Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Stresin Çözümü Bahçede!

2 Dakika

Gün hayatın zorlukları, iş yaşamı, şehir hayatının getirdikleri ve son dönemde herkesin hayatını etkileyen pandemi stresin giderek artmasına neden oluyor. Artık çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelen stres herkesin hayatının doğal bir parçası oldu. Tüm yaşam kalitesini etkileyen, fiziksel etkiler de gösteren stres boyun ağrısı gibi problemlere neden olur ve uzun dönemde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

Artık hiçbirimizin kaçamadığı strese karşı birçok çözüm üretmeye çalışsak da asıl çözüm tüm bu karmaşadan uzaklaşıp toprağa değmekten geçiyor. Toprağa basmanın sinirlere iyi geldiğini herkes duymuştur. Hobi olarak yapıldığında toprakla uğraşmak, bahçeyle ilgilenmek de çoğu zaman terapi gibidir. Vücudun toprağa değmesi kişiyi rahatlatmakla kalmaz hem fiziki hem de ruhsal birçok sorunun çözümü olabilir.  Son yapılan araştırmalar da bahçede çalışmanın ve toprakla zaman geçirmenin fiziksel ve psikolojik yararlarını ortaya koymuştur. İşte bu zorlu dönemlerde doğaya dönmek için sebepler;

  • Yapılan son araştırmalar, sağlıklı bir toprağın yapısında doğal olarak bulunan “Mycobacterium vaccae” adı verilen mikrobun beyindeki nöronlar üzerinde adeta bir antidepresan etkisi gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu mutlu edici mikroplar, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonun üretimini de artırır. Vücut gerekli serotonini üretemediğinde depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlık görülebilir. Kişi ancak yeterince serotonin ürettiğinde mutlu ve rahat hissetmek mümkündür.
  • Sadece “Mycobacterium vaccae” değil, topraktaki tüm yararlı bakteriler özellikle deride oluşan alerji belirtilerinin yok olmasını destekleyici özellik gösterir.
  • Toprakla uğraşma mutluluk hormonunu artırmakla kalmaz strese hormonu seviyelerini de büyük ölçüde azaltır. Düzenli olarak toprakla uğraşan kişilerin uzun vadede stresle baş etmesi kolaylaşır.
  • Toprak ve bahçe işleriyle uğraşırken doğal olarak açık havada zaman geçirmek de ruhsal sağlık için oldukça faydalıdır. Temiz hava ve yeterince oksijen solumak insan vücudu için gereklidir. Sindirim sistemi düzenlenir, kan basıncı dengelenir ve bağışıklık sistemi güçlenir.
  • Açık havada bahçede vakit geçirmek temiz hava gibi güneş ışığından da bol bol faydalanılmasını sağlar. Güneş ışığına maruz kalındığında vücut ihtiyacı olan D vitaminini doğal yollardan alabilir. Bu miktar alındığında da bağışıklık sistemi ve iskelet yapısı güçlendiği gibi kişi kendini daha iyi de hisseder.
  • Yapılan çalışmalar, bahçecilikle uğraşanların kortizol hormonu düzeylerinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Bu da uyku kalitesinin artmasını ve buna bağlı olarak iyi uyuyan kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar.
  • Bahçeyle uğraşmak aslında oldukça güçlü bir fiziksel aktivitedir. Bu aktivite düzenli yapıldığında kalp sağlığı için faydalıdır. Kalp krizi ve inme riskinin azalmasına yardımcı olur.
  • Gelişim dönemlerinde toprakla iç içe büyüyen çocukların, daha güçlü bağışıklık sistemleri olduğu bilinir. Aynı zamanda yetişkinlik dönemlerinde astım ve alerji rahatsızlıklarının bu çocuklarda daha az görüldüğü de ortaya koyulmuştur.
  • Aktif olarak yapılan bir saatlik bahçe işinde ortalama 400 kalori yakılır. Ayrıca, bahçeyle ve toprakla uğraşırken sürekli olarak eğilip kalkarak yapılan hareketler sırt kaslarının daha iyi çalışmasını sağlar. Dikkatli ve doğru yapıldığında vücut esner, kollar çalışır ve kişinin postürü de düzelir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.