Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler

3 Dakika

Saç dökülmesi, çok fazla insanı etkileyen oldukça yaygın bir sorun. Birçok kişi nadiren yaşanan küçük çaplı saç dökülmelerine alışkın olsa da söz konusu fazlasıyla dökülmesi olduğunda endişe duymak normal. Saç dökülmesi bir sağlık sorununun işareti olmasa dahi özgüveni kaybetmenin en büyük nedenlerinden biri olabilir!

Saç dökülmesinin farklı nedenleri vardır; genetik, hormon dengesizlikleri, kafa derisi rahatsızlıkları, stres, otoimmün hastalıklar ve beslenme eksiklikleri en yaygın nedenler olmakla birlikte saçlara zarar veren çeşitli uygulamalar ve alışkanlıklar da dökülmeye neden olabilmektedir.

Ancak saçınızın dökülmesini durdurmak ve hatta doğal olarak yeniden büyütmek için yapabileceğiniz doğal yöntemler size yardımcı olabilir…

Masaj

Saç yağları ve maskeleri ile birlikte saç derisine masaj yapmak saç derisini uyarır ve saç kalınlığını iyileştirebilir. Masaj sırasında yapılan esnemenin, saç folikülünün alt kısmında yer alan dermal papilla hücrelerinde saç büyümesini ve kalınlığını teşvik ettiği düşünülmektedir. Bu hücreler saç oluşumunda, saç uzamasında ve dökülme ve yeniden büyüme döngüsünde kilit rol oynar. Masajın ayrıca kan akışını ve kafa derisinin sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir.  Her gün saç derinize masaj yapmak için zaman ayırmanız stres ve gerginliği azaltmanıza da yardımcı olabilir, bu duygular saç dökülmenizin temelindeyse ek bir avantajdır.

Saç derinize tırnaklarınızla değil parmak uçlarınızla masaj yapmanız gerekir. Hafif ila orta basınç uygulayarak saç derinize küçük daireler çizerek ilerleyin. Saç derisi masajı yapmanız için belirli bir süre bulunmamakla birlikte, günde 4 dakika yeterli olacaktır.

Aloe Vera

Aloe vera uzun süredir saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca saç derisini yatıştırır ve saçı yumuşatır. Kepeklenmeyi azaltabilir ve aşırı yağ nedeniyle tıkanmış olabilecek saç köklerinin daha rahat nefes almasını sağlayabilir. Saf aloe vera jelini saç derinize ve saçınıza haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz. Aloe vera içeren şampuan ve saç kremi de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, saç miline nüfuz eden ve saçtaki protein kaybını azaltan laurik asit adı verilen yağ asitlerini içerir. Hindistan cevizi yağı saç tipinize bağlı olarak saçınızı yıkamadan önce veya sonra kullanılabilir. Saçınız yağlı olma eğilimindeyse, yıkamadan önce gece boyunca veya birkaç saatliğine saçta bekletme tedavisini uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını saç derinize ve tüm saçınıza masaj yapın. Saçınız kuru ise, saçta durulanmayan bakım olarak da kullanabilirsiniz.  Bir çalışma ayrıca, kafa derisine uygulanan hindistancevizinin kafa derisinin mikrobiyomunu zenginleştirmeye yardımcı olduğunu ve saç derisini ve saç köklerini daha sağlıklı hale getirdiğini ortaya koymuştur.

Balık Yağı

Omega yağ asitlerini tüketmek, besinler ve proteinlerle dolu oldukları için saçınızı içeriden iyileştirmeye yardımcı olabilir. Antioksidanlarla birlikte bir omega takviyesi almak saç yoğunluğunu ve çapını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesini azaltır. Omega yağ asitleri, hücrelerinizin doğru çalışmasına yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirerek genel sağlığın daha iyi olmasını sağlar.

Üreticinin tavsiye ettiği dozu izlemeli ve diyetinize yeni takviyeler eklemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Ginseng

Ginseng takviyesi almak, saç köklerini uyararak saç büyümesini teşvik edebilir. Ginsenositler, ginsengin aktif bileşenleridir ve saç üzerindeki olumlu etki gösterdikleri düşünülmektedir. Takviyeleri her zaman belirtildiği şekilde almalı ve olası yan etkileri kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Soğan Suyu

Soğan suyunun kokusuyla baş edebiliyorsanız, faydalarına değdiğini görebilirsiniz. Soğan suyunun saç büyümesini desteklediği ve vücudun saç köklerine saldırdığı ve vücudun çeşitli bölgelerinde saç dökülmesine neden olduğu otoimmün bir durum olan yamalı alopesi areata’yı başarılı bir şekilde tedavi ettiği bilinmektedir.

Soğan suyunu uygulamak için birkaç soğanı karıştırıp suyunu sıkın. Suyu saç derinize ve saçınıza uygulayın ve en az 15 dakika bekletin. Ardından şampuanla devam edin.

Pancar Suyu

Bu, “vücutla ilgili hemen hemen tüm sorunların çözümü mutfakta bulunur” sözünün bir örneğidir. Pancar, saç dökülmesine neden olan beslenme eksikliğinizi tamamlamanıza yardımcı olur. Pancarı diyetinize dahil etmek saç dökülmesini önemli ölçüde engelleyebilir.

Yeşil Çay

Yeşil çay saç köklerini canlandırır ve saç üretimini uyarır. Ayrıca metabolizmanızı geliştirir ve sonuçta saç büyüme hızının artmasına neden olur. Sadece saçınızı yeşil çay solüsyonuyla şekillendirin ve değişimi fark edin!

Doğal Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç maskeleri, saç için iyi olan çeşitli bileşenlerin bir karışımıdır ancak her zaman kimyasal bazlı olmaları gerekmez! Muz, hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve bal gibi doğal malzemeleri kullanarak evde saç maskeleri yapın ve saç dökülmesini büyük ölçüde kontrol edin!

Sağlıklı ve güçlü saçlar için küçük bir kapta 2 yemek kaşığı bal ve aynı miktarda zeytinyağını karıştırın. Buna bir tutam tarçın tozu ekleyin. Pürüzsüz bir macun haline getirin ve saçınıza uygulayın.

Saçınızın sağlığına fayda sağlayacak bir diğer saç maskesi için de 2-3 avokadoyu soyun ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra bir kaseye alın. İçine birkaç damla hindistancevizi yağı ekleyin ve bu karışımı saçınıza uygulayın. Avokado, az miktarda magnezyum, manganez, fosfor, A vitamini, B1, B2 ile K, C, B5, B6, E vitaminleri, potasyum ve folat gibi çeşitli besinler açısından zengin bir süper besindir. Bu nedenle avokado sağlıklı saçlar için de son derece faydalıdır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.