Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kediler İçin Takviye Edici Gıdalar

3 Dakika

Evimizde beslediğimiz evcil hayvanlarımızın sağlığı bizim için kendi sağlığımız kadar önemlidir. Bu nedenle onların bizimle geçirdikleri süreyi sağlıklı geçirmelerini sağlamak için yapılması gerekenler arasında belki de ilk sırada sağlıklı beslenmelerini sağlamak gelir.

Bizimle aynı evi paylaşan dostlarımızın sağlıklı beslenmesi, büyüme ve gelişimleri için gerekli tüm besin öğelerini aldığından emin olmalıyız. Üstelik onların da hastalıkları durumunda özel beslenme önerilerine ve takviye gıdalara ihtiyaç duyabileceğini unutmamalıyız.

Son yıllarda evlerde beslenen kedilerin sayısı giderek arttı. Buna bağlı olarak da kedi beslenmesi ile ilgili bilgiler sürekli yenilenmektedir. Kedi beslenmesini yine evde sık beslenen bir diğer hayvan olan köpeklerden ayıran en önemli fark kedilerin seçici olmaları, her şeyi yememeleridir. Kedi beslenmesinde temiz ve taze suyun ayrı bir önemi olduğu da unutulmamalıdır.

Evde beslenen kedi sayısındaki artışa paralel olarak sağlıklı besin öğelerini içeren kedi mamalarına ulaşmak artık daha kolaylaştı. Bu nedenle doğru mama ile beslenen kedilerin bir sağlık sorunu yoksa herhangi bir takviyeye ihtiyaç duyması beklenmez. Kedinizin bir gıda takviyesine ihtiyacı olduğu kararını kesinlikle sizin değil bu işin profesyoneli olan bir veteriner hekimin vermesi gerekir. Kedinin cinsiyeti, yaşı ve sağlık durumu veteriner hekiminizin kararını etkileyecek ana faktörlerdir. Yavru kedi ile erişkin kedinin, kısırlaştırılmış kedi ile kısırlaştırılmamış kedinin, sağlıklı kedi ile hasta kedinin ihtiyaçları doğal olarak faklı olacaktır. Kedilerin beslenme rutinleri ya da sağlık sorunları takviye gıda kullanımını gündeme getiren iki önemli ana faktördür.

Kedilere verilecek takviye gıdalar farklı formlar ve içeriklerle piyasada mevcuttur. Toz, tablet, çiğneme tableti, jel veya sıvı halde ürünler mevcuttur. Genellikle sıvı ve macun formları tercih edilmektedir. Çünkü kedilere tablet yutturmak oldukça zor ve zahmetlidir. Bu nedenle tablet şeklindeki takviye edici gıdalar ezilerek kedinin mamasına karıştırılarak kedilere verilebilir. Özellikle yeni gıdalara karşı tepkili olan kedilerin patisine macun şeklindeki gıdanın sürülerek verilmesi sık kullanılan bir yöntemdir. Çünkü kediler oldukça titiz hayvanlardır ve o gıdanın patisinde kalmasına izin vermez ve mutlaka dilleri ile temizlerler. Böylece siz de takviye edici gıdayı kediye vermiş olursunuz.

Ürünlerin içeriği kimi zaman az sayıda vitamin eksikliğini gidermek için tasarlanırken kimi zaman da multivitamin ve mineral içeriği ile tasarlanırlar.

Kediler için uygun takviye edici besinler seçilirken;

Alacağınız ürünün içeriğinden emin olmak için etiketinin dikkatlice incelenmesi,

Ürünlerin kalite kontrollerinin yapıldığının işareti olarak ürün ambalajlarında lot numarasının bulunmasına dikkat edilmesi,

Tercihen ürünlerini geliştirmek için araştırmalar yapan markaların seçilmesine önem verilmesi gerekir.

Son dönemde özellikle sanal ortamda satışlarında çok yaygınlaşması ile birlikte ürünler için firmalar birçok kampanyalar düzenlemektedir. Eğer içeriğinden emin olunmayan bir ürün anlaşılmaz derecede indirim yapmışsa ürünün orijinal ürün olduğundan emin olunmadan satın alınmamalıdır.

Kedilere takviye gıda başlarken yapılan sık hatalardan biri de insanlar için olan ürünleri kedilere kullanmaktır. Bunun ona zarar verebileceği unutulmamalıdır. Kediler ve insanlar için üretilen takviye gıdaların farklı olma sebebi ihtiyaçlarının da farklı olmasıdır.

Kedilerin Hastalık Dönemlerinde Takviye Edici Gıda Kullanımı

Her ne kadar sağlıklı beslenseler de kedilerde hastalık döneminde takviye edici gıda kullanma ihtiyacı duyabilirler. Veteriner hekiminizin gözetiminde kullanabileceğiniz takviye edici gıdalara bir göz atalım.

Eklem şikâyeti olan kediler: Özellikle yaşı ilerleyen kedilerde bazı eklem sorunları yaşanmaya başlar. Bu dönemde şikayetleri azaltmak, şikayetlerin ilerlemesini engellemek için içinde D vitamini, kalsiyum ve fosfor bulunan takviye edici gıdalar verilmesi önerilir.

Böbrek hastalığı olan kediler: Böbrek hastalıkları kedilerde sık rastlanılan sağlık problemleri arasında yer alır. Hastalık nedeni ile sık sık idrara çıkan kedilerde vitamin kaybı görülebilir. Sık idrara çıkma nedeni ile suda eriyen vitamin seviyeleri azalabilir. Bu nedenle kedinizin B ve C vitamini desteğine ihtiyacı olabilir. Bu vitaminleri içeren mamaların tercih edilmesi gereken bir dönemdir.

Karaciğer hastalığı olan kediler: Karaciğer kedilerin vücudunda da toksinlerin temizlendiği yerdir. Bu nedenle karaciğer hastalıklarının takibinin mutlaka bir veteriner hekim tarafından yapılması gerekir. Bu dönemde kedilere antioksidan içeriği yüksek takviye edici gıdalarla C ve E vitamini desteği gerekebilir.

Kalp hastalığı olan kediler: Kalp damar sistemine ait sorunlar yaşayan kediler için de içerisinde bolca omega 3 bulunan balık yağı içerikli takviye edici gıdalar verilebilir. Böylece omega 3 ile kalp damar sistemi desteklenmiş olacaktır.
Tüy dökme sorunu yaşayan kediler: Tüy dökme kedilerde sık görülen bir başka sağlık problemidir. Kedinizin güçlü sağlıklı ve canlı görünen tüylere sahip olması için veteriner hekim kontrolünde taurin, omega 3 ve protein içeren takviye edici gıdalar kullanması uygun olabilir. Uygun dozda kullanımı ciltte meydana gelmiş olan kabuklanmayı da azaltır.

Ancak unutulmaması gereken bir noktada kedilere fazladan takviye edici gıdalar verilmesi kedilerin yararına değil zararına olabilir. O nedenle mutlaka ürünün doz ve kullanım bilgilerine uyulmalıdır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.