Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Adımsayar Bileklik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 Dakika

Son yıllarda giderek popülerliği artan giyilebilir teknolojilerin en çok tercih edilen ürünlerinden biri akıllı bileklik modelleri. Farklı tasarım seçenekleri ve günlük hayatı kolaylaştıran özellikleri ile her yaş grubu tarafından kullanılabilen adımsayar bileklikler her geçen gün eklenen yenilikler ile daha çok kişiye hitap ediyor.

Akıllı ya da adımsayar bileklikler nabız ölçme, kalp ritim sensörü, egzersiz takibi, adım sayma gibi bilgileri takip edip, kullanıcıya anında sunan bir nevi veri asistanı işlevi görüyor. İlk çıktıklarından daha çok sporculara yönelik bir ürün gibi görünseler de teknolojinin gelişmesi ve birçok farklı markanın yeni akıllı bileklik modellerini piyasaya sürmesi ile birlikte, daha çok insana hitap eden ve çok daha işlevli birer aksesuara dönüştüler. Diğer yandan sağlık durumunun takibi ve günlük verilerin ulaşılabilirliği çoğu insan için çok daha önemli bir konu haline gelmeye başladı. Bu durumda akıllı bileklilere olan talebi büyük ölçüde artırdı.

Akıllı Bileklik mi Akıllı Saat mi?

Akıllı bileklik ya da adımsayar bileklik denildiğinde çoğu kişinin aklına aslında akıllı saatler geliyor. Ancak akıllı saat ve akıllı bileklik birbirinden oldukça farklı işlevlere sahip, farklı ihtiyaçlara yönelik üretilmiş cihazlar. Daha doğru bir ifadeyle akıllı saatlerin birçok işlevi aslında akıllı bilekliklerde bulunmuyor. Çünkü iletişim odaklı bir hizmet vermek amacıyla tasarlanmış akıllı saatlerin aksine akıllı bilekliklerin ana işlevi hareket takibi ve kontrolünü sağlamak. Akıllı bileklik ve akıllı saat arasındaki farklar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Akıllı saatler, telefon işlevi de görebilen iletişim araçları olarak tasarlanmıştır. Mesaj okuma, aramaları görme gibi işlevleri vardır. Akıllı bileklik ise sadece bildirimleri gösterme gibi temel eylemleri gerçekleştirme amacıyla kullanılır.
 • Çok daha kapsamlı ve işlevli olan akıllı saatlerin tasarımı da bu nedenle akıllı bilekliklerden daha büyüktür. Akıllı bileklikler ise genel olarak daha ince, kibar ve küçük tasarımda olurlar.
 • Veri sunma ve takip etme işlevinin ön plana çıktığı akıllı bileklikler, bu nedenle genellikle sporcular ve sağlık takibi yapan kişiler tarafından tercih edilir. Akıllı saatler ise iş yaşamında da kolaylık sağlayan daha işlevsel aksesuarlardır.
 • Akıllı bileklikler daha az özelliğe sahiptir ve bunun doğal bir sonucu olarak akıllı saatlerden çok daha uygun fiyatlıdır.

Akıllı Bileklik Ne İçin Kullanılır?

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin belki de en kolay ulaşılabilen çeşitlerinin başında gelen akıllı bileklikler, sahip oldukları özellikler sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilir. Temel olarak akıllı saatlerin biraz daha basit bir versiyonu olan akıllı bileklikler, hem kolay hem de pratik kullanımının yanı sıra genele olarak şu faydaları sunarlar;

 • Akıllı bilekler, kullanan kişinin nabız ölçümünü kolaylıkla ve doğru şekilde yapar,
 • Belli bir zaman içerisinde atılan adım ve alınan mesafeyi takip edip raporlar,
 • Diyet sürecinde olan kişiler için kalori hesaplamasına yardım eder ve bu verileri kaydeder,
 • Uyku zamanını ya da kalitesini takip ederek günlük ritmi kayıt altına alır,
 • Alarm ve kronometre gibi temel fonksiyonlara sahiptir.

Akıllı Bileklik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ürünün suya dayanıklı olması daha rahat ve geniş kapsamlı kullanım sağlar. Böylece el yıkama, duş alma ya da spor sırasında oluşan terleme akıllı bilekliğe zarar vermez.
 • Telefon eşleşmesi kurarak bildirimleri eş zamanlı göstermesi gerekir. Stabil eşleşme müzik kontrolü, mesajların görüntülenmesi, hareket tanımlama ya da egzersiz bilgileri gibi bildirimlere eş zamanlı ulaşmayı sağlar.
 • Hızlı bir şekilde şarj olması ve uzun batarya süresi her gün kullanılacak bir ürün için en önemli kriterlerden biridir. Pil ömrü ne kadar uzun olursa işlevlerinde yararlanma süresi de aynı oranda artar.
 • Ekran ölçülerinin kişinin bileğine uygun büyüklükte ve ürünün hafif olması da bir diğer önemli kriterdir. Kolda rahat kullanım sunan ekran boyutu, ayarlanabilir kayışlar gibi detaylar uzun vadede kullanımı büyük ölçüde kolaylaştırır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.