Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Buz Terapisi Nedir?

2 Dakika

Sağlıksız ve işlenmiş gıdaların beslenme düzeninde sıklıkla yer alması sonucu günümüzün en sık rastlanılan sorunlarından biri haline gelen fazla kilolardan kurtulmak için her geçen çeşitli yöntemler ortaya çıkmaktadır. Buz terapisi de son dönemde giderek popülerlik kazanan zayıflama yöntemlerinden biri. Kilo vermek isteyen ve zayıflama diyetlerinden sıkılanların en çok merak ettiği yöntemlerden biri haline gelen buz terapisi hem evde hem de güzellik merkezlerinde uygulanabilen bir yöntem. Açlık ve acı çekmeye yol açan katı kilo verme diyetlerine son vereceği konuşulan buz terapisinin zayıflama süreçlerini oldukça kolaylaştırdığı düşünülüyor.

Diğer yandan, buz terapisini birçok cilt problemini çözmek için de kullanmak mümkün. Ameliyat izleri, yanık izleri, cilt lekeleri, yaşlılık lekeleri, vücut çatlakları, sivilce izleri gibi farklı cilt sorunları üzerinde olan bu terapinin bir uzman tarafından ya da evde uygulanması da mümkün.

Buz Terapisi ile Nasıl Zayıflanır?

Yapılan son araştırmalar, soğuğun yağ yakımını hızlandırdığını göstermektedir. Kan dolaşımını hızlandırdığı ve vücudu toksinlerden arındırdığı için uzun yıllardır uzmanlar tarafından soğuk duş alınması önerildiği gibi soğuğun kilo vermede de etkili olduğu düşünülmektedir.

Buz terapisi evde de uygulanabilecek bir yöntem olmakla birlikte istenen sonuca daha hızlı ulaşmak için bir cihaz yardımı ile yağların -40 derecede dondurulması gerekiyor. Bu şekilde uygulanan buz terapisi ile karın, kalça, bacak ve bel gibi yağ dokusu inatçı olan bölgeler çok daha hızlı bir şekilde eriyebiliyor.

Uygulanan soğuk ile yağlar dondurulurken kan dolaşımının hızlanması sağlanıyor ve toksinler dışarı atılıyor. Uygulama sonucunda yüksek miktarda kalori harcanırken lenflerin dayanıklılığı artıyor ve yağ hücreleri önemli ölçüde azalıyor. İşlemle birlikte kaslar canlanıp, sıkılaştığı için vücut dışarıdan fark edilecek şekilde incelip sıkılaşıyor.

Buz terapisi, sadece kilo vermek için değil; hızlı kilo alma ya da vere süreçlerinin sonunda aşırı yağ birikmesi sebebi ile cildin sarktığı bölgelerde de işe yarar. Sürekli buz ile uyarılması cildin yavaş yavaş kendini toparlamasını sağlar. Ciltteki toksinleri de giderdiği için yağların yalnızca birkaç günlük kullanımdan sonra azaldığı fark edilebilir.

Elbette, sadece buz tedavisi kilo vermek için yeterli değildir. Bu yöntem ancak sağlıklı beslenme ve egzersiz rutinine yardımcı olacak şekilde kullanıldığında işe yarar. Buz terapisi ile birlikte diyet ve egzersiz rutininize devam etmeniz en iyi sonucu elde etmeniz için önemlidir. Günde en az yarım saatlik egzersiz ve dengeli bir diyet sağlıklı kilonuza ulaşmanız için en doğru yöntemdir.

Buz Terapisi Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Güzellik merkezlerinde cilt bakımı için kullanılan buz terapisi cihazı, havadan aldığı oksijen ile belirli soğukta buz kristalleri oluşturur. Bu buz kristalleri, cilde uygulanır ve cilt altındaki kolajenleri harekete geçirir. Bu durumda cildin alt tabakası hızla iyileşir ve alttan gelen yeni hücreler cilt üstündeki deformasyonu yok eder.

Evde Buz Terapisi Uygulamak Mümkün mü?

Buz terapisi profesyonel bir güzellik merkezinde uygulandığında çok daha etkili olmakla birlikte, evde de yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir. Ancak evde uygulama sırasında dikkatli olunması gerekir. Buz asla doğrudan tene sürülmemelidir. Çünkü buzun uzun süre cilt ile teması tahrişe neden olabilir. Bu sebeple bir havlu ya da beze birkaç buz küpü koyulup bağlandıktan sonra  kullanılması önerilir.

Cilt sağlığını da desteklemesi ve yağ yakımı sürecini hızlandırması için hazırlanan buzlara şifalı bitkiler de eklenebilir. En çok işe yarayacak yöntemlerden biri aşağıdaki şekilde uygulanabilir;

Bir avuç atkuyruğu otu

Bir avuç biberiye yaprağı

Birkaç yemek kaşığı gül suyu ya da gül yaprakları

1 bardak yeşil çay

Su

Öncelikle gül suyu dışında tüm malzemeler 15 dakika kadar temiz su ile birlikte kaynatılır. Ardından ocaktan alınıp oda sıcaklığına gelene kadar beklenir. Oda sıcaklığındaki karışım mümkünse düzgün şekilde bir buz kalıbına dökülür ve dondurucuya atılır. Donduktan sonra, bir havluya sardığınız buzlarla gerekli gördüğünüz bölgelere günde 2 kez olacak şekilde dairesel hareketler ile masaj yapabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.