Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Burunda Kıkırdak Eğriliği Nedir?

2 Dakika

Rahat nefes alamama, uykuda nefes sorunu yaşama, horlama… Yaşadığınız tüm bu sorunların nedeni burundaki kıkırdak eğriliği olabilir. Hatta bu uyku bozukluklarının çözümü burun ameliyatı ile sağlanabilmekte, basit bir ameliyatla çok daha rahat ve kaliteli bir uyku düzenine geçmekte mümkün.

Septum Deviasyonu Nedir?

Burun septum adı verilen bir bölme ile ikiye ayrılır. Ön tarafı kıkırdaktan, arka tarafıysa kemikten oluşan septum; burun deliklerinin birbirinden ayrılmasını sağladığı gibi kemik ile kıkırdağın arasındaki duvar görevini de üstlenir. Septumun bir tarafa doğru eğik olması sapmaya neden olur, bu sapmaya da “Burun Kıkırdak Eğriliği (Septum Deviasyonu)” denir.

Normal şartlar altında sağlık bir insanda septum tam olarak orta hatta yer alır ve her iki yandaki boşluklarda eşit genişlikte olur. Ancak septumun orta hatta bulunmaması burun tıkanıklıklarına yol açabilir. Bu doğumdan gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da oluşabilir.

En önemli belirtisi burun tıkanıklığı olan burun kıkırdak eğriliği aynı zamanda burunda kuruluk hissi, zaman zaman kanama, horlama, ses tonunda değişim gibi belirtilere de neden olabilir. Çok fazla kişide görülen Septum Deviasyonu çeşitli derecelerde görülebildiği gibi tedavisinde ana kriter kişinin şikayetleri ve hayat kalitesindeki azalma oranıdır. Septum Deviasyonu, aşağıdaki sorunlara neden oluyorsa ameliyatla düzeltilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir;

  • Burundan nefes almanın zorlaşması,
  • Horlama,
  • Baş ağrısı,
  • Sinüslerde iltihaplanma,
  • Orta kulak iltihapları,
  • Uyku apnesi
  • Burun kanamaları

Burun Kıkırdağı Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septum Deviasyonu operasyonu genel anestezi altında ortalama 45 dakika kadar süren bir ameliyattır. Ameliyat esnasında dışarıdan bir kesi yapılmadığı gibi burnun dış görünüşüne dokunulmadan içten gizli kesi yapılır. Buradan kıkırdağa ait eğri bölümler düzeltilir. Ya da burun desteği çıkartılır, eğri kemik septum parçaları törpülenir.

Operasyon sonrası 1-2 gün sonra çıkartılan, hastanın nefes almasına imkân sağlayan yumuşak silikon splintlerin kullanılması gerekir. Silikon tamponlar çıkarken ağrı oluşturmaz.  Tamponlar çıkarıldıktan sonra doktor tarafında burun içi temizliği yapılır. Operasyondan hemen 1 gün sonra hasta taburcu edilebilir ve duruma göre 1 hafta içinde işine dönebilir. Genellikle operasyon sonrası ağrı görülmez. Bazı vakalarda ancak hafif ve ağrı kesicilerle çözülebilecek sızı olabilir. Yine bazı durumlarda tıkanıklık oluşabilir. Ancak belirli damlalar ile açılabilir.

Operasyon Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Oluşur mu?

Buruk kıkırdağı eğriliğini düzeltmek amacıyla yapılan ameliyat sonrasında burnun şeklinde bir değişiklik görülmez. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi burun çevresinde şişme ve morluklar da oluşmaz. Ancak istendiği takdirde kıkırdaktaki eğrilik düzeltilirken burun estetik cerrahisi de ameliyata eklenebilir ve burnun şeklinde değişiklikler yapılabilir. Tabii, estetik müdahale yapıldığı durumda burunda şişlik ve morluklar ortaya çıkabilir.

Septum Deviasyonu operasyonu sırasında, burun içindeki solunumu zorlaştıran etlere de müdahale edilebilir. Burun kıkırdağı eğriliğinin yanında konka adı verilen burun etlerindeki şişliğin görülmesi de sık rastlanan bir durumdur. Kısmi ya da tam tıkanıklık şeklinde görülebilen bu etleri küçültme işlemi de mutlaka aynı operasyonda yapılmalıdır.

Operasyon Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Ameliyat öncesi yüzde kemik ve kıkırdak oluşumunun tamamlanmış olması için 18 yaşın beklenmesi tavsiye edilir. 18 yaş öncesi ameliyat çok gerekli olmayan durumlarda yapılmamakla birlikte ilerleyen yaşlarda da yapılması mümkündür.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.