Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

En İyi 5 Spor Çantası

3 Dakika

El çantası, omuz çantası, bilek çantası, makyaj çantası, evrak çantası gibi günlük hayatımızı kolaylaştıran çok fazla çanta çeşidi var. Bu çantaların her biri farklı amaçlara hizmet ederek hayatımızı kolaylaştırıyor. Bugün bu çantalardan biri olan spor çantalarına bir göz atacağız.

Spor çantaları, sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olan sportif faaliyetlerimize destek olacak özellikleri taşımalıdır. Spor çantaları aslında günlük hayatta birçok yerde kullanım alanı bulabilir. Seyahate giderken, kamp yapmaya giderken ve tabii ki spor salonuna giderken bu çantaları kullanmak mümkündür.

Bu nedenle bir spor çantası almaya karar vermeden önce bir spor çantasına ihtiyacınız var mı sorusuna cevap vermek gerekiyor. Bu sorunun cevabı evetse ihtiyaçlarımızı belirlememiz aradığımız çantanın özellikleri olacaktır.

Spor Çantasına Neden İhtiyaç Duyulur?

Spor çantanız spor öncesi ya da sonrası giymeyi düşüneceğiniz kıyafetleri yanınızda taşımanızı sağlayacaktır. Böylece spor sonrası yapmayı düşündüğünüz herhangi bir organizasyondan uzak kalmamış olursunuz. Hatta zaman zaman sürprizlere hazır olmak için yedek bir kıyafet bulundurmanıza da olanak sağlayacaktır.

Bir sporcu için spor yapmak kadar önemli olan bir başka nokta da beslenmesidir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek için gerekli olan öğününüzü de yanınızda taşıyabilirsiniz.

İşte spor çantanızın farklı özelikte materyalleri bir arada taşıyabilme özelliği olan bir çanta olması gereklidir.

Spor Çantasının Özellikleri

Kendi fiziki özelliklerinize göre size en fazla konforu verecek çantayı seçin. Bu çanta bir sırt çantası bir postacı çantası ya da bir el çantası olabilir. Önemli olan çantanın malzemesinin kaliteli ve vücudunuzla uyumlu olmasına dikkat edin. Böylece spor yapmaya giderken gereksiz sırt veya omuz ağrılarına sebep olmazsınız.

Seçeceğiniz spor çantasını yapmayı planladığınız spor faaliyetine de uygun olması gerekir. Eğer yapacağınız spor için gerekli malzemeleri içine sığdıramazsanız yanınıza ilave çantalar almanız gerekecektir.

Çantanızda farklı malzemeler taşımayı planlayacağınız için çantanın kendisinin ekstra ağırlık yapmayacak kadar hafif bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin.

Her mevsimde her çeşit malzeme taşıyabilmeniz için su geçirmez bir çanta tercih etmek doğru olacaktır.

Seçeceğiniz spor çantasının nemli malzemeleri de taşıyacağını göz önüne alarak istenmeyen mikroorganizmaların üremesine engel olacak biçimde hava geçirgenliğinin olmasına dikkat edilmelidir.

Farklı malzemelerin birbirine zarar vermemesi için çok sayıda bölmesinin olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabılar veya su şişeleri için ayrı bölmeler olması konforunuzu artıracaktır.

Spor çantalarının her kullanımlarından sonra mutlaka temizlenerek havalandırılmasına dikkat edilmelidir.

Spor çantanı uzun süre kullanabilmeniz için dayanıklı malzemeden yapılmış olması gerekir.

Spor çantalarının işlevsel olması kadar düzgün ve şık bir görüntüsünün olması da sizi motive edecektir.

Artık birçok modelde ayakkabılar için ayrı gözler bulunması seçiminiz kolaylaştıran bir faktör olabilir.

Şimdi tüm bu genel bilgiler ışığında piyasada bulabileceğiniz en iyi 5 spor çantası modellerine bakalım.

Sporun dev markalarının ürettiği spor çantalar tabii ki liste başında yer alır. Birbirlerine farklı konularda üstünlükleri olan bu çanta modellerinden ihtiyacınıza en uygun olanını seçebilirsiniz.

  • Adidas markasının ürettiği Adidas 3 – Stripes Duffel Unisex Model spor çantası, 25 litre gibi oldukça geniş bir iç hacme sahiptir. Ayarlanabilen dolgulu omuz askıları ile oldukça ergonomiktir. Çantanın dış kısmındaki file ve fermuarlı yan gözleri ile farklı malzemeleri çantaya yerleştirme şansı verir. Çantanın iç kısmında ayakkabı koyulabilecek lastikli bir bölme olması da çantanın artılarındandır.
  • Bir diğer spor markası olan Nike tarafından üretilen Nike Academy Team S Duff spor çantada tercih edilebilecek modeller arasında yer alır. Çanta oldukça sağlam bir tasarıma sahiptir. Hem ıslak hem de kuru koşullara dayanıklı olarak üretilen çantanın ıslak ve kuru eşyaları koymak için ayrı bölmeleri vardır. Çantanın içindeki küçük gözde daha küçük eşyaları taşımak için kullanılabilir. Çantanın ana bölmesi de oldukça geniş bir iç hacim sunar kullanıcılarına. Bu çantada omuz çantası olarak kullanılabileceği gibi taşıma sapları birleştirilerek farklı taşıma seçenekleri de sağlar.
  • Roma Italy Unisex Spor Çantası da yine tercih edilebilecek spor çantalar arasında yer alabilir. Çanta suni deriden üretilmiştir. İç hacmi de oldukça yeterlidir. Çantanın su geçirmez özellikte olması, spor ayakkabıları koymak için ayrı bir bölmesi olması tercih sebepleri arasında yer alır. Çantanın ayırıcı bir iç bölmesi, fermuarlı bir iç cebi, çantanın dış kısmında iki tane fermuarlı bölmesi vardır. Çanta elde taşımak için uygundur.
  • Puma tarafından üretilen Puma Kadın Spor Çantası da tercih edilebilecek çantalar arasında olabilir. Omuzda ve elde taşımak için uygundur. Oldukça şık bir görünüme sahiptir. İç hacmi tanıttığımız diğer çantalara göre biraz daha küçüktür. Bu nedenle eşyalarınızın sığıp sığmayacağını değerlendirmenizde fayda var.
  • Under Armour Unisex Spor Çantası, unisex olan bu çanta geniş iç hacmi ve taşıma kolaylığı ile ön plana çıkar. Çantanın en önemli özeliklerinden biri de çantanın hava akımına izin vermesine rağmen su geçirmez özelliğe sahip teknolojiye sahip olmasıdır. Yastıklı omuz askısı, askıların kolay ayarlanabilir olması da tercih sebepleri arasında yer alır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.