyeli kişilere bu ilk yardım adımlarından sonra bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilir. Çünkü ısırılmaya karşı reaksiyon daha geç dönemde de ortaya çıkabilir. Hassasiyeti olan kişiler de genellikle oluşabilecek şikayetleri önlemek için antihistaminik adı verilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar bölgeye sürülen krem ya da merhemler, haplar ya da iğneler şeklinde olabilir. Kişinin ağrısı olması durumunda ağrı kesicilerde kullanılabilir.

İlaçlara gerek duyulmayan hafif durumlarda evdeki malzemelerle de şikayetler hafifletilebilir.

Evde kullanılabilecek malzemelerden en bilinenleri;

-Karbonat ve Tuz: 2 ölçü karbonat 1 ölçü tuz ile su yardımı karıştırılır. Elde edilen karışım macun kıvamına getirilir. Bu karışım böcek ısırığının üzerine sürülerek 10-15 dakika bekletilir.

-Çay Yağı: Böcek ısırığının üzerine sürülecek çay yağı kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmeye yardımcıdır.

-Nane Yağı: Nane yağı rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra antiseptik özelliği nedeni ile böcek ısırıklarında tercih edilir. Nane yağı bulunamadığı durumlarda lavanta yağı da kullanılabilir.

-Sirke: Böcek ısırığının üzerine sirke uygulaması da şikayetleri rahatlatmak için kullanılabilir.

-Soğan- Sarımsak: Isırılan bölgeye özellikle sarımsağın ezilerek sürülmesi antiseptik açıdan yarar sağlar.

-Salatalık; Salatalık dilimleri özellikle ısırık bölgesindeki şişliği almaya yardımcı olur.

-Bal: Böcek ısırığının olduğu bölgeye sürülecek bal rahatlama sağlayabilir. Ancak bal sürülen yerin diğer böcekleri çekme ihtimali nedeni ile kapalı tutulması uygundur.

-Aloe Vera: Doğal bir antiseptik olan aloe vera bitkisinin yaprağının kalın kısmı kesilerek içinden çıkan öz suyu ısırık bölgesine sürülebilir. Özellikle sivrisinek ısırıklarında kullanılabilir.

-Aspirin: Bir tablet aspirin ezilerek suda macun kıvamına getirilir. Bu karışım ısırılan bölgeye sürülür.

-Tuz: Hiçbir malzeme bulunamadığı durumlarda suyla karıştırılmış tuzun antiseptik özelliğinden de faydalanmak mümkündür.

-Limon: Bir limon diliminin ısırılan bölgeye bastırılması şikayetleri azaltabilir. Ancak limonun asidik olduğu unutulmamalıdır. Fazla uygulanması tahrişe neden olabilir.

Ayrıca lahana yaprağının suyu, taze fesleğen yaprağı, adaçayı, taze maydanoz yaprağı, poşet çayda evde kullanılabilecek malzemeler arasında sayılabilir.

Böcek Isırığından Korunma Yolları

Özellikle yaz aylarında açık renkli kolları ve bacakları kapatan kıyafetler tercih etmek alınabilecek en basit önlemdir. Açıkta kalan yerler için (Kol, bacak, yüz) piyasada bulunan böcekleri uzak tutmak için üretilmiş kimyasal ürünler ya da karanfil, lavanta yağı kullanılabilir.

Böcek Isırıklarına Karşı Çözümler

Böcek Isırıklarına Karşı en etkili çözümlere ve ısırıklardan korunma yollarına göz atın!

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.