Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Saçınıza Zarar Veren 9 Şey

4 Dakika

Doğal görünümlü sağlıklı saçlar hepimizin vazgeçilmezi. Saçlarımızın güzel gözükmesi için uygulamayacağımız ürün, denemeyeceğimiz bir rutin neredeyse yok. Ancak bilgisiz bir şekilde gerçekleştirdiğimiz bazı uygulamalar, saçımıza önemli ölçüde zarar verebiliyor. Bu zararlardan korunmak için, uyguladığımız rutin hakkında bilgili olmalıyız. Aksi takdirde kırık ve yıpranmış saçlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Uyguladığınız rutinler, saçlarınızın sağlığı için hemen her şeyden daha önemli. Saçınıza zarar vermemek için bu dokuz rutinden uzak durmalısınız:

  1. Saçınızı Her Gün Yıkamak

Elbette saç temizliği, saç bakımının en önemli basamaklarından biri. Ancak saçları gereğinden fazla sıklıkta yıkamak, saçlara yarardan çok zarar getirebiliyor.

Saç kökleri, saçlı deriden salgılanan doğal yağlarla beslenerek saçları güçlendirir. Saçların sağlıklı ve doğal görünebilmeleri için, vücudun doğal yağlarıyla yeterli düzeyde beslenebilmesi gerekir. Saçları her gün yıkamak, saçların bu yağlarla yeteri kadar beslenmesini engeller. Bunun sonucunda da olması gerekenden daha güçsüz, kırılgan bir saç yapısı edinilmiş olur. Aynı zamanda saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız, yağlanma hızı da o denli artacaktır.

Saç diplerinin yeterli ve doğru bir şekilde beslenmeleri için, saçlarınızı 2 veya 3 günde bir yıkayabilirsiniz.

  1. Yanlış Şampuan Seçimi

Her saç tipine uygun olan şampuan çeşidi farklıdır. Kimi şampuanlar kepekli saçlar için uygunken, kimileri de sağlam ve gür saçlara uygun olarak üretilmiştir. Saç yapısına uygun olmayan şampuanlar, saçlarınıza sandığınızdan daha çok zarar verebilir.

Eğer şampuanınızın saçlarınızı normalden daha fazla kepeklendirdiğini veya başka bir şekilde kötü etkilediğini fark ederseniz, şampuanınızı mutlaka değiştirin. Hangi şampuanı seçeceğiniz konusunda bir uzmandan yardım alarak hareket edin.

  1. Saç Kremini Çok Fazla Uygulamak

Saç kremleri, saçların uçlarına uygulanmaları gereken ürünlerdir. Saçlı deriye uygulanmaları durumunda, saçların yağlanmaları işten bile değil.

Saç bakım rutininde yapılan önemli hatalardan biri de saç kremini fazla miktarda uygulamak. Fazla miktarda uygulanan saç kremleri saçı yağlandırmakla kalmaz, aynı zamanda saçlarınızın uzun vadede fazla kimyasala maruz kalmalarından kaynaklı sorunlar oluşturabilir.

  1. Saçları Islakken Taramak

Islak saçlar, kuru hallerine kıyasla çok daha zayıftırlar. Bu sebeple saçlarınız ıslakken uyguladığınız rutinlere ayrı bir dikkat etmelisiniz.

Saçlarınız ıslakken sık dişli bir fön fırçasıyla birbirine giren kıvrımları ayırmayı denemek, belki de saçınıza yapacağınız en büyük kötülüklerden biri. Saçlarınızı ıslak bir haldeyken taramak için seyrek dişli geniş fırça veya taraklar daha uygun olacaktır.

  1. Gereğinden Fazla Sayıda Ürün Uygulamak

Fazla ürün, fazla kimyasal demek. Fazla kimyasal da uzun vadede pek çok zararı beraberinde getirir.

Özellikle saçlarınıza şekil vermek için çok sayıda ürün kullanıyorsanız, bu sayısı azaltmaya çalışmalısınız. Saçlarınıza şekil verme aşamasında bir koruyucu ve bir köpük yeterli olacaktır. Unutmayın, kimyasal içerikli ürünler uzun vadede yalnızca saçlarınızı değil; aynı zamanda sağlığınızı da tehdit edebilir.

  1. Saçınızı Kestirmekten Kaçınmak

Saçların rahatlaması için belirli aralıklarla kesilmeleri şart. Düzenli aralıklarla, en azından kırıkların düzeltilmesi amacıyla saçları kestirmek, işinizi beklediğinizden daha fazla kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde saçlarınız sizi, uğraşması ve işin içinden çıkılması zor bir duruma sokabilir.

  1. Saçları Fazla Sıcağa Maruz Bırakmak

Yüksek sıcaklık dereceleri ve uzun vadeli ısı maruziyeti, saçların en büyük düşmanlarından ikisi olarak sayılabilir. Çok yüksek derecelerdeki sıcaklıkların saçlara uygulanması, saçlara zarar verebileceği gibi aynı zamanda saç köklerinde de geriye dönülmesi zor hasarlar bırakabilir.

Son seviyede çalışan bir fön makinesi, düzleştirici veya şekillendirici maşaların yalnızca yeterli ölçüde kullanılması gereklidir. Bu aletlerin gereğinden fazla kullanılması, uzun vadede sizi istemediğiniz durumlarla baş başa bırakabilir.

  1. Saçları Yalnızca Havluyla Kurutmak

Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı yalnızca bir havlu kullanarak kurutmak, saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına sebebiyet verebilir. Sonuçta havluyla saçlarınızı kuruturken, saçlarınıza fiziksel bir kuvvet uygularsınız. Bunun sonucunda yıpranmaya müsait olan saç telleri, bu kuvvete karşı koyamayarak kırılabilir veya yıpranabilir. Kırıklarınızın artmasını istemiyorsanız, saçlarınızı havluyla kibarca sildikten sonra fön makinesi yardımıyla kurutun.

Saçlarınızı havlu kullanmadan, yalnızca fön makinesiyle kurutmak da yanlış bir uygulama. Çünkü bu sefer de saçlarınıza normalden daha uzun bir süre sıcak fön uygulamış olursunuz, fazla sıcak uygulamalarının da saçlarda hasar bırakabilme ihtimallerinden söz etmiştik.

  1. Aynı Ürünü Uzun Süre Kullanmak

Yalnızca saç bakım rutini alanında değil, aynı zamanda hayatın pek çok alanında da alışılmışın dışına zaman zaman çıkmak gerekebilir. Alışılanın dışına çıkmak, saçlarınızı şaşırtarak farklı durumlara adapte olmaları konusunda onları tetikleyici bir unsur görevi görebilir.

Aynı ürünü uzun süreler boyunca kullandığınızda, saçlarınız var oluşunu yalnızca belli bir çizgide ve tek bir şarta göre sürdürür. Çok sık olmasa da ara ara ürün değişikliğine gitmek, saçlarınız için faydalı olabilir. Ancak ürün değişikliğinde giderken mutlaka ve mutlaka bir uzmanın önerisine başvurmalısınız.

Bu dokuz rutinden uzak durarak saçlarınıza çok daha etkili bir şekilde bakım uygulayabilir, rutinlerinizden hayallerinizin de ötesinde bir verim alabilirsiniz.

Saçınıza Zarar Veren 9 Şey (Meta)

Farkında olmadan saçlarınıza zarar veriyor olabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçmek için saçınıza zarar veren 9 rutine göz atın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.