Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kemik Erimesine Karşı Doğru Beslenme

2 Dakika

Tıp dilindeki adı osteoporoz olan kemik erimesi, kemiklerde zayıflama ve kırılma riskini arttıran bir hastalıktır. Kemiğe güçlü yapısını kazandıran kalsiyum ve diğer maddelerin kemikten uzaklaşmasıyla kemik yoğunluğu azalmakta ve kemiklerin kırılganlığı artmaktadır. Her yaş grubunda görülmekle birlikte daha çok yaşlılıkla seyreder ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Osteoporozun sebepleri arasında sigara kullanımı, fazla alkol alımı, yetersiz ve düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam ve erken menopoz sayılabilir.

Osteoporozu engellemede erken yaşlardan itibaren kalsiyum alımı önemlidir. Kemiklerdeki kalsiyum miktarında 30’lu yaşlara kadar önemli bir değişim olmamaktadır. Ancak bu yaşlardan sonra özellikle menopozla birlikte kemiklerdeki kalsiyum miktarı azalmaktadır. Yapılan çalışmalar kadınlarda osteoporozun erkeklere oranla 4 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.  Çünkü menopoz ve gebelikle birlikte vücuttaki kalsiyum miktarı azalmaktadır.

Kemik Erimesine Karşı Besinler

  • Süt Ürünleri: Kalsiyumun en iyi kaynağı süt ve süt ürünleridir. Yetişkin ve sağlıklı bireylerin günde 2 su bardağı, çocuk ve gebelerin ise 3-4 su bardağı süt ürünleri tüketmesi önerilmektedir.
  • Badem: Yağsız kavrulmuş 100 gr badem 266 mg kalsiyum içermektedir. İyi bir kalsiyum kaynağı olan badem tuzsuz tüketildiği taktirde sağlığa daha faydalı olacaktır.
  • Yeşil Yapraklı Sebzeler: Çiğ olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler de iyi kalsiyum kaynaklarındandır. Özellikle marul sütten daha çok kalsiyum içeren bir besindir. Bu sebeple de kemiklerin güçlenmesinde çok etkilidir. Sadece 100 gramında, bir bardak sütün içinde bulunan kalsiyumdan daha fazla kalsiyum bulunur.
  • Soya: Özellikle vegan beslenme tarzını tercih etmiş kişiler için ideal bir kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda süt ile birlikte tüketildiğinde A ve D vitaminleri de vücuda alınmış olur.
  • Soğan: Bağışıklığı güçlendirip enfeksiyonlarla dahi mücadele ettiği bilinen soğan kemik erimesini önlemede de etkili bir besindir.
  • Kuru Erik: İçeriğinde fenolik bileşikler ve bor elementi bulunan kuru erik de kemik sağlığını koruyan besinlerden biridir. İçindeki bor elementi kemik erimesine karşı vücudun güç kazanmasını sağlar.

*Kuru baklagiller, tofu, lahana gibi yiyecekler da kalsiyum açısından zengindir ve böylece kemik erimesine iyi gelir. Ancak kalsiyumunun vücuda alınması yetersizdir, kullanılabilmesi için de D vitaminine ihtiyaç vardır. En iyi kaynağı olan güneşten faydalanarak D vitamini almak kalsiyum emilimini de artıracaktır.

Kemik Erimesinden Korunmak İçin;

– Sigara ve alkol gibi vücuda zarar veren ve direncini düşüren alışkanlıklardan uzak durun.

– Vücudunuza yeterince D vitamini alarak kalsiyum emilimini artırmak için günde 20 dakika güneş ışığından faydalanmaya çalışın. Bu mümkün değilse, takviye D vitamini için doktorunuza danışın.

– Gün içindeki fiziksel aktivitenizi artırmaya çalışın. Merdiven çıkmak, kısa mesafeye yürüyerek gitmek hatta ev içinde hareket etmek dahi yeterli olabilir.

– Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin kullanımını sınırlayın. Bunun yerine bitki çaylarına yönelin.

– Sağlıklı ve dengeli beslenmek sizi birçok hastalıktan koruyabilir. Yeteri kadar kalsiyum ve protein aldığınızdan emin olun.

– Düzenli sağlık kontrollerinizi ve kemik yoğunluğu ölçümünüzü zamanında yaptırın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.