Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Diş Fırçası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 Dakika

Diş fırçası seçerken çoğu insan en ucuz olanı ya da gözüne daha güzel geleni tercih eder.  Eğer sizin de yeni bir diş fırçası satın alırken öncelikleriniz bunlarsa, bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Çünkü, yeni bir diş fırçası seçerken fiyat ve estetik son endişeniz olmalıdır. Peki, doğru diş fırçasını seçmek için nelere dikkat etmek gerekir? İşte cevapları…

Diş Fırçası Başlığı

Küçük diş fırçası başları, dişleri temizlemede genellikle büyük olanlara göre daha iyi ve daha verimlidir. Bunun nedeni, küçük diş fırçası başlıklarının, kullanıcının özellikle azı dişlerinin yanları (ağzın hemen arkasındaki dişler) da dahil ağzın tüm bölgelerine ulaşmasını sağlamasıdır. Bazen bir yetişkin için çocuk boyutunda bir diş fırçası başlığı bile daha iyi olabilir. Aslında her şey kişinin ağzına bağlıdır. Diş fırçası başlığının şekli ise verimlilik üzerinde neredeyse hiç etkili değildir. Ayrıca, diş fırçası başlıklarının 3 ayda bir veya aşınma ve yıpranma göstermesi durumunda daha erken değiştirilmesi de çok önemlidir.

Diş Fırçası Kılları

Çoğu kişi dişlerini fırçalamak için özellikle kılları daha sert olan diş fırçalarını tercih ederler. Ancak, bu genellikle doğru değildir. Sert kıllar genellikle dişlere ve diş etlerine zarar verebilir, aşınmasına yol açabilir. Orta ya da yumuşak olarak geçen fırçalar çok daha sağlıklıdır. Bu fırçalar, dişlerinize ve diş etlerinize karşı naziktir ancak yine de dişlerinizi temizlemede çok etkilidir. Ayrıca sadece manuel fırçalar için değil, elektrikli diş fırçaları için de yumuşak/orta diş fırçası başlıklarının seçilmesi gerekir.

Diş Fırçası Seçerken Fiyatın Önemi Olmamalı

İnsanların bir diş fırçası seçerken yaptığı en yaygın hatalardan biri, uygun fiyatlı ürünleri tercih etmektir. Sırf ucuz diye diş fırçası almayın, çoklu pakette satılan diş fırçalarını tercih etmeyin. Unutmayın ki ağız sağlığınız için biraz para harcamanız gerekir. Birkaç aydan fazla dişlerinizi temizlemek için bu diş fırçasına güveneceğinizi unutmayın. Bu nedenle, yüksek kaliteli bir diş fırçası için biraz fazla ödeme yapmaya değecektir.

Diş Fırçasının Boyutu

Diş fırçasının şeklinde olduğu gibi, diş fırçası saplarının da şekli, yüksekliği gibi birçok değişkeni vardır. Burada önemli olan sizin rahat ettiğiniz modeli seçmektir. Diş fırçası sapı, diş fırçasını kolaylıkla kontrol edebilecek kadar büyük olmalıdır ancak küçük elleriniz varsa, daha ince bir sapı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, diş fırçası sapı, herhangi bir rahatsızlık veya zorluk hissettirmeden kişinin eline oturmalıdır. Bu özellikle çocuklar için önemlidir, çünkü küçük elleri dişleri doğru şekilde fırçalamayı zorlaştırır.

Manuel mi Elektrikli Diş Fırçası mı?

Manuel veya elektrikli diş fırçası seçimi tamamen kişisel tercihinize bağlıdır. İkisi de dişlerinizi mükemmel bir şekilde temizleyebilir. Burada en önemli faktör, seçtiğiniz diş fırçasının uygun teknikle günde iki kez 2 dakika süreyle dişinizi fırçalamanıza yardımcı olmasıdır.

Sizin İçin İdeal Olan Diş Fırçası, Çocuklarınız İçin İdeal Değildir

Ailenin daha genç üyeleri, evdeki diğer yetişkinlerden farklı diş fırçalarına ihtiyaç duyar. Bebek diş fırçaları, bebeklerin küçük ağızları için tasarlanmıştır. Küçük çocuklar, uygun boyutta küçük diş fırçaları kullanmalıdır. Çocuk doktorunuz bir diş muayenesi sırasında uygun boyutlar konusunda sizi bilgilendirebilir.

Diş fırçası alışverişine her gittiğinizde hala kararsız kalıyorsanız diş hekiminize sormaktan çekinmeyin. Ağzınız için en iyi diş fırçası boyutu ve şekliyle ilgili önerilerde bulunabilecek en doğru kişi diş hekiminizdir.

Hangi diş fırçasını seçerseniz seçin, en az üç ayda bir veya fırça kılları renksiz, keçeleşmiş, yıpranmış veya başka şekilde aşınmış görünmeye başlar başlamaz, onu (veya elektrikli model kullanıyorsanız başlığını) değiştirdiğinizden emin olun.

Ayrıca herhangi bir hastalıktan sonra yeni bir fırçaya (veya fırça başlığına) geçtiğinizden emin olun. Diş fırçası satın alırken dikkatli davranıp, dişlerinizi doğru şekilde fırçalayarak, gelecek yıllar boyunca ağız sağlığınız konusunda sorun yaşamamayı garanti altına alabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.