Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

İdeal ekran parlaklığı nasıl olmalı?

3 Dakika

Monitörünüz için doğru parlaklık ve kontrast ayarlarına sahip olmamanız göz yorgunluğuna, kendinizi daha yorgun hissetmenize ve göz sağlığıyla ilgili diğer sorunlara neden olabilir. İki ayar arasında monitörünüzün parlaklığı en önemlisidir. Monitörünüz çok parlaksa, yaydığı mavi ışık çok fazla göz yorgunluğuna neden olarak olası görme sorunlarına, gözlerin yorgun hissetmesine, baş ağrılarına ve uyku sorunlarına neden olur.

Ancak parlaklığı ve kontrastı bazı normal değerlere ayarlamak size çok yardımcı olacak ve ayarlamaları yaptığınız anda gerçekten çok daha iyi olduğunu hissedeceksiniz.

Gözleriniz İçin En İyi Ekran Parlaklığını Ayarlama

Bu ayarların çok yüksek olmasını istemezsiniz çünkü daha yüksek parlaklık daha fazla soruna neden olabilir. Bulunduğunuz oda ne kadar karanlıksa, parlaklık seviyenizi o kadar düşük ayarlamalısınız. Çoğu koşul için – normal ofis koşulları gibi – parlaklık seviyesini 60’a ayarlamak yeterli olacaktır.

Ancak, daha karanlıksa veya çok parlaksa daha yüksek bir orana ayarlayabilirsiniz – örneğin, yaz aylarında dışarıda çalışıyorsanız veya oda gerçekten iyi aydınlatılmışsa.

Başka bir deyişle, “en iyi parlaklık” ayarı, etrafınızda ne kadar ışık olduğuna bağlıdır. Ancak genel kural, mümkün olduğunca düşük tutmaktır. Ekranda görmek için gözlerinizi kısmaya zorlayacak kadar alçak değil, ama alçak.

Monitörünüzün Parlaklığı Nasıl Değiştirilir?

İşlem, bir dizüstü bilgisayarda ve bir masaüstü bilgisayarda biraz farklıdır.

Bir dizüstü bilgisayarda parlaklığı değiştirme

Monitörünüzün parlaklık seviyesini değiştirmek için masaüstünüzde herhangi bir yere sağ tıklayın ve “ekran ayarları”nı seçin. Açılan yeni pencerede değiştirebileceğiniz ilk ayar parlaklığınızdır.

Parlaklık seviyesini azaltmak veya artırmak için bu çubuğu soldan sağa hareket ettirin. Bulunduğunuz odanın ne kadar aydınlık olduğuna göre ayarlayın, ancak her zaman en fazla 60’ta tutmaya çalışmanız gerektiğini unutmayın. Bulunduğunuz oda çok iyi aydınlatılmamışsa güvenle aşağı inebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarda parlaklığı değiştirme

Harici bir monitör kullanıyorsanız, monitörün kontrolleri aracılığıyla parlaklık seviyesini değiştirmeniz gerekecektir. Monitörünüzün modeline ve markasına bağlı olarak ekranın yanında, arkasında veya altında bazı düğmeler bulunur. Bu, genellikle bir ana menü düğmesi ve ayarları artırmanıza veya azaltmanıza izin veren iki ek düğmedir.

Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, monitörünüzün kılavuzuna bakın – ancak genellikle bu düğmelere basmak sizi sonunda parlaklık ayarlarına götürür (değiştirilecek çok fazla şey olmadığından).

Dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, parlaklık seviyesini mümkün olduğunca düşük ayarlayın – yaklaşık %60. Bu, çoğu durumda en iyi parlaklık ayarı olarak kabul edilir.

Gözler İçin En İyi Monitör Parlaklığı Seviyesi Nedir?

Gözleriniz için en iyi monitör parlaklığı %40 ila %60 arasındadır. Ancak bu değer ortam ışık koşullarına bağlı olarak değişebilir. Parlak ışık koşulları daha yüksek parlaklık gerektirirken, loş ışık koşulları daha düşük parlaklık gerektirir.

Parlaklığın Yüksek veya Düşük Olması Daha İyi mi?

Yüksek veya düşük parlaklık farklı koşullar altında çalışabilir. Bununla birlikte, yanlış koşullarda kullanılırsa her ikisinin de sağlık sorunları olabilir. Yüksek parlaklık, parlak ışık koşullarında kullanıldığında daha iyiyken, düşük parlaklık, düşük ışık koşullarında kullanıldığında daha iyidir.

Oyun Oynarken Monitörüm Hangi Parlaklıkta Olmalı?

Oyun için monitör parlaklık seviyesinin ortalama %50 ila %60 arasında olması gerekir. Karanlık sahnelerde bile görebilmeniz için ekran parlaklığının yeterli olması gerekir. Ancak ekran parlaklığı göz yorgunluğuna neden olacak kadar parlak olmamalıdır.

Parlaklık Kontrastla Aynı Şey mi?

Hayır, parlaklık kontrastla aynı şey değildir. Parlaklık, bir ekranın genel aydınlığı veya koyuluğudur, kontrast ise en parlak beyaz ile en koyu siyah arasındaki farktır. Kontrast görüntü kalitesini etkilerken parlaklık etkilemez. Çok yüksek kontrast, görüntünün hatalı olmasına ve kalitesinin bozulmasına neden olur. Öte yandan, düşük kontrast, daha az ayrıntıya sahip düz ve gerçekçi olmayan görüntülerle sonuçlanır.

Monitör Parlaklığımı %100 olarak ayarlarsam ne olur?

Monitörünüzün parlaklığını yalnızca parlak bir ortamda, örneğin güneşli bir günde %100’e ayarlayabilirsiniz. Ancak, normal koşullarda monitörünüzün parlaklığını %100’e ayarlamanız önerilmez. Bu parlaklık seviyesi, uzun süre maruz kalındığında kronik göz ağrısına neden olabilecek göz yorgunluğuna neden olur. Bu parlaklık seviyesi, yanıklara neden olarak monitörünüzün ömrünü de azaltabilir. %100 parlaklıkta güç tüketimi de yüksektir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.