Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kararan Gümüşler Nasıl Temizlenir?

2 Dakika

Gümüş, asil görüntüsüyle takılardan ev eşyalarına birçok alanda tercih ediliyor. Yüzükler, küpeler, bileklikler, kolyeler ve daha birçok aksesuar ürününde hem daha uygun fiyatlı olması hem de hoş bir görüntüye sahip olması nedeniyle gümüşün kullanımı her geçen gün artıyor. Ayrıca zarif görüntüsü nedeniyle dekoratif amaçlı ya da kullanım amaçlı olarak evlerde de kendine daha fazla yer buluyor. Özellikle de mutfak eşyalarında kullanımı artan gümüşün her alanda trend haline geldiğini söylemek mümkün.

Bu muhteşem cevherden yapılan takı ve eşyalar doğası gereği zaman içinde kararma yaşar. Kararma, gümüşün eski ve mat görünmesine sebep olur. Ancak kararan gümüş takı ve eşyalarınızın kararması kullanım ömrünün bittiği anlamına gelmez. Kararan gümüşler temizlenerek ve parlatılarak ilk günkü görüntüsüne kavuşabilir ve uzun yıllar sizinle kalabilir. Elbette kararan gümüşü temizletmek ve parlatmak dendiğinde ilk akla gelen gümüşçüler ve kalaycılar. Kararan gümüşünüzü gümüşçüye ya da kalaycıya götürerek parlattırabilirsiniz. Ancak sürekli olarak bu işlem için ücret ödemek ya da bir yere eşyalarınızı taşımaktansa evde kendi imkanlarınızla da kararan gümüşlerinizi temizleyebilirsiniz. evde kararan gümüşlerinizi parlatmanın ve temizlemenin birden fazla yolu bulunuyor.

Evde kararan gümüşleri temizlemenin yollarından belki de en bilineni tuz ve limon suyu kullanmaktır. Bir kabın içerisine bir bardak limon suyu, bir kaşık tuz ve bir miktar su koyduktan sonra temizlemek istediğiniz kararan gümüşlerinizi bu kaba koymalısınız. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra gümüşleri kaptan alıp suyla arındırın. Kararmaların geçtiğini ve gümüşünüzün parladığını göreceksiniz.

Kararan gümüşleri temizlemek için kullanılan bir diğer karışım da karbonat ve sirke karışımı. Limon suyu ve tuzda olduğu gibi gümüş eşyalarınızın sığacağı bir kapta bir paket karbonat ile 3-4 kaşık sirkeyi karıştırırarak hazırlayacağınız karışım kararmaları geçirip parlak gümüşlerinize kavuşmanızı sağlar.

Kararan gümüş eşyalarınızı basit, her evde bulunan ve şaşırtıcı bir ürünle de temizleyebilirsiniz; diş macunu. Diğer yöntemlere oranla daha az bilinse de diş macunu da gümüşleri temizlemede ve parlatmada oldukça etkili bir ürün. Diş macunu ile kararmış ve temizlemek istediğiniz gümüş eşyayı tamamen kapladıktan sonra su dolu bir kabın içerisinde yarım saatten az olmamak üzere bekletmelisiniz. Sudan çıkarıp kalan diş macunlarını da temizledikten sonra gümüş eşyalarınızın eski ihtişamına kavuştuğunu göreceksiniz.

Kararan gümüşleri temizlemenin ve parlatmanın yolları bunlarla sınırlı değil. Her evde bulunan malzemelerle uygulanabilecek daha birçok yöntem bulunuyor. Çamaşır suyu ve sudan oluşan karışımda gümüş eşyalarınızı bekletmek, yine benzer bir karışım olan amonyak ve su karışımında gümüş eşyalarınızı bekletmek veya limon suyu, süt ve sudan oluşan bir karışımı kullanmak gümüş eşyaların temizenmesinde kullanılabilecek diğer yöntemler. Siz de evinizde bulunan malzemelere uygun olan yöntemi deneyerek kararmış olan gümüş eşyalarınızı temizleyebilir, asil ve zarif görüntüsüne yeniden kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.