Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Doğru Sırt Çantası Seçimi

3 Dakika

Günlük hayatın içinde, okulda ya da yolculuğa çıkarken kullanım ve taşıma rahatlığı nedeni ile tercih edilen sırt çantası seçilirken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı bu yazımızda.

Günümüzde sırt çantaları pratik kullanımı, şıklığı, kişinin ellerinin serbest kalması nedeni ile hareket kabiliyetini artırması, doğru bir seçimle ergonomik olması nedeni ile sıklıkla tercih edilir hale geldi. Aslında doğru sırt çantası seçimine çantayı kullanım amacımızı belirleyerek başlamak en doğru hareket olacaktır. Daha sonra sırt çantasının büyüklüğü, cep kısımları, fermuar kalitesi gibi etkenlere dikkat edebilirsiniz.

Sırt Çantası Tipleri Nelerdir?

-Günlük Sırt Çantaları:

Günlük hayatta kulanım ve ihtiyaçlar için tasarlanmışlardır. Çeşitli büyüklük, renk ve cep sayıları ile sırt çantaları farklılık gösterebilir.

-İş Sırt Çantaları:

Günümüzde işe gidip gelirken hem erkekler hem de kadınlar tarafından sırt çantası çok sık tercih edilir. Bu çantaların genellikle artık hayatımızın her alanında olan elektronik cihazlarımızı taşımaya uygun boyutlarda seçilmesi önemlidir. Yoksa iki çanta taşımak kaçınılmaz hale gelmektedir. Çoğunlukla deri olan modeller iş için tercih edilir.

-Okul Sırt Çantası:

Her öğrenim seviyesindeki öğrenciler okula giderken kitap, defter ve diğer gerekli eşyalarını taşımak için sırt çantası kullanır. Ancak özellikle gelişim çağındaki çocukların seçeceği modellerin daha sonra duruş bozukluğu yaratmaması, ağırlığın eşit dağıtılabileceği yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca içine kişinin taşıyabileceğinden fazla ağırlık konulmamasına özen göstermek gerekmektedir.

-Tekerlekli Sırt Çantaları:

Hem tekerlekleri hem de askıları olan bu modeller daha çok sırtta taşıma süresini kısaltmak amacı ile kullanılır. Görünüşleri bir bavula benzeyen bu çantalar ihtiyaca göre hem sırtta hem de tekerlekleri ile zeminde kullanılabilirler, okula giden küçük çocuklar için de idealdir.

-Kamp ve Hiking Sırt Çantaları:

Yağmur geçirmeyen dayanıklı malzemeden yapılmış olan bu çantalar kısa yürüyüşlerde ve kamp için çıkılan yolculuklarda kamp malzemelerini taşımak için kullanılırlar. Genellikle üstten fermuarlı yapılırlar. Kamp malzemelerini yerleştirebilmek için çantanın dış kısmında özel yapılmış yerleri vardır. Böylece taşıma kapasiteleri artırılmıştır. Hacimleri de seyahat çantalarından daha büyüktür.

-Seyahat Sırt Çantaları:

Seyahat esnasında yolcunun ihtiyaçlarını karşılamak için dizayn edilmiş, yandan ve önden körüklü ceplerle desteklenmiş ve malzemelere ulaşımın kolay olması için ayrı ayrı birkaç farklı bölümden oluşan tercihen su geçirmez çantalardır. Bir önemli noktada içindeki malzemeleri ağırlıklarının eşit olarak dağıtılarak yerleştirilmesine uygun olması koşuludur. Genellikle 30 litre bazen daha da fazla ağırlık taşımaya uygundurlar. Bu çantalarının omuz askılarının uygun malzemeden yapılmış olması yükün taşındığı bölge ile ilgili olarak daha sonra sorun yaşanmaması için önemlidir.

Sırt çantalarının iki cins arasındaki fiziki farklar gözetilerek bayanlar için özel olarak tasarlanmış modelleri de vardır. Bayanlara yönelik üretilen sırt çantalarının gövde uzunlukları daha kısa, omuz kolonları daha dar, bel kolonları daha kısa ve taşıma kapasiteleri daha azdır. Ancak çanta seçimi yaparken cinse özel değil de fiziki yapıya uygun olanı seçmek daha uygundur.

Doğru Sırt Çantası Seçerken;

-Gövde uzunluğu bilinmelidir. Gövde uzunluğu boy uzunluğundan farklı bir ölçüdür. Gövde uzunluğu en basit tarifle öne doğru eğilme hareketinde boyunda en çok çıkıntı yapan omur ile kalça eklemi arasındaki mesafedir. Bu mesafe sırt çantasının oturması istenen mesafedir.

-Bel ve omuz ölçülerine uygun çantayı bulabilmek için seçilen çanta ağırlık koyularak denenmelidir.

-Çantanın omuz, bel ve göğüs kayışları ayarlanarak denenmesi gerekir. Deneme yapılırken tüm kayışlar serbest hale getirilir. Çantanın içine uygun ağırlık yüklenir. Önce kalça kayışı sıkılarak bağlanır ve tam oturması sağlanır. Kalça kayışının geçtiği yer ellerin kalçaya koyulduğu yer olmalıdır. Kalça kayışının dolgulu kısmı kalça kemiğinin çıkıntılı kısmını örtmeli ve oturmalıdır. Kayış yüksek kalırsa mideye alçak kalırsa bacaklara rahatsızlık verir. Çanta ağırlığının büyük kısmı kalça ile taşınacağı için buradaki işlem dikkatle yapılmalıdır. Daha sonra omuz kayışları ayarlanır. Omuz kayışları çantanın kalça ile olan bağını kesmeyecek yani yükü omuzlara vermeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Omuz kayışları omuzlarla aynı hizada kalmalıdır. Daha sonra göğüs kayışları bağlanmalıdır. Tüm bu adımlardan sonra çantanın tam oturup oturmadığı ve gövde uzunluğunda kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

-İyi bir sırt çantası ister günlük hayatta ister seyahatte olsun aynı zamanda kişisel eşyalarınızı koruyabilmek adına bir kilit mekanizmasına sahip olmalıdır. Bu kilit sistemi tercihe göre şifreli olabileceği gibi günlük hayatta sık kullanıma daha uygun fermuardan kilit sistemi olabilir.

-Çantanın kullanım verimini ve ömrünü artıran bir diğer özellikte iç iskeleti olmasıdır. İç iskeleti olan çantalarda çantanın ağırlığı artmadığı gibi ömrü ve kalitesi de artmaktadır.

-Çantalarda kullanılan kayışların dolgulu olması hem kalça hem omuz ile ilgili şikayetleri azaltmaya hizmet edecektir.

-Genellikle daha küçük çantaların daha uygun olduğu kanaati hakimdir. Çünkü çanta büyüdükçe içine alınan malzeme miktarı da artacaktır. Fazladan taşınan gereksiz her yükte kişiye sağlık problemi olarak dönebilecektir.

Doğru Sırt Çantası Seçimi

Okula dönüşlerin başladığı bu dönemde doğru sırt çantası seçimi nasıl olmalıdır?

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.