Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Yatak Böcekleri Nelerdir?

4 Dakika

Yatak böcekleri, tahtakurusu olarak da bilinir. Bu böcekler; yaşamlarını devam ettirmek için insan veya hayvan kanıyla beslenirler. Küçük, oval ve kahverengi böceklerdir. Yetişkin bir tahtakurusu, elma çekirdeğine benzer boyutta bir vücuda sahiptir. Ancak beslendikten sonra yatak böceklerinin vücutları şişer ve kırmızı bir renge bürünür.

Tahtakuruları uçmaz; ancak zeminde, duvar ve tavanlarda çok hızlı bir şekilde hareket edebilirler. Dişi yatak böcekleri, bütün hayatları boyunca, her biri bir toz parçacığı boyutunda olan yüzlerce yumurta bırakabilirler.

Erişkin olmayan yatak böceklerine nimf adı verilir. Nimfler, yetişkinliğe ulaşmadan önce yaklaşık beş kez deri değiştirirler ve her deri değiştirme sürecinden önce bir öğün kana gereksinim duyarlar. Uygun koşullar sağlandığı takdirde bir yatak böceğinin erişkinliğe ulaşma süresi yaklaşık bir aydır ve bir tahtakurusunun nesli bir senede üç kuşak ileri gidebilir. Rahatsız edici böcekler olmalarına karşın, herhangi bir bulaşıcı hastalığa sebep oldukları şu an için düşünülmüyor.

Yatak Böcekleri Nerelerde Yaşar?

Yatak böcekleri; evinize valizler, giysiler, mobilyalar veya herhangi bir eşyayla birlikte siz fark etmeden girebilirler. Düz şekildeki vücutları, kredi kartı kalınlığındaki alanlardan dahi rahat bir şekilde geçebilmelerini sağlar. Tahtakuruları, arılar veya karıncalar gibi yuvalar kurarak yaşamazlar, ancak yaşama alanlarında koloni oluşturma meyli içerisindedirler. Yatak böceklerinin sıklıkla yaşadıkları yerler; yataklar, yatak başlıkları, karyolalar, bazalardır ve isimlerini de yaygın olarak yaşadıkları bu bölgelerden alırlar.

Bu alanlar dışında tahtakuruları, zaman içinde yatak odasının diğer yaşama uygun alanlarına dağılım gösterebilir ve evin diğer odalarına da geçiş yapabilirler. Bu nedenle yatak böcekleri için gerekli korunma önlemlerinin alınması büyük önem taşır.

Yatak böcekleri kanla beslendikleri için, evinizde bulunması evinizin pis olduğunu göstermez. Temiz alanlarda da gayet yaşayabilirler.

Yatak Böceği Isırıkları

Tahtakuruları çoğunlukla geceleri aktiftirler ve insanları uykularında ısırma eğilimi gösterirler. Kanını emdiği canlının derisini uzun ve sivri bir gaga şeklindeki ağzıyla deler, girdiği yerdeki kanı kendi vücudu içerisine çeker. Tahtakuruları doyum noktalarına ulaşmak için üç ila on dakika kadar kan emerler ve işleri bittikten sonra fark edilmeden sürünerek uzaklaşırlar.

Yatak böceklerinin ısırıkları ilk başta acımaz, ancak daha sonra kaşıntılı lezyonlara dönüşürler. Çoğunlukla ayak bileklerinin etrafında görülen pire ısırıklarının aksine yatak böceğinin ısırıkları, vücudun uyurken açıkta kalan herhangi bir bölgesinde olabilir. Ayrıca tahtakurularının ısırdığı yerlerin ortasında, pire ısırıklarınkinden farklı olarak kırmızı nokta bulunmaz.

Yaşam alanları tahtakuruları tarafından istila edilen kişiler, vücutlarında bulunan ısırıkları sivrisinek veya başka bir nedene bağlayabilirler. Bu ısırıkların yatak böceklerine ait olduğunu kesin olarak doğrulamanın yolu, böcekleri yaşadığınız alanda bulmaktır.

