Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Evde Isı Tasarrufu Nasıl Yapılır?

3 Dakika

Sıcak günlerden soğuklara adım adım yaklaştığımız dönemlerdeyiz. Soğuyan havaların etkileri, günlük rutinimizi de oldukça etkiliyor, kendimize daha çok dikkat etmemiz gerektiğinin sinyallerini veriyor. Bu nedenle ortamdaki gerekli ısı dengesini sağlamak hepimiz için oldukça önemli.

Peki bir yandan ısı dengesini sağlarken bir yandan da tasarruf etmeyi nasıl başarabiliriz?

Evinizdeki perdeleri açın

Soğuk bir kış günü gündüz vakti üşüdüğünüzü hissettiğiniz anlarda ortam sıcaklığını arttırmanın bir yolu da perdelerinizi açarak o güneşten gelen ışınları ve bunun beraberindeki ısıyı olabildiğince evinize almaktır. Günün sonunda ise açtığınız perdeleri kapatmanız evinizdeki ısıyı korumanızı sağlayacaktır ve böylelikle ısı dengesini doğal bir yolla sağlamış olacaksınız!

Çift camlı pencereler sizi kurtarır

Çift camlı pencereler ısıyı koruma konusunda oldukça iyidir. İçerideki ısıyı muhafaza etme konusunda akla gelen ilk yöntemlerden biridir. Soğutma masraflarını da en aza indiren bu yöntem ısı tasarrufu yapanların öncelikli tercihi. Ayrıca ses yalıtımını sağlama konusunda da bu camlar çok tercih edilmekte.

Kapı altlarını kapatın

Kapı altlarındaki boşluklar da havanın geçişini sağladığından dolayı buradaki boşlukları kapatmanız ısı tasarrufunu arttırmanızda yardımcı olacaktır.

Kapı altlarına özel olarak üretilen peluşlar ile veya kapı altı süngerleri bu havanın korunmasında etkilidir.

Kullanmadığınız odalarınızın kapılarını kapayın

Bu yöntem ile kullanmadığınız odaların  kapılarını kapatarak içerideki soğuk havanın diğer alanlara yayılmasını önleyebilirsiniz.

Zemininizi kalınlaştırın

Evinizdeki zemini kaplamak ısıyı korumakta oldukça önemli bir rol oynar. Örneğin zemine kilim veya halı sermeniz yalıtıma katkı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Radyatörünüzü temiz tutun

Radyatörünüzü temiz tutmanız çıkan ısının yayılmasını kolaylaştırır ve daha verimli bir biçimde yayılmasını sağlar.

Bu nedenle radyatörünüzü temiz ve üstüne herhangi bir eşya koymamanız ısının yayılmasını oldukça kolaylaştıracaktır.

Kalın perdeler kullanın

Isı kaybının önüne geçmenin bir diğer yolu da kalın perdeler kullanmaktır. Kalın perdeler gelen ısıyı muhafaza ederek termal yalıtım özelliği gösterir. Böylece ısıdan tasarruf edebilirsiniz.

Kaloriferinizin üstüne raf koyabilirsiniz

Kaloriferlerin üstüne raf koymak ısının daha dengeli yayılmasına yardımcı olmakla birlikte gelen ısıyı muhafaza etme konusunda da oldukça önem taşımaktadır.

Dış cephenize mantolama yaptırın

Mantolama, binanın dış duvarlarını köpükle sararal enerji kaybını önlemede oldukça etkili ve her zaman en çok kullanılan yöntemlerden biri olmuştur.

Isı yalıtımı ile bina içerisindeki sıcaklık ile dış sıcaklığın birbirine karışmasını önleyerek ısıyı tutmada yardımcı olmaktadır.

Isı izolasyonu dış cepheler için vazgeçilmezdir.

Dış cephenin mantolmasını yaptırmanız, ısı dengesini korumanızda yardımcı olacaktır ve böylelikle enerjideki kayıpları önlemiş olacaksınız! Sıcaklık eşit bir şekilde dağılmış olur.

Ayrıca, mantolama ile birlikte nem, küf ve kabarmalar da engellenmiş olur.

Çatı yalıtımını güçlendirin

Çatı yalıtımı, ısı yalıtımının olmazsa olmazlarından biridir. Genellikle binayı veya müstakil evinizi soğuklardan korumak ve daha konforlu bir ortam oluşturmak için çatıdaki yalıtımınızı güçlendirmeniz oldukça önem arz eder.

Çatı yalıtımında genellikle taş yünü kullanılmaktadır. Bu yöntem enerji maliyetlerinizi de düşürme konusunda yardımcı olacaktır.

Dekorasyon oldukça önemlidir

Evinizi ısı yalıtımına uygun bir biçimde dekore etmekte oldukça önemlidir. Az ancak işe yarar ve kullanışlı bir biçimde dekore etmeniz sizi ısı tasarrufu konusunda çok katkı sağlayacaktır. Kısacası mobilya düzeni ve sıklığını ısı yalıtımına göre ayarlamanız sizin için bir artıdır.

LED ampul kullanın

Hem dekoratif hem de tasarruf için olmazsa olmaz bir seçimdir bu ampuller. LED ampuller, daha az enerji tüketir ve bunun sonucunda daha çok ışık saçar.

Bu genel maddelerin yanı sıra aşağıda sizlere evde ısı tasarrufu sağlamak için ihtiyacınız olan malzemeleri de sizler için listeleyelim:

Pencerelerin için Mastik!

Mastik, haşerelerin,sıvıların ve havanın girmesini önlemek ve bu yapı malzemeleri arasındaki boşlukları kapanmasında kullanılan bir dolgu maddesi olarak denebilir.

Bu malzeme ile iki yüzey arasındaki düzensiz boşluklar doldurulur ve hava akışı kesilir. Bu durum ısı tasarrufuna katkı sağlamaktadır.

Genellikle pencere aralarında kullanılmaktadır.

Kapı ve pencereler için izolasyon bantları!

Kapı ve pencerelerden gelen hava sızıntılarını önlemek için izolasyon bantları kullanabilirsiniz.

Dışarıdan hava ile beraberinde gelen nem ve ısı, izolasyon bantları ile ciddi ölçüde önüne geçebilirsiniz. Bu bantların materyali genellikle kauçuk veya sünger olmaktadır.

Oluşan boşluklar büyük ise kauçuk bant, küçük ise sünger bantlar tercih edilmektedir.

Isı yansıtıcı!

Radyatörünüzün boyutlarına göre ölçü alınan ısı yansıtıcıları, ısının duvar tarafından emilmesini önler ve ısının iç tarafta kalmasını sağlayarak enerjiden oldukça tasarruf eder.

Silikonlar!

Genellikle pencerenizin cam ve pencere kasası arasındaki hava akışını keserek ısıda büyük ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

Poliüretan köpükler!

Bu köpükler mantolama işlerinde, çatı izolasyonunda ve soğuk oda izolasyonlarında sık sık karşımıza çıkmaktadır. Isının içeride kalmasını sağlayarak ısı tasarrufuna büyük bir oranda katkı sağlamaktadır.

Soğuyan havaların etkisiyle ısı tasarrufunun önemi artmakta olup enerji kaybını önlemek için yalıtım ve izolasyonun önemi oldukça fazladır.

Isı kaybını önlemek için bahsettiğimiz yönergeleri uygulamanız ısı tasarrufu için oldukça etkili olacaktır.

Böylelikle istediğiniz ısı verimine ulaşabileceksiniz!

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.