Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Soğuk Algınlığına Karşı Bitki Çayları

3 Dakika

Kış aylarında hiçbir şey sıcak bir fincan çayın yerini tutamaz. Ve bu soğuk algınlığı ve grip mevsiminde böyle bir rahatsızlıkla savaşıyorsanız, boğaz ağrısı gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için geleneksel tıbba ek olarak çay kullanılabilir. Bir fincan çaydan aldığınız sıcaklık ve rahatlığın yanı sıra, vücudunuzun hastalıklarla savaşmasına gerçekten yardımcı olabilecek bazı çay karışımları vardır. İşte, bu soğuk algınlığı ve grip mevsiminde denemek için soğuk algınlığınızı yatıştırmaya yardımcı olacak 10 çeşit çay…

Boğazınız Ağrıdığında Neden Çay İçiyorsunuz?

Genel olarak sıvı içmek özellikle hasta olduğunuzda önemlidir. Sıvılar boğazınızı nemli tutmaya yardımcı olur, bu da boğazınızdaki ağrı ve tahrişi azaltır. Çay ve et suyu gibi sıcak sıvılar, özellikle tahriş olmuş bir boğaz için yatıştırıcıdır, bu da sıcak bir fincan çayın tadını çıkarmak için daha fazla sebep anlamına gelir! Ancak hidrasyonun yanı sıra, bazı çayların gerçekten sağlık yararları olabilir ve hastalıklarla savaşabilir. Çay kendi başına ciddi hastalıkları tedavi edemeyecek olsa da, birçok çay, vücudunuzun soğuk algınlığı ve diğer virüsler gibi hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilecek bileşikler olan antioksidanlar içerir. Bazı çaylar ve bitkisel karışımlar, soğuk algınlığı ile ilişkili ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuardır. Ve elbette, biraz balla çok daha etkili olabilir. Bal doğal olarak antibakteriyeldir ve boğazı kaplamaya ve tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur. Bu yüzden bir dahaki sefere kendinizi kötü hissettiğinizde, birkaç bardak sıcak, yatıştırıcı çayı bal katarak yudumlamayı deneyin.

Soğuk Algınlığı İçin En İyi Çaylar Nelerdir?

Elbette, herhangi bir ılık sıvı soğuk algınlığını boğaz ağrınızı yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Ama gerçekten yatıştırıcı bir etki yapacak bir çay arıyorsanız, boğaz ağrısını yatıştırmak için en iyi çayları bir araya getirdik.

  1. Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı, boğaz ağrısına neden olan hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek hem antiviral hem de antimikrobiyal özellikler içerir. Hem tıbbi özellikleri hem de tadıyla keyifle tüketeceğiniz tatlı bir çaydır. Ancak meyan kökü çayı da büyük miktarlarda tehlikeli olabilir, bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışın.

  1. Papatya Çayı

Papatyanın hem iltihap önleyici hem de antioksidan özelliklere sahip olduğu, şişmeyi azaltmaya ve dokuyu onarmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bir antispazmodiktir, yani herhangi bir öksürüğü de azaltmaya yardımcı olabilir. Papatya buharını teneffüs etmek, soğuk algınlığı ile ilişkili solunum sorunlarını tedavi etmek için popüler bir ev ilacıdır.

  1. Zerdeçal Çayı

Zerdeçal, Güney Asya ülkelerinde enfeksiyonla savaşan bir antiseptik olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Zerdeçallı çay poşetleri satın alabilir veya kaynayan suya öğütülmüş zerdeçal ekleyip süzerek kendi zerdeçal çayınızı yapabilirsiniz. Zerdeçal, antioksidan, antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir ve boğaz ağrısından kurtulmaya yardımcı olur.

  1. Yeşil Çay

Muhtemelen yeşil çayın sizin için iyi olduğunu duymuşsunuzdur, ama neden? Bu hafif çay, aminoasitler, vitaminler ve minerallerle doludur. Ancak gerçek hastalıklarla mücadele gücü, yüksek antioksidan içeriğinden gelir. Çalışmalar, çayı rahat bir sıcaklıkta gargara yapmanın boğaz ağrısı semptomlarını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  1. Nane Çayı

Nane mentol içerdiğinden kaynaklı etkili bir dekonjestan ve yatıştırıcıdır. Sindirime de yardımcı olduğu için yatmadan önce harika bir seçimdir. Nane çayının antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuar bileşenlerinin tümü soğuk algınlığı semptomlarıyla başa çıkmada yardımcı olur.

  1. Limon Çayı

Limon, soğuk algınlığı semptomlarıyla savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek C Vitamini ile doludur. Yatıştırıcı bir boğaz koruyucusu olarak bir parça bal ekleyin ya da kendinize sıcak bir C vitamini bombası yapın!

  1. Siyah Çay

Kendinizi kötü hissettiğinizde, kafeinli bir fincan siyah çay için sabah kahvenizi atlayın. Sadece sizi uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda iltihabı azaltmaya ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olacak tanen adı verilen bileşiklere de sahiptir. Ayrıca iltihabı azaltmak için siyah çayı rahat bir sıcaklıkta gargara yapabilirsiniz.

  1. Zencefil Çayı

Zencefil kökü, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerle yüklüdür. Zencefil ayrıca vücut ısısını ve ateşi düşürmeye de yardımcı olabilir. Antibakteriyel etkileri artırmak için bir tutam tarçın eklemeyi de unutmayın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.