Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.

En İyi 6 Yemek Kitabı

4 Dakika

Pandemi döneminde hepimiz evlerimizde daha çok yemek yapmaya başladık. Bu yemekleri yaparken kimimiz videolardan faydalandı, kimimiz internetten baktı. Yemek tarifleri için bir diğer alternatif yol ise yemek kitapları. Sizler için sağlıklı ve lezzetli yemek tarifleri içeren 6 yemek kitabı önerisi!

1- Refika’dan Hızlı Tarifler – Refika Birgül

Çoğumuzun Youtube’dan Refika’nın Mutfağı kanalı ile tanıdığımız Refika Birgül’ün lezzetli tariflerini içeren yemek kitabı “Refika’dan Hızlı Tarifler”. Refika Hanım, daha önce de televizyonda uzun seneler yemek programları sunmuş, izlenme rekorları kırmış, bu konuda oldukça deneyimli bir isim.

“Refika’dan Hızlı Tarifler”in temel amacı mutfakta geçirilen zamanı daha keyifli kılmakmış. Aynı zamanda yemek yaparken zaman kazanmak ve yemeklerin lezzetini artırmak için de küçük ipuçları kitapta yer alıyor.

Oldukça güzel fotoğraflara da yemek kitabında bolca yer verilmiş. Fotoğraflar hem yapım aşamalarında yol gösterici oluyor hem de insanın iştahını artırıyor.
Kitaptaki tariflerin çoğu adından da anlaşılacağı gibi kısa sürede hazırlanabilecek pratik tarifler. Bu kadar pratik olmalarının yanı sıra lezzet konusunda da oldukça iddialı. Özellikle tüm gününü yemek yapmakla geçirenler için hayat kurtarıcı tarifler içeriyor.

Farklı web sitelerinde ve kitapçılarda bu lezzetli ve pratik tarifleri içeren yemek kitabına ulaşabilirsiniz.

2- Açık Mutfak – Ece Zaim

Ece Zaim, çoğumuzun televizyondaki yemek programlarından tanıdığı bir şef. Kendisi yemek ve aşçılık konusunda oldukça iyi yerlerde de eğitimler almış. İlk kitabı Açık Mutfak’ı ise hazırlaması 2,5 yıldan uzun sürmüş.
Kitapta 100’den fazla tarif yer alıyor. Bu tariflerin hepsi birçok kez denenmiş, lezzeti onaylanmış. Kitap hem klasik haline gelen hem de özgün tariflerden oluşuyor. Olağanüstü fotoğraflar ile de kitaptaki tarifler zenginleştirilmiş.

Her kişiye, her kesime ve her ihtiyaca uygun farklı tarif bölümleri var. Örneğin kahvaltılar için “Sabah Uyanınca” bölümündeki tarifleri veya misafirleriniz için “Misafirlere Özel” bölümündeki tarifleri deneyebilirsiniz. Bu kitapta yer alan her tarifin de bir hikayesi var.

Kitabın dikkat çeken bir diğer noktası ise yemeklerin püf noktasının sizden saklanmıyor oluşu. Tarif ipuçları ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları açıkça yazılmış. Kitabın kolay ve detaylı anlatımı sayesinde zor görünen her tarif bile çok kolay! Her şey sevdikleriniz için hazırladıklarınızın profesyonel aşçıların elinden çıkmış gibi gözükmesi için düşünülmüş.

Hem modern hem de klasik malzemeler ile en lezzetli ve en pratik yemek tariflerini içeren bu kitaba Ece Zaim’in kendi web sitesinden ya da farklı kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

3- Ekşi Mayalı Ekmekler- Hakan Doğan

Hakan Doğan, 120 yıldır fırıncılık mesleğini yapan bir ailenin yeni nesil temsilcisi. Bugünlerde Bursa’da özellikle dondurmaları ile çok ünlü olan fırın ve kahvaltı mekanını kardeşleriyle birlikte işletiyor.

Kitabın asıl amacının her kesimden her okurun kendi evlerinde ekşi mayalı ekmeklerini yapabilmeleri olduğunu söylüyor. Eğer yapamazlar ise bir fırından ekşi mayalı ekmek istemelerini sağlamak da Hakan Doğan’ın amaçları arasında.

