Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Güne Zinde Başlamanızı Sağlayacak Esneme Hareketleri

3 Dakika

“Kalk artık sabah oldu, her taraf neşe doldu.” hepimizin bildiği bir şarkının sözleri ama ne yazık ki her sabah aynı neşe ve enerji ile güne başlayamıyoruz. Günlük yaşamın getirdiği stres, kalitesiz uyku, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme derken sabahları çok da zinde uyanamıyoruz. Daha önce nasıl sabah insanı olunur, sabahları uyanamama problemi nasıl aşılır anlatmıştık. İşte bugün güne zinde başlamak için yapabileceklerimiz nelerdir, yapabileceğimiz esneme hareketleri nelerdir, nasıl daha zinde hissedebiliriz birlikte bir bakalım.

Güne daha enerjik başlamak için egzersizden önce neler yapabileceğinize bir göz atalım.

 • Yatak odanızın dizaynını ve yatağınızı size kaliteli bir uyku sağlaması için özenle seçin. Uyandığınız oda gözünüzü açtığınızda göreceğiniz ilk şey olacağı için size pozitif enerji verecek şekilde düzenleyin. Tercihen boyası için pastel, açık bir renk seçin. Odanıza sevdiğiniz temalı resimler asın.
 • Kıyafetlerinizi önceden hazırlamak, kahvaltınızı planlamak sabah yaşayacağınız stresi azaltarak güne daha enerjik başlamanızı sağlar.
 • Herkesin uyku ihtiyacı farklı olmakla birlikte günde en az 8 saat uyuyabileceğiniz bir uyku düzeni kurmaya çalışmanız daha zinde uyanmanızı sağlayacaktır.
 • Güne daha enerjik başlamak için son dönemde artık elimizden hiç düşmeyen cep telefonu ya da tabletlerden uzak durmak, daha yatakta iken bu cihazları kullanmamaya dikkat etmek daha zinde hissetmemize katkıda bulunacaktır.
 • Uyanma güçlüğü çekenlerin en sık yaptığı hatalardan biri de alarmı sürekli erteleyerek uyanmaya çalışmaktır. Ertelenen alarmlar arasındaki kısa süreli uykular ne yazık ki kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur.
 • Güne zinde başlamak için olmazsa olmazlardan biri de enerjisi yüksek bir güne başlangıç öğünü yani kahvaltı yapmaktır. Bu öğünü atlamak gün içi enerjinizi düşürecektir.
 • Sabahları uyanma zorluğu çekenlere enerji verebilecek bir diğer öneri de ılık bir duş olabilir.
 • Ve tabii ki müzik eşliğinde yapacağınız esneme hareketleri sizi yeni güne hazırlamakta oldukça yardımcı olacaktır.

Sabahları esneme hareketleri ile güne başlamanın yararları nelerdir?

 • Zihin ve beden üzerindeki stresi azaltır.
 • Artan endorfin üretimi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Kaslardaki gerginliği azaltır.
 • Esneme hareketleri sayesinde vücutta kan akışı hızlanır.
 • Vücut sabah mahmurluğundan sıyrılarak daha esnek bir hale gelir.
 • Yapılan esneme hareketleri sayesinde kas, eklem ağrıları azalacağı gibi gün içindeki olası incinmelerinde önüne geçilebilir.
 • Genel vücut duruşunun düzelmesine katkıda bulunur.

Esneme Hareketleri

Boyun Esneme Hareketleri

Gün içinde özellikle artan bilgisayar kullanımı ve yanlış duruş nedeni ile boyun ağrısı çeken kişi sayısı ciddi oranda arttı. O yüzden sabahları güne boynunuzu esneterek başlamak size iyi gelecektir.

Dik bir pozisyonda oturun. Boynunuzu zorlamadan gidebildiği kadar öne eğin. Sonra tekrar aynı pozisyona getiri. Bu hareketi arkaya ve her iki yana doğru da tekrarlayın. Tüm bu hareketleri her yöne en az 10 defa tekrarlamak gerekir.

Omuz Esneme Hareketleri

Sağ eli sol omuz hizasında uzatın. Sol elle sağ kol desteklenerek sol tarafa ittirin. 10 defa tekrarlayın. Hareketi diğer elinizle de yapın.

Bir başka omuz esneme hareketi de sırtınız dik olacak şekilde ayakta ve ya oturarak pozisyon alın. Omuzlarınızı kollarınızı kaldırmadan boyun hizasına yükseltin ve önce öne sonra arkaya doğru çevirme hareketi yapın. Bu hareketi de 10 kere tekrarlayın.

Omuz kasları için yapılacak esneme hareketleri hem boyun hem de sırt kaslarını da destekleyecektir.

Gövde Esneme Hareketleri

Yüz üstü uzanılan pozisyonda eller omuz hizasında açılır. Kalça ve bacaklar yerden kaldırılmadan eller üzerinde üst gövde geriye doğru yavaşça itilerek yükseltilir. Bu pozisyonda yaklaşık 10 – 15 saniye kalmaya çalışılmalıdır. Hareket vücut zorlanmadan birkaç kere tekrarlanabilir.

Bir başka gövde esneme hareketi de sırt üstü uzanarak yapılabilen esneme hareketidir. Sırt üstü uzanmış pozisyonda iken bir bacak diğer bacağın üzerine gelecek şekilde kıvrılır ve kalça hafifçe kaldırılır. Bacağın kıvrılmadığı taraftaki el ile kıvrılan bacağa destek olunarak yavaşça bacağın kıvrıldığı tarafa doğru esnemeye çalışılır. Hareket vücut zorlanmadan birkaç kere tekrarlanır. Hareket daha sonra diğer tarafa doğru tekrarlanır.

Bir başka esneme hareketi önerisi de yatakta bile yapabileceğiniz bir esneme hareketidir. Bu harekette dizlerinizin üzerine oturun. Kollarınızla uzanabildiğiniz mesafeye kadar öne doğru uzanın. Başınızın kollarınızın arasında kaldığından emin olun. Bu pozisyonda yavaşça nefes alıp vererek öne arkaya doğru esnemeye çalışın.

Sırt ve Bacak Esneme Hareketleri

Sırt üstü uzanarak her iki bacakta dizden bükülerek pozisyon alınır. Daha sonra sağ el ile sağ bacağın bileğinden sol elle ise sağ bacağın dizinden tutularak bacak gövdeye doğru çekilir. Kaslar zorlanmadan hareket 10 kere tekrarlanmaya çalışılmalıdır. Hareket diğer bacak için de yapılmalıdır.

Bir başka öneri de yatakta yan yatarken bacaklarınızı sıra ile kalçanıza doğru çekin. Bu hareket esnasında ise kalçanızı sıkın.

Sabahları oldukça kısa bir süre ayırarak yapabileceğiniz bu esneme hareketleri kendinizi çok daha iyi hissederek yeni güne başlamanızı sağlayacaktır.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.