Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Sonbaharda Cilt Bakımı: 7 Tüyo

3 Dakika

Havaların soğuduğu ve güneşten uzak kaldığımız bugünlerde cilt bakımımıza ekstra özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle mevsim değişiklikleriyle birlikte, cilt yapısında elastikiyet kaybı yaşanabilir ve kuruluklar oluşmaya başlayabilir. Sonbahar aylarında doğru bir şekilde uygulayacağınız ihtiyacınıza ve cilt tipine göre belirleyeceğiz bakım ile cildinizde bu tarz problemler oluşmasını engelleyebilir, nem dengesini ve esnekliğini koruyabilirsiniz. Daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için sizin için hazırladığımız 7 tüyoya göz atın!

Cildinizi doğru bir şekilde temizleyin

Cilt bakım rutininin en önemli adımı cilt temizliği. Doğru bir şekilde yapacağınız cilt temizliğiyle cildinizin nem dengesini koruyabilir, cildinizde oluşabilecek lekelenmelere fırsat vermeden engel olabilirsiniz.
Cilt dokusu, gün içinde yoğun bir şekilde yağ üretir. Üretilen bu yağlarla birlikte cilde dışarıdan yapışan bazı maddeler gözenekleri tıkayabilir, ciltte akne ve sivilce oluşabilir. Özellikle yaz aylarında diğer mevsimlerdekine kıyasla daha fazla terleriz. Bu sebeple ciltte meydana gelen yağ üretimi daha da artar. Uzmanlar tarafından yaz aylarından hemen sonraki sonbahar döneminde cilt temizliğine normaldekinden daha fazla önem verilmesi öneriliyor.

Kozmetik Ürünlerinizi Doğru Seçin

Cilt bakımı, değişen koşullara uygun bir şekilde uygulanmalıdır. Kullandığınız nemlendirici, temizleyici gibi cilt bakım ürünlerinin değişen mevsim koşullarına ve cilt tipinize uygunluğuna dikkat edin. Aksi takdirde ürünün cilt tipinize uygun olmamasından kaynaklı cildinizde bazı reaksiyonlar meydana gelebilir, cildiniz tahriş olabilir. Ayrıca mevsim koşulları için doğru olmayan cilt bakım ürünü, istediğiniz sonucu almanıza engel olabilir. Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise günlük cilt bakımını yaparken kullandığınız ürünlerin çok ağır olmaması. Çok ağır ürünleri her gün yüzünüze uygulamak, cildinize zarar verebilir.

Nemlendirici ürünler kullanın

Cilt bakımındaki en önemli noktalardan biri de cildin doğru bir şekilde nemlendirilmesidir. Mevsim değişikliklerinde kuruluk, çatlak oluşumu gibi problemler karşımıza çıkabilir. Bu problemlerin önüne geçmek için cildin nem oranına özen göstermek gerekir. Nemlendirici ürün kullanımıyla birlikte aynı zamanda kullanılan ürünlerin yağ bazlı olması, cilt tipine uygun olması da çok önemlidir. Duş alma veya cildin yıkanması esnasında da aşırı sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır.

Peeling uygulayın

Cilt dokusunu oluşturan hücreler zamanla canlılık özelliklerini kaybeder, ölen hücreler derinin üst katmanlarında birikir. Kalınlaşan deri tabakası, ciltte bazı sorunlara davetiye çıkarabilir. Ciltte meydana gelen bu kalınlaşmalardan peeling işlemi sayesinde kurtulabilirsiniz. Peeling uygulaması cilt kalınlığını olması gereken ölçüde düzenleyerek cildin nem dengesini korumada size yardımcı olur. Ancak peeling konusunda dikkatli olun, çünkü hassas ciltlerde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Kolajen cilt bakımını deneyin

Kolajenler, vücutta ve ciltte bulunan yapı elemanlarıdır. Cildin esnekliğinin korunması ve yenilenmesi gibi pek çok konuda aktif rol alırlar. Gıda ürünlerinde, kozmetik ürünlerde ve klinik cilt bakım işlemlerinde kolajenin olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Kolajen cilt bakımı; cildin yaşlanmasını geciktirir, kırışıklıkları ortadan kaldırır, aynı zamanda saçları ve tırnakları da güçlendirir. Özellikle yıpranmış ve yorgun ciltlerde kolajen bakımı, kesin sonuca ulaşmak için oldukça güvenilir bir uygulamadır.

Doğal cilt bakım ürünlerinden faydalanın

Cilt bakımında yalnızca kimyasal ürünleri tercih etmek, zamanla cildinize bazı zararlar verebilir. Bu sebeple rutininizde kimyasal ürünlerle birlikte doğal ürünlere de yer verin. Uygulayacağınız doğal cilt bakımı sayesinde cildiniz ferahlar ve doğal yapısını korur.

Hindistan cevizi yağı, ciltteki kuru bölgelere doğru müdahalede bulunur. Kimyasal bileşeni gereği cilt yapısını canlandıran Hindistan cevizi yağına, sonbahar cilt bakım rutininizde gönül rahatlığıyla başvurabilirsiniz.
Bir başka doğal cilt bakım ürünü olan argan yağı da sonbahar rutininizde mutlaka olması gerekenlerden. Argan yağı cilt tarafından kolaylıkla emilebilir, bu özelliği sayesinde argan yağını krem gibi kullanabilirsiniz. İçeriğindeki sağlıklı yağ asitleri sayesinde doğal cilt bariyerini güçlendiren argan yağı, ciltteki pürüzlere derinlemesine etki eder. Özellikle düzenli kullanımda oldukça etkili olan argan yağı, cilde zararlı serbest radikallere karşı da cildinizi korumaya yardımcıdır.

Uyku, beslenme ve su tüketiminize dikkat edin

Cilt sağlığınızı korumak için, rutin uygulamaların dışında günlük yaşamınızda da önem vermeniz gerekenler bulunuyor.
Yeterli düzeyde uyku bunlardan biri. Günlük yaşamda karşılaştığınız stres, cildinizde yıkım reaksiyonlarını tetikler. Bu stresin zararlı etkilerinden, “güzellik uykusu” ile olabildiği ölçüde kendinizi koruyabilirsiniz. Uzmanlar, günde en az 7 saat uykuyu öneriyor.

Sağlıklı beslenme ve yeterli su tüketimi. Tükettiğimiz gıdalar, içeriklerine göre vücudumuza ve cildimize etki ederler. Bu nedenle bol lifli gıdalarla ve diğer sağlıklı yiyeceklerle beslenerek cilt sağlığınızda olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca gün içinde yeterli miktarda su tüketerek cildinizin nemlilik düzeyini ve yenilenme oranını düzenleyebilirsiniz. Bu amaçla günde en az 2 litre su içilmesi, istediğiniz sonuca ulaşmanızda size yardımcı olabilir.

Düzenli cilt bakımlarınızı aksatmayarak ve doğal içeriklere yönelerek sonbahar ve diğer mevsim geçişlerinde cildinizi koruyabilirsiniz. Cilt sağlığının korunmasında bu öneriler haricinde dikkat edilmesi gereken başka hususlar da mevcuttur. Bu önerilerden maksimum faydayı elde etmek için ekstra olarak egzersizler yapabilir, günlük yaşantınızda strese verdiğiniz yeri en aza indirebilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.