Ekşi maya kullanımını teşvik etmek ve dikkat çekmeyi isteyen Hakan Doğan, her kesimde ekşi maya konusunda farkındalık yaratmak istediğini belirtiyor. Kitabında da ekşi mayalı her kişiye hitap edebilecek birçok farklı ekmek tarifine yer veriyor.

Hakan Doğan’ın “Ekşi Mayalı Ekmekler” kitabını online satış ile satın alabilirsiniz. Yolunuz Bursa’ya düşerse de işlettiği fırına uğramayı unutmayın!

4- Kahve- Caner R. Girginol

Kahve denilince akla gelen isimlerin başında Caner R. Girginol yer alıyor. 2010 yılında yazmaya başladığı Türkiye’nin ilk ve tek kahve biyografisi olan kitabı “Kahve Topraktan Fincana” 2016 yılında yayımlanmış. Kitap gördüğü büyük ilgiden sonra 2019 yılında Çin’de de yayımlanmıştır.

Kahve ile ilgili merakınız varsa, aklınızdaki soruların tamamına cevap bulabileceğiniz oldukça yararlı bir bilgi kaynağı.

Daha sonra 2018 yılında kahve ile ilgili 2. kitabı “Kahve-Fincandan Lezzete”yi yayımlamıştır. Bu kitabın içerisinde Türkiye’nin çok ünlü 5 şefinin de kahve yanı özel reçeteleri de yer alıyor.

Kitap ödüllerinin Oscar’ı olarak bilinen Gourmand World Cookbook Awards tarafından 2019 yılında Türkiye’nin en iyi kahve kitabı seçilmiştir. 2020 yılında ise son 25 senenin değerlendirildiği yarışmada “The Best of the Best” yani “En İyilerin En İyisi” seçilmiştir.

5- Şekersiz- Aydan Üstkanat

Şeker problemi yaşayanların, diyet yapanların çözmesi gereken konuların başında yediklerini çeşitlendirmek yer alıyor. Sağlıklı ve rafine şekersiz yaşamaya dikkat edenler, sağlıklı tarif arayanların vazgeçilmezi bu kitap olabilir.

Son zamanlarda şeker ve şeker endüstrisinin geldiği boyut oldukça korkunç. Yaşam kalitemizi artırmanın bir yolu da rafine şekeri azaltmak. “Şekersiz” sağlıklı beslenmek isteyenlerin tarif arayacağı zaman bakmaları gereken ilk kaynaklar arasında yer alıyor.

Kitabın tasarımı da ilgi çekici ve estetik şekilde hazırlanmış. Her yaş grubuna ve her kitleye uygun şekersiz tarifler bulmak bu kitapta mümkün.

6- Adım Adım 62 Salata- Burak Aziz Sürük, Cengiz Çakıt

Daha önce “Adım Adım 62 Çorba” kitabını yayımlayan Burak Aziz Sürük ve Cengiz Çakıt’ın yeni kitapları “Adım Adım 62 Salata” geleneksel, çağdaş, uzak, yakın her türlü malzemenin kullanıldığı sağlıklı arayışlara mükemmel uyan bir kitap.

Özellikle 19. yüzyılın ortalarından bu yana sofralarımızda sıklıkla yer alıyor salatalar. Eskiden sadece yemek yanında tüketilen salatalar günümüzde ana öğün olarak da yer alıyor. Geleneksel, klasik yeşilliklerle hazırlanandan modern farklı malzemeli leziz soslu salatalara kadar farklı çeşitler mevcut.

Başarılı aşçılar tarafından hem yerli hem de Uzakdoğu kökenli malzemeler ile hazırlanan birbirinden lezzetli salatalara bu kitaptan ulaşabilirsiniz. Herkesçe uygulanabilen kolay tarifler olan bu salataların kitapta yer alan fotoğrafları da oldukça iştah açıcı.

En İyi 6 Yemek Kitabı

Yemek yapacaksınız ama uygun tarifi mi bulamadınız? Bir de bu kitaplara göz atın!

Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.