Tahtakurusu İstilası Belirtileri

Eğer sabah uyandığınızda, gece yatarken olmayan ısırık izleriyle karşılaşıyorsanız; tahtakurusu istilasıyla karşı karşıya olma olasılığınız fazla, özellikle de yeni bir ikinci el mobilya aldıysanız. Yatak böceği istilasını işaret edebilecek bazı diğer belirtiler:

  • Çarşaf veya yastık kılıflarınızda kan lekeleri görüyorsanız
  • Çarşafınızda, duvarlarda veya yatak örtünüzde tahtakurusu dışkısı olabilecek nitelikte koyu renkli küçük lekeler buluyorsanız
  • Tahtakurularının koku bezlerinden salgılanan salgıdan kaynaklı kötü, küf benzeri bir koku hissediyorsanız
  • Yatak böceklerinin deri döküntüleri, bıraktığı yumurtalar veya atıklarıyla karşılaşıyorsanız

Tahtakurusu istilasıyla karşı karşıya olma ihtimaliniz son derece yüksek demektir.

Eğer bir böcek istilasından şüphe ediyorsanız, bütün yatak takımlarını kaldırın ve etrafta böceğe işaret edebilecek izlerin varlığını araştırın. Çarşafınızı, yatak örtünüzü, yatağınızı, bazanızı, yatak başlığınızı, yatağın altlarını en ince ayrıntılarına kadar karıştırın.

Ayrıca yatağınızın etrafındaki alanları da gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Kitaplar, radyolar, halı kenarları, elektrik prizleri gibi tahtakurularının kolaylıkla yaşayabileceği alanları kontrol edin. Zemininiz aşhapsa birleşme noktalarına dikkatli bir şekilde bakın.

Eğer böcek istilasının bir veya birden fazla belirtisi varsa, böcekleri ortadan kaldırmak ve tekrar istila etmelerini engellemek için gereken adımları uygulayın.

İstilayı Durdurma Yolları

Yatak böceklerinden kurtulmanın ilk adımı, böceklerin yaşam alanlarını temizlemektir. Bu aşamada uygulamanız gereken adımlar şunlar:

  • Yatak takımlarını, çarşafları, perdeleri, giysileri ve yastık kılıflarını sıcak suyla yıkayın ve kurutucunun en yüksek ayarında kurutun.
  • Yatak örtüsünü kaldırdıktan sonra, yatağın kendi dikiş kısımlarını herhangi bir fırça yardımıyla (sert olması daha güzel) fırçalayın.
  • Yatağınızı ve yatak çevrenizi sık bir şekilde süpürün. Süpürdükten sonra toz torbasını hemen çıkarın ve açık havadaki bir çöpün içine atın.
  • Yatağınızın etrafının dağınık olmamasına özen gösterin.
  • Yatak böceklerinin diğer yaşama alanları olan duvarlardaki çatlakları sıvayla onarın, isterseniz soyulması zor duvar kağıtlarıyla kaplayın.
  • Yatağınızı, tahtakurularının geçişine izin vermeyen bir fermuarlı örtüyle kaplayın. Yatak böcekleri beslenmeden bir yıla kadar yaşayabildikleri için bu örtüyü en az bir yıl kadar hiç açmayın, böcekleri yatağın içinde hapsedin.

Eğer yatak böcekleri yatağınızı istila ettiyse, ilk başta yeni bir yatak almak size doğru bir çözüm yolu gibi gelebilir. Ancak yatak alanınızın çevresini temizlemeden yeni bir yatak alırsanız, tahtakuruları yeni yatağınızı da istila edecektir. Bu konuda dikkatli olun.

Ancak yine de istilası ortadan kaldırmanın en etkili yolu, bir böcek ilacı uzmanının yardımına başvurmak olacaktır. Kendi başınıza herhangi bir ilaç kullanmayı denemenizi tavsiye etmiyoruz, çünkü bu yol sizin için epey zararlı olabